نقش تالاب های گرمسیری در کاهش اثرات مخرب طوفان

نقش تالاب های گرمسیری در کاهش اثرات مخرب طوفان

بررسیها نشان می دهد: تالاب های گرمسیری تاثیرات مخرب طوفان را کاهش، زندگی هزاران نفر را نجات داده و سالانه به صرفه جویی 600 میلیارد دلار منجر میشود.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، کارشناسان استرالیایی اظهار داشتند: تالابهای گرمسیری در مقابل تاثیرات طوفان مصونیت به وجود آورده که میتواند سالانه جان هزاران نفر را نجات داده و بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار در سال صرفه جویی کند.
پژوهشگران تاکید کردند: حفظ تالابهای گرمسیری از اهمیت حیاتی برخوردارست برای اینکه در سراسر جهان مساحت تحت پوشش تالاب ها رو به کاهش است و در صورتی که روند تخریب تالاب ها ادامه داشته باشد، افراد بیشتری در معرض خطر قرار میگیرند.
در این بررسی پژوهشگران به مطالعه بیش از ۱۰۰۰ مورد طوفان مرگبار و مخرب از سال ۱۹۰۲ پرداختند. نتایج نشان داد که تالاب ها با کاهش سرعت و تلاطم طوفان های شدید و ایجاد موانع طبیعی در هنگام وقوع طوفان، مصونیت قابل توجهی ایجاد میکنند.
قبل از این مطالعات مشابهی در استرالیا، ایالات متحده و چین انجام شده اما این نخستین بار است که دانشمندان نقش حفاظتی تالاب ها را در سطح جهانی بررسی نموده اند.
پژوهشگران دریافتند: ۴۰ میلیون هکتار از پوشش تالابهای گرمسیری در مناطق مستعد طوفان در جهان میتواند سالانه جان حدود ۴۶۲۰ نفر را حفظ نموده و از وقوع خسارت ۶۰۳ میلیارد دلار پیشگیری کند.
به گزارش گل ارکیده به نقل از روزنامه گاردین، بررسی ها نشان میدهد: از سال ۱۹۰۰ حدود نیمی از تمامی تالابهای جهان از بین رفته اند.
منبع:

1400/07/25
23:29:25
5.0 / 5
294
تگهای خبر: مسیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است