تبعات تعلل در رسیدگی به وضعیت ورود فاضلاب به سد ماملو

تبعات تعلل در رسیدگی به وضعیت ورود فاضلاب به سد ماملو

ورود قسمتی از فاضلاب خام شهرهای بومهن، رودهن و مسکن های مهر شهر پردیس به حوضه آبریز سد ماملو که تامین کننده بخش عمده آب آشامیدنی شرق کلانشهر تهران است معضلی است که از بیش از یک دهه پیش سلامت شهروندان تهران را تهدید می کند. یک کارشناس محیط زیست و آب و فاضلاب می گوید: هر یک روز تعلل در رسیدگی به وضعیت ورود فاضلاب به سد ماملو می تواند به قیمت سلامت شهروندان تمام شود.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا شهرستان پردیس در شمال شرق استان تهران یکی از ۱۶ شهرستان استان تهران است که دارای مشکلات عمده ای در زمینه شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب است. حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فاضلاب این شهرستان تصفیه می شود اما آنچه بر اهمیت این معضل می افزاید ورود بخش زیادی از فاضلاب شهرهای رودهن، بومهن و مسکن های مهر شهر پردیس به رودخانه جاجرود و حوضه آبریز سد ماملو است. حالا مدول ۱ تصفیه خانه فاضلاب این شهرستان به بهره برداری و مدول ۲ آن در حال تکمیل و با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۵ درصد نزدیک به مرحله بهره برداری رسیده است اما هنوز قسمتی از فاضلاب خام انسانی این شهرستان وارد حوضه آبریز سد ماملو می شود.

مهدی اسماعیلی بیدهندی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه معضل ورود فاضلاب خام به حوضه آبریز سد ماملو بیشتر مربوط به پروژه مسکن مهر و بی توجهی به زیرساخت های شبکه جمع آوری و سیستم تصفیه خانه فاضلاب است، اظهار نمود: ورود قسمتی از فاضلاب خام مسکن های مهر به رودخانه جاجرود و حوضه آبریز سد ماملو معضل اساسی است که سلامت شهروندان را هم به لحاظ بیولوژیک و هم به لحاظ ترکیباتی که وارد بدن آنها می شود به شدت تهدید می کند این در حالیست که تبعات استفاده از آب آلوده این سد بعنوان آب آشامیدنی ممکنست طی سال ها در قالب بیماریهای مختلفی شهروندان را درگیر کند و تاثیرات مزمنی بر سلامت آنها بگذارد. بدین جهت رسیدگی به وضعیت فاضلاب شهرستان پردیس خصوصاً مسکن مهر باید در اولویت برنامه های سازمان های متولی قرار گیرد.

این عضو هیئت علمی محیط زیست دانشگاه تهران با اعلان اینکه در دنیا استفاده از منابع آب های سطحی مانند آب رودخانه، چشمه، آب جمع آوری شده پشت سدها و کانال ها بطور متوسط حدود یک سوم ظرفیت تامین آب آشامیدنی را به خود اختصاص می دهد، اظهار داشت: وجود این منابع آبی پشت سد ماملو یک منبع راهبردی برای تامین آب آشامیدنی شهروندان است بدین سبب زمانی که یک منبع آلاینده مانند فاضلاب خام در حوضه آبریز دریاچه پشت سد و رودخانه جاجرود تخلیه می شود از میزان کیفیت آب موجود پشت سد کم می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فاضلاب انسانی حاوی برخی مواد مغذی همچون فسفر و نیتروژن است که به شدت برای رشد و نمو گیاهان مفید می باشد، اشاره کرد: زمانی که همین فاضلاب خام انسانی که حاوی این مواد و ترکیبات مغذی است وارد یک محیط آبی دیگر می شود، می تواند زمینه رشد و نمو گیاهان مختلف، جلبک ها و گونه هایی از این دست را فراهم آورد که به مرور هم موجب ایجاد معضلاتی روی دیواره های سد و هم موجب گرفتگی دریچه های سد می شود همین طور با کاهش اکسیژن محلول در آب - که یک پارامتر کیفی بشمار می رود - می تواند موجب کاهش کیفیت آب شود.
ورود مواد دارویی و شیمیایی به آب شرب
به گفته اسماعیلی، فاضلاب خام همین طور حاوی قسمتی از مواد دارویی و شیمیایی است که در بدن انسان جذب نشده است و بوسیله ادرار و مدوفع دفع می شود. این مواد بوسیله فاضلاب ها وارد محیط های پذیرنده مانند حوضه آبریز سد ماملو می شوند و داخل این منابع آبی که شهروندان بعنوان آب آشامیدنی از آن استفاده می نمایند باقی می مانند چونکه گاهی این مواد شیمیایی و دارویی طی فرایندهای معمول تصفیه آب قابل حذف نمی شوند.
تخلیه فاضلاب انسانی به حوضه آبریز سد ماملو؛ بدعتی برای تخلیه فاضلاب صنعتی و مواد شوینده
این کارشناس آب و فاضلاب یکی دیگر از نتایج تخلیه فاضلاب خام در حوضه آبریز سد ماملو را تخلیه سایر آلایندها همچون فاضلاب صنعتی و مواد شوینده برشمرد و اظهار داشت: زمانی که فاضلاب خام داخل رودخانه ای تخلیه می شود، برای جوامع محلی، کارگاه ها یا کارخانه هایی که در راه آن رودخانه یا حوضه آبریز مستقر باشند نیز بدعتی گذاشته می شود که فاضلاب های صنعتی خود و مواد شوینده ای که طی پروسه زندگی انسان ها مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند کم و محدود را در داخل همان رودخانه تخلیه کنند که آن زمان شاهد ورود فلزات سنگین و سموم به منابع آبی جمع شده پشت سد خواهیم بود.

اسماعیلی ضمن تاکید بر اینکه شدت آثار زیانبار تخلیه فاضلاب خام در منابع آبی به حجم و کیفیت فاضلاب تخلیه شده و توان خود پالایی محیط پذیرنده بستگی دارد، اظهار نمود: میزان اثرگذاری فاضلاب تخلیه شده در یک رودخانه با یک دریاچه کاملا متفاوت می باشد چونکه دریاچه حجم آب بیشتری در اختیار دارد بدین سبب میزان تاثیرپذیری آن از آلودگی ناشی از فاضلاب بمراتب کمتر از رودخانه خواهد بود.

وی افزود: ممکنست فردی ادعا کند که حجم فاضلاب ورودی با حجم آب ذخیره شده پشت سد ماملو قابل مقایسه نیست اما این مساله نافی این نخواهد بود که آلودگی داخل آب ذخیره شده پشت این سد وجود دارد و این آلودگی پیوسته وارد این منبع آب می شود و پیوسته توسط شهروندان بعنوان آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

این کارشناس محیط زیست با اعلان اینکه یکی از راهکارهای مطرح در دنیا در زمینه منابع آب های سطحی، تصفیه فاضلاب و رساندن کیفیت آن به حد استاندارد است، اظهار داشت: در ایران نیز بر طبق بخشنامه جلوگیری از آلودگی آب که با همکاری وزارتخانه های بهداشت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین و تهیه شده است استانداردهایی برای اجازه تخلیه فاضلاب به محیط های پذیرنده در نظر گرفته شده است. این بخشنامه مشتمل بر بیش از ۵۰ پارامتر مختلف است که قبل از تخلیه فاضلاب در محیط پذیرنده باید احصا شود تا کیفیت فاضلاب به حد قابل قبولی برسد.

اسماعیلی در آخر ضمن تاکید بر اینکه رسیدگی به وضعیت فاضلاب و راه اندازی سیستم تصفیه خانه فاضلاب شهرستان پردیس باید در اولویت برنامه های سازمان های متولی قرار گیرد، اظهار داشت: هر یک روز تعلل در رسیدگی به وضعیت فاضلاب این شهرستان می تواند به قیمت سلامت شهروندان تمام شود چونکه شهروندان به صورت پیوسته از آب آلوده این سد بعنوان آب آشامیدنی استفاده می نمایند.
1399/12/11
14:54:55
0.0 / ۵
847
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است