عرضه دستگاه پالایشگر هوا و آب با قابلیت حذف آلودگی های میكروبی و  ویروسی

عرضه دستگاه پالایشگر هوا و آب با قابلیت حذف آلودگی های میكروبی و  ویروسی

گل اركیده: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر با استفاده از پلاسما دستگاهی برای پالایش هوا معرفی كردند كه بدون نیاز به فیلتر و مواد مصرفی قادر می باشد آلودگی های ویروسی و میكروبی را از محیط پالایش كند.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، امین معصوم زاده از پژوهشگران طرح، آلودگی های میكروبی هوا و آب خصوصاً آلودگی های ویروسی را یكی از نگرانی های جهانی دانست و اظهار داشت: افرادی كه در معرض آلودگی های میكروبی هستند، در معرض انواع بیماری ها و نارسایی هایی كه ریشه در تنفس دارند، قرار می گیرند و یك روش متداول برای كنترل آلودگی هوا استفاده از دستگاه های تصفیه فیلتردار است.

وی با اشاره به اینكه دستگاه های تصفیه هوای موجود قادر به پاكسازی محیط نیست، افزود: بر این اساس گروه "ازن مینامین" دانشگاه صنعتی امیركبیر كه در حوزه "ازن" و كاربردهای آن فعالیت می كند، مبادرت به ساخت پالایشگرهای هوا و آب با عنوان "پالایشگر میكروبی هوا و آب" كرده است كه بر پایه تولید "ازن" كار می كند.

معصوم زاده اشاره كرد: این پالایشگرها كه با اكسیژن فعال (ازن) كار می كنند، هوای اطراف خودرا به داخل پالایشگر هدایت كرده و با استفاده از تكنولوژی پلاسمای سرد و تخلیه انرژی، مولكول های اكسیژن موجود در هوا را شكسته و در یك پروسه طبیعی به مولكول ازن تبدیل و در محیط رها می كند.

سرپرست گروه دانشگاه امیركبیر، با اشاره به اینكه مولكول ازن سریعا با آلودگی های اطراف خود پیوند كرده و ساختار مولكولی آنها را تجزیه و اكسید می كند، تصریح كرد: ازن با تجزیه ساختارهای مولكولی، باردیگر به اكسیژن تبدیل می شود و از مسیر اكسیژن به اكسیژن عمل پالایش و ضدعفونی را انجام می دهد.

وی اشاره كرد: این عملكرد دقیقا مانند زمانی است كه در طبیعت رعد و برق ایجاد می شود و بر اثر تخلیه انرژی موجب شكسته شدن مولكول های اكسیژن موجود در هوا شده و هوا را پالایش و ضدعفونی می كند.

این دانش آموخته دوره دكتری دانشگاه امیركبیر، اشاره كرد: این عملكرد زیبا و دقیق قابلیت تغییر ساختار انواع آلودگی ها مانند ویروس، میكروب، قارچ، باكتری، سموم كشاورزی، هرگونه بوی نامطبوع، منواكسیدكربن، دود سیگار، تركیبات آلی احتراقی و غیر احتراقی، اكسیدهای ازت، دی اكسید گوگرد و گاز رادون را دارد.

معصوم زاده به دلیلهای كاربرد ازن در این دستگاه پالایشگر هوا اشاره نمود و اظهار داشت: ازن یك گاز ناپایدار است كه خاصیت اكسیداتیو قوی دارد و كاربرد آنرا در صنایع مختلف چون پزشكی و دندانپزشكی، صنایع غذایی و دارویی، كشاورزی، كاغذسازی، آب و فاضلاب، مرغداری و پرورش ماهی گسترش داده است.

وی، كاربرد این محصولات را در صنعت پالایش هوا و آب دانست و تصریح كرد: امروزه از ازن ژنراتورهای قوی برای پالایش آب های شهری بمنظور كاهش كلرزنی استفاده می شود.

این محقق، بی نیازی از مواد مصرفی را از مزایای این پالایشگر میكروبی نام برد و اضافه كرد: در این پالایشگر، اكسیژن هوا تبدیل به ازن می شود و بعد از پاكسازی هوا باردیگر به اكسیژن هوا تبدیل می شود. بدین جهت در این روش دیگر نیاز به تعویض فیلترهای متفاوت نیست.

وی، حذف میكروارگانیسم ها را از دیگر مزیت های این پالایشگر عنوان نمود و در این زمینه توضیح داد: این در حالیست كه در تصفیه هوای فیلترینگ، میكروب ها از بین نمی روند، بلكه در فیلتر ذخیره می شوند و در صورت دفع نامناسب فیلتر، احتمال بازگشت باردیگر میكروب ها به محیط وجود دارد.

بگفته معصوم زاده، این محصول می تواند علاوه بر پاكسازی هوا، با انتشار ازن كنترل شده در محیط، عمل پاكسازی میكروبی سطوح را نیز انجام دهد، در صورتیكه در پالایشگرهای فیلترینگ فقط هوای عبوری از داخل فیلترها پالایش می شود.

وی سرعت عملكرد پالایش هوا در مدت كوتاه و قدرت بالا در میزان از بین بردن ۹۹ درصدی آلودگی ها در محیط را از دیگر خاصیت های این دستگاه نام برد و افزود: این توانایی باعث شده از این شیوه بتوان در اتاق های عمل، CCU، ICU، محیط های بیمارستانی و اتاق های استریل و خاص بهره برد.

معصوم زاده همین طور قیمت پایین نسبت به نمونه مشابه خارجی و سطح غلظت ازن كنترل شده را از مزیت های رقابتی دستاورد این طرح ذكر كرد و اظهار داشت: ضدعفونی هوا و حذف بوی نامطبوع از محیط و جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا از كاربردهای دستگاه پالایشگر هوا است و از آن می توان در پالایش آب شرب شهری، گندزدایی و حذف طعم ناخوشایند و جلوگیری از رشد جلبك در مخازن آب بهره برد.

این طرح از طرف امین معصوم زاده دانشجوی دكترا و سرپرست گروه (مهندسی هسته ای – گرایش گداخت) و با هدایت و راهنمایی دكتر داود ایرجی عضو هیات علمی دانشكده فیزیك و مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی امیركبیر اجرایی شده است.
منبع:

1398/11/27
22:54:35
5.0 / ۵
4285
تگهای خبر: آب , آلودگی , پاكسازی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است