مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی خبر داد:

جمع آوری لوله انتقال آب دریاچه ارومیه به دریاچه مصنوعی بندرشرفخانه

جمع آوری لوله انتقال آب دریاچه ارومیه به دریاچه مصنوعی بندرشرفخانه

گل اركیده: مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از جمع آوری لوله كشی انتقال آب به دریاچه مصنوعی بندر شرفخانه آگاهی داد.


فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه شهرداری بندر شرفخانه از سال ۸۶ مبادرت به راه اندازی دریاچه مصنوعی كرده بود كه بوسیله لوله های پلی اتیلنی مبادرت به انتقال آب از دریاچه ارومیه و پساب كارخانه شن و ماسه اطراف می كرد، اضافه كرد: سپس اطلاع از وجود چنین دریاچه مصنوعی تفریحی با پیگیری ستاد احیا و دستور دكتر كلانتری، معاون رئیس جمهور سریعاً لوله گذاری ها جمع آوری و از انتقال آب جلوگیری شد.
وی با اشاره به اینكه در حدود ۳ هكتار این دریاچه مصنوعی آب وجود داشت، اشاره كرد: این دریاچه مصنوعی در منطقه ممنوعه پارك ملی راه اندازی شده و آب اصلی را از پیكره دریاچه تأمین می كرد كه خوشبختانه با پیگیری های انجام شده از ادامه انتقال آب از دریاچه ارومیه ممانعت شد و هیچ برداشتی از دریاچه ارومیه صورت نمی گیرد.
سرخوش با اشاره به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه با عنایت به بارندگی و انتقال آب از سدهای استان اشاره كرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۳۸ متر است كه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۶۴ سانتی متر افزایش داشته است.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی تصریح كرد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه ۲۹۲۲ كیلومتر مربع بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۱۶ كیلومتر افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینكه دریاچه ارومیه هم اكنون ۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون مترمكعب آب دارد اشاره كرد: حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه سال قبل یك میلیارد و ۶۶۰ میلیون مترمكعب افزایش یافته است.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا؛ بندر شرفخانه یكی از بنادر دریاچه ارومیه و از توابع شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی است و فاصله آن از شهرستان شبستر ۲۰ كیلومتر و از شهر تبریز حدود ۹۰ كیلومتر است.
با افزایش بارش ها در ماه های پایانی سال ۹۷ و ادامه بارش ها در ابتدای سال ۹۸ در استان های آذربایجان غربی و شرقی و رها سازی حق آبه دریاچه ارومیه از ۴ سد استان آذربایجان غربی كه به میزان ۹۰۰ میلیون متر مكعب تابحال رهاسازی شده است میزان آب دریاچه ارومیه به ۳ میلیارد و ۲۴۰ میلیون متر مكعب رسیده كه نسبت زمان مشابه سال قبل یك میلیارد و ۲۵۰۰ میلیون متر مكعب افزایش حجم آب داشته است.
سطح نرمال و اكولوژیك دریاچه ارومیه ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مكعب است كه در این صورت وسعت دریاچه همچون قبل به ۴۳۳۳ كیلومتر مربع خواهد رسید و الان وسعت دریاچه ارومیه ۲۷۷۷ كیلومتر مربع است كه نسبت به زمان مشابه سال قبل بیشتر از ۵۰۰ كیلومتر افزایش وسعت داشته است.

1398/01/27
17:01:28
5.0 / ۵
4321
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است