خرازیان: احتمالا تلفات اخیر حیات وحش در پارك ملی بر اثر سرما بوده است، بررسی ادامه دارد

خرازیان: احتمالا تلفات اخیر حیات وحش در پارك ملی بر اثر سرما بوده است، بررسی ادامه دارد

به گزارش گل اركیده مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی اعلام نمود كه حتمالاً تلفات حیات وحش اخیر پارك ملی بر اثر سرما بوده و تابحال علائمی دال بر وقوع بیماری دیده نشده است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، مجید خرازیان مقدم، مدیر كل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی در مورد تلفات حیات وحش در پارك ملی گلستان اظهار داشت: روزهای جمعه و شنبه نهم و دهم فروردین تعداد زیادی تلفات (كه عمدتاً در منطقه میرزابایلو و اطراف آن منطقه بوده)، از گونه قوچ و میش در سنین مختلف دیده شده است. به همین خاطر بلافاصله پس از هماهنگی كه با ستاد به عمل آمد، از راه اداره كل دامپزشكی استان های گلستان و خراسان شمالی، كارشناسانی از اداره كل حفاظت محیط زیست استان گلستان و مأمورین ما در پارك ملی گلستان جهت بررسی بیشتر در روز گذشته در منطقه حضور پیدا كردند.

وی افزود: بررسی های اولیه از آن حكایت می كند تلفاتی كه در دو روز گذشته دیده شده بیشتر مربوط به روزهای گذشته و شاید دو هفته گذشته است. فیلمی كه برای من فرستاده شده نشان داده است بعضی از لاشه های این حیوانات، متلاشی شده و مشخص است چند روزی از آن گذشته و دامپزشكی هر دو استان نمونه هایی را از چند لاشه ای كه تازه تر بوده گرفتند.
خرازیان اظهار داشت بررسی های اولیه حاكی از این است كه این تلفات به خاطر سرما و كولاك و برفی كه در یكی دو هفته گذشته در استان و پارك ملی گلستان اتفاق افتاده صورت گرفته باشد.
وی با اشاره به اطلاع رسانی دقیق تر در ایام آینده خاطرنشان كرد: تابحال علائمی دال بر وقوع بیماری دیده نشده و هر گونه اظهار نظر قطعی؛ مستلزم بررسی های بیشتر كارشناسان خود سازمان و كارشناسان دامپزشكی استان است.
وی ادامه داد: به محض اینكه گزارش كتبی داشته باشیم حتماً از راه پرتال رسمی سازمان به اطلاع عموم می رسانیم. اما آنچه كه تا الان مشخص است خوشبختانه هیچ علائمی بیماری دیده نشده و احتمال اینكه این تلفات بر اثر سرما و كولاك و برف باشد بیشتراست. ما جهت بررسی بیشتر، كارشناسان دامپزشك را امروز روانه استان كردیم تا بررسی های بیشتر را انجام بدهند و تاكید كردیم كه لاشه هایی را كه می بینند، بر مبنای دستورالعمل ها، دفن بهداشتی كنند تا از عواقب سو احتمالی جلوگیری شود. همینطور در پارك ملی گلستان بیشتر از ۱۰ گروه ۵ نفره متشكل از محیط بانان و كارشناسان استانی در پارك ملی گلستان حضور دارند تا نظارت های دقیق تری صورت بگیرد و اطلاعات تكمیلی دقیق تری بدست آید و حتماً این اخبار از راه پرتال رسمی سازمان به عموم اطلاع رسانی می شود.1398/01/12
16:09:44
5.0 / ۵
4379
تگهای خبر: آب , بهداشت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است