رصدخانه ای در دل زمین

رصدخانه ای در دل زمین

گل اركیده: با شنیدن اسم «رصدخانه» آغازین تصویری كه به ذهن می رسد، ستاره ها هستند و به محض ورود به رصدخانه معمولا سرها به سمت بالا می روند تا ستاره ها را رصد كنند، اما در رصدخانه شهری نگاه ها به پایین است.


به واقع در رصدخانه شهری واقع در محوطه برج میلاد تهران، توجه ها به ماكتی با نقشه های دیجیتال جلب میگردد كه روی زمین جا خوش كرده است. این مركز محل تجمیع داده هایی است كه جهت زندگی بهتر شهروندان گردآوری شده اند و مقرر است بازوی كمكی مدیریت شهری باشند.
دكتر زهرا بهروزآذر مدیر مركز آمار و رصد شهری كه در پنجمین جایزه تهران بعنوان پژوهشگر برتر تقدیر گردید، روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره مركزی كه مدیریت آنرا برعهده دارد، اظهار داشت: زمانی كه رصدخانه شهری تهران در شهریور 91 افتتاح شد، در واقع مركزی بود برای جمع آوری و نمایش اطلاعات شهری تهران در حوزه شهرسازی و قرار بود تا محلی برای پایش طرح تفصیلی در تهران باشد. پنج سال بعد، با ابلاغ نظام جامع آماری شهرداری تهران توسط شهردار وقت، اداره آمار و مهندسی اطلاعات و رصدخانه شهری تهران در سازمان فناوری اطلاعات با هم ادغام شدند و مركز آمار و رصد شهری در ساختار اداری این سازمان شروع به كار كرد.
بهروز آذر، به هماهنگی و همكاری در مراحل استقرار نظام آمار و اطلاعات شهرداری تهران، هماهنگی و همكاری در تدوین و مراحل استقرار نظام آمار و اطلاعات شهر تهران، برنامه ریزی، سازماندهی، نظارت و كنترل بر جمع آوری آمار و اطلاعات غیر ثبتی، ساماندهی اطلاعات ثبتی شهرداری تهران، تحلیل و توزیع آمار و اطلاعات، انتشارالكترونیكی و چاپ مكتوبات آماری، برنامه ریزی و استقرار ابزار و نرم افزارهای آمار و اطلاعات را ازجمله وظایف اداره آمار و مهندسی اطلاعات عنوان نمود.

* اولویت های پیشرفت
از نظر مركز اسكان سازمان ملل متحد (UN HABITAT)، رصدخانه شهری، شبكه ای از سازمان ها و ارگان هایی است كه مسئولیت تهیه، تحلیل، تجزیه و انتشار اطلاعات با استفاده از مجموعه شاخص های تعریف شده را دارند و در عین حال منعكس كننده اولویت های پیشرفت و توسعه پایدار هستند. منابع اطلاعاتی گردآوری شده به وسیله شبكه های محلی برای پشتیبانی از تصمیم گیری ها و شكل گیری سیاست های موثر بهره برداری می شوند. بدین سبب رصدخانه شهری، نقطه كانونی نظارت شهری در مقیاس شهری یا ملی است.
رصدخانه ها بیشتر در یك بخش از شهر و در یك نهاد مدیریتی جای داده می شوند. در رصدخانه های شهری با هماهنگی سازمان ها و نهادهای غیردولتی و دانشگاه ها اطلاعاتی درباره عملكرد شهر، شاخص های كلیدی آن و دیگر موضوعات در رابطه با تصمیم گیری های شهری و نظارت جهانی، تهیه، تولید، مدیریت و تحلیل میگردد. در واقع رصدخانه های شهری، جمع آوری اطلاعات در سطح یك شهر را بر عهده دارند و از نتایج به دست آمده برای سیاست گذاری هایی بر اساس این شواهد بهره می گیرند.

* تصمیم گیری داده محور به جای تصمیم گیری سلیقه ای
بهروز آذر اظهار داشت: طبق نظام جامع آماری، مدیریت آمار شهرداری تهران به عهده مركز آمار و رصد شهری قرار گرفته و بر همین مبنا كلیه فرایندهای در رابطه با جمع آوری، تجزیه، تحلیل، انتشار آمار و اطلاعات در شهرداری تهران توسط این مركز انجام میگردد.
در واقع می توان گفت رصدخانه شهری مرحله آخر این فرآیند است كه تلاش دارد با تصویرسازی داده ها روی نقشه و ماكت شهر تهران، تحلیل های تخصصی را برای تصمیم گیری های داده ور در اختیار مدیران بگذارد. بدین سان مدیران می توانند پیش از طراحی یا اجرای آن، تصویر دقیقی نسبت به وضعیت موجود پیدا كنند و با شناخت دقیق تری از مسایل و مشكلات، راهكارهای خلاقانه و نوآورانه خودرا دنبال كنند.
مدیر مركز آمار و رصد شهری اضافه كرد: این مركز تلاش دارد تا پاسخگوی نیازهای آمار و اطلاعاتی همه ذینفعان خود باشد. در فاز اول درصدد تهیه داشبوردهای اطلاعاتی با رویكرد هوش كسب و كار برای مدیران ارشد شهری است و در 9 ماه گذشته دو داشبورد مدیریت شهری و اطلس هوشمند محلات را رونمایی كرده است.
«در بحث شهروندان و پژوهشگران هم در امتداد تحقق قانون حق دسترسی آزاد اطلاعات، اقدام به ایجاد سایت داده نمای تهران كرده است تا همه آمارهای شهر و شهرداری كه پیشتر به صورت آمارنامه منتشر می شد، به صورت آنلاین در اختیار شهروندان قرار دهد.»

* اهداف رصدخانه
این رصدخانه پیرو اهداف مشخص ساخته شده است، بهروز آذر درباره اهدافی كه از ساخت رصدخانه شهری در ذهن مسئولان بوده است، اظهار داشت: اهم فعالیت های رصدخانه شهری تهران مبتنی بر استانداردهای روز رصدخانه های مدیریت شهری است كه همچون آنها می توان به ایجاد سامانه، تالار مانیتورینگ، رصد شاخص های مدیریت شهری، احداث مركز هم اندیشی نخبگان مدیریت شهری، احداث مركز اسناد و مدارك علمی شهر، احداث بستر نمایش اطلاعات شاخص های رصد شهر تهران به تفكیك پهنه ها و مناطق، احداث تعامل با سایر نهادهای درگیر در حوزه مدیریت شهری شهر تهران به منظور هم افزایی در تولید شاخص ها و اطلاعات اشاره نمود.
علمی*م.ش*2017


1397/10/14
15:28:31
5.0 / ۵
4930
تگهای خبر: سایت , فناوری , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است