20 راس كل به لشگردر ملایر منتقل می گردد

20 راس كل به لشگردر ملایر منتقل می گردد

به گزارش گل اركیده معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: برای اولین بار در كشور گونه «كل» از منطقه حفاظت شده خانگرمز تویسركان به منطقه «لشگردر» ملایر منتقل می گردد.


مهدی صفی خانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: مطالعات اولیه انتقال «كل» به منطقه لشگردر توسط اساتید دانشگاه دولتی اراك انجام داده و گزارش نهایی عرضه شده است.
وی افزود: نكات مثبت این جابجایی و پیش بینی ها برای جابجایی از خانگرمز به منطقه لشگردر ملایر در نظر گرفته است.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان بیان كرد: اصول و نحوه جابجایی و حمل این گونه جانوری به صورت علمی بررسی شده است.
صفی خانی افزود: جابجایی بین دو منطقه و معرفی گونه به منطقه جدید برای اولین بار در كشور در گونه «كل» در همدان صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: با عنایت به دریافت گزارش نهایی، مجوزهای لازم برای انجام این جابجایی از دفاتر مختلف سازمان همچون دفتر شكار و صید، موزه ژنتیك سازمان و دفتر حیات وحش دریافت شده است.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان با اشاره به اینكه اعتبار مورد نیاز این طرح هم پیش بینی شده است، افزود: در مرحله انتخاب پیمانكار هستیم و با فراهم شدن شرایط جوی این انتقال صورت می گیرد.
صفی خانی تصریح كرد: نباید در شرایط جوی اوج گرما یا سرما نسبت به جابجایی گونه اقدام نمود تا حیوان براحتی بتواند خویش را با محیط تطبیق دهد.
وی افزود: به جهت اینكه از ابزارهای غیرطبیعی نظیر بیهوشی برای جابجایی گونه «كل»استفاده نشود بهترین فصل برای این كار انتخاب گردید تا بتوان حیوان را در نزدیكترین محل و بی حاشیه زنده گیری كرده و انتقال را انجام داد.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان تصریح كرد: كارشناسان این سازمان بر نحوه حمل گونه «كل» نظارت دارند تا هیچگونه آسیبی بر حیوان وارد نشود.
صفی خانی اظهار داشت: حداقل خطر و صدمه هم نباید برای گونه هنگام جابجایی و در طول مسیر پیش بیاید و تمامی شرایط حمل به همراه اصول اولیه رهاسازی باید رعایت شود.
وی تصریح كرد: مهمتر از آسان سازی فرایند جابجایی گونه، فراهم كردن زمینه ای برای حراست از این حیوان و سازگاری آن با مكان جدید است.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست همدان بیان كرد: منطقه حفاظت شده لشگردر بعنوان مقصد انتقال گونه كل با دقت و حساسیت بالایی پایش شده تا پس از معرفی گونه با مشكل مواجه نشویم.
صفی خانی بیان كرد: انتقال گونه «كل» به منطقه لشگردر با عنایت به وجود كل و بز به شكلی شارژ منطقه تلقی می گردد.
وی تصریح كرد: منطقه ملوسان نهاوند هم قابلیت و زیستگاه قدیمی كل و بز بوده اما به دلیل وجود نداشتن این گونه در منطقه یاد شده، هم اینك امكان انتقال «كل» به آن وجود ندارد.
پازن (جنس نر آن در گفتار مردم، كل و ماده آن بز وحشی نامیده می شود) جانوری بسیار زیبا، تنومند، چابك و پر صلابت باعضلاتی پر توان است.
این حیوان در بیشتر مناطق آسیایی، اروپا و شمال افریقا و هر جایی كه دارای آب، مرتع، جنگل، صخره و محیط زیستگاهی امن است به چشم می خورد.
مناطق تحت مدیریت محیط زیست در ملایر زیستگاه گونه های مختلف جانوری است همچون در منطقه «لشگردر» این شهرستان علاوه بر وحوش، شمار زیادی از پرندگان چه به صورت فصلی و چه به صورت بومی وجود دارند كه از مهمترین آنها می توان به عقاب طلایی، دلیجه، كبك نوك سرخ، تیهو، جغد، كمركولی، سسك، فاخته، زرد پره، داركوب و پری شاهرخ اشاره نمود.
وجود وحوشی همچون كل و بز، قوج و میش و گوشت خوارانی نظیر گرگ، روباه، شغال، كفتار، تشی و گوركن همینطور زیست پرندگان بومی و فصلی همچون عقاب طلایی، جاذبه های جانوری منطقه لشگر را دو چندان كرده است.
این منطقه دارای گیاهان متنوعی از تیپ گیاهان كوهستانی است و گیاهان دارویی همچون كلاه میرحسن، گون، گل گندم، بروموس، علف بادبزنی، نخود وحشی، پیچك صحرایی، خاكشیر، میخك، كنگر، علف چای، زنبق وحشی، كاكوتی، اسپند، چوبك یا گلكه، شكر تیغال، آلوچه وحشی، زالزالك وحشی و دیگر گونه های گیاهی از نوع گندمیان و تیره نعناعیان در آن فراوان دیده می گردد.
همدان دارای 6 منطقه حفاظت شده و 11منطقه شكار ممنوع است؛ همینطور طبق مطالعات صورت گرفته در سه دهه اخیر، 40 گونه پستاندار، 181گونه پرنده، 43 گونه خزنده، 39 گونه ماهی و چهارگونه 2 زیست در این استان شناسایی شده است.
7526/2090


1397/10/04
15:09:32
5.0 / ۵
4549
تگهای خبر: آب , جنگل , محیط زیست , مسیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است