تصویر پلنگ برای اولین بار در پارك ملی بختگان به ثبت رسید

تصویر پلنگ برای اولین بار در پارك ملی بختگان به ثبت رسید

گل اركیده: شیراز- مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس اظهار داشت: برای اولین بار، تصویر یك قلاده پلنگ به همراه دو توله آن در ارتفاعات پارك ملی بختگان شهرستان نی ریز به كمك دستگاه های عكاسی ثبت و ضبط شده است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا، روابط عمومی اداره كل حفاظت محیط زیست فارس یكشنبه به نقل از سعید محمودی اضافه كرد: از خرداد ماه سال 96 كارشناسان اداره نظارت برامور حیات وحش نسبت به نصب دوربین تله ای بر روی یكی از چشمه های دائمی پارك ملی بختگان كه محیط بانان احتمال وجود پلنگ را با عنایت به علایم و آثار مشاهده شده همچون خراش بر روی درختان و رد پا می دادند اقدام نموده بودند.
وی با اشاره به اینكه وجود پلنگ در این منطقه، جفت گیری و داشتن دو توله نشان دهنده امنیت منطقه برای زیست این جانور است، اضافه كرد: گونه نادر پلنگ ایرانی یكی از 9 زیرگونه پلنگ دنیا است كه از نظر جثه بزرگترین آنها به حساب می آید و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در زمره جانوران در معرض خطر انقراض است.
پلنگ ایرانی بومی غرب آسیا است و ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاور میانه است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس خاطرنشان كرد: سال گذشته هم برای اولین بار در منطقه حفاظت شده هرمود لارستان از گونه پلنگ تصویر برداری شد.
محمودی در عین حال اظهار داشت: از سال 93 تابحال چندین قلاده پلنگ در شهرستانهای رستم، كازرون، فیروزآّباد، شیراز، مُهر، ارسنجان و استهبان به دلایل مختلف همچون تصادفات جاده ای، شكار و یا طعمه گذاری و در تعارض با دامداران تلف شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه كرد: سازمان حفاظت محیط زیست به منظور كاهش تعارض بین دامداران و عشایر با گونه پلنگ نسبت به بیمه پلنگ در سال 95 و 96 اقدام نمود و در این راستا حدود 30 فقره خسارت به افراد زیان دیده و یا صدمه دیده ناشی از حمله پلنگ در شهرستان های استان فارس پرداخت شده است.
محمودی تصریح كرد: جهت برآورد جمعیت در پارك ملی بختگان نیاز به انجام یك پروژه پایش جمعیت و نصب تعداد معین دوربین تله ای در سلول های مشخص و در مناطقی كه احتمال حضور پلنگ وجود دارد است كه در صورت تامین اعتباز از جانب سازمان این مورد به صورت دقیق امكان پذیر خواهد بود.
وی افزود: نصب این دوربین ها در نهایت منجر به تعیین جمعیت دقیق تعداد پلنگ نر و ماده و توله و چگونگی پراكنش و مهاجرت و قلمرو طلبی و سایر رفتار های زیستی حیوان خواهد شد.
این مقام مسئول اظهار داشت: بیمه پلنگ ایرانی یكی از فصول برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است كه به منظور مدیریت و جلوگیری از تعارض این گونه با دامداران در دو سال قبل در كشور انجام گرفته، با عنایت به كاهش تعارضات و اتلاف پلنگ در این دو سال پیش بینی می گردد این روند امسال از جانب سازمان محیط زیست ادامه یابد.
پارك ملی بختگان در استان فارس با 160 هزار هكتار مساحت در شهرستان نی ریز و در فاصله 300 كیلومتری شرق شیراز قرار دارد.
منطقه بختگان نخستین بار در سال 1347 بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردید و سپس در سال1354 بعنوان پناهگاه حیات وحش به تصویب رسید.
6113/ 2027


1397/06/18
21:10:57
5.0 / ۵
5438
تگهای خبر: درخت , محیط زیست , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است