ظهرابی در نشست خبری؛

پروژه یوز به كار خود ادامه می دهد

پروژه یوز به كار خود ادامه می دهد

گل اركیده: معاون سازمان محیط زیست اعلام نمود: پروژه یوز یك پروژه بین المللی بوده است كه با بازداشت فعالان یك شركت همكار متوقف نخواهد شد و پروژه های آن ادامه خواهد یافت.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، حمید ظهرابی در نشست خبری آخر سال ۱۳۹۶ این سازمان در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی بعد از بازداشت فعالان این پروژه اظهار داشت: حفاظت از یوزپلنگ آسیایی یك پروژه بین المللی با UNDP بوده است. شركت میراث پارسیان بعنوان همكار این پروژه وارد شده بوده است. ازاین رو سرنوشت میراث پارسیان ارتباطی به سرنوشت پروژه نخواهد داشت.
وی اضافه كرد: اینكه UNDP خویش را كنار كشیده و بیرون آمده شایعه بود. مبحث این بود كه UNDP گفته بود من دیگر نمی توانم كمك مالی بكنم. الان با دیوان محاسبات پیگیریم كه بتوانیم منابع مشترك برای حفظ یوزپلنگ دریافت نماییم.
معاون سازمان محیط زیست تاكید كرد: آقای كلانتری هم مرتبا پیگیرند. هر بار كه با من تماس می گیرند از سرنوشت منابع مالی پروژه یوزپلنگ می گیرند و وضعیت «ایران» خانم [توله یوزپلنگ ماده در اسارت] را هم جویا می شوند. منابع مختلف ۵۰۰ میلیون تومانی و همینطور یك مورد یك میلیارد تومانی را خود ایشان پیگیری كردند و به پروژه اختصاص داده شد.
ظهرابی خاطرنشان كرد: پروژه ایمن سازی جاده عباس آباد و حفاظی كه برای آن در نظر گرفته شده، پروژه خروج دام از منطقه خارتوران و همینطور خروج دام از میاندشت و … صورت خواهد گرفت.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نمود: قبلاً سیاست ما در حفاظت از یوزپلنگ تمركز روی این بود كه زیستگاه را حفاظت می نماییم و خود یوزپلنگ جمعیتش را بالا خواهد برد. الان متوجه شدیم باید تمركز ویژه روی فرد فرد این گونه داشته باشیم.
ظهرابی تشریح كرد: یكی این مركز تكثیر در اسارت است و لقاح مصنوعی را در دستور كار داریم. قراردادی با پژوهشكده محیط زیست هماهنگ شده و قرار بود گروهی بیست روز پیش به ایران بیایند و این كار را انجام دهند كه به علت همین اتفاقات اخیر خ نداد اما قرار شد در قالب یك قرارداد چهارچوب دار صورت گیرد.
وی تاكید كرد: از سوی دیگر دیدیم جمعیت در استان یزد به شدت افت كرده كه شاید دلیلش تغییر اقلیم باشد و در مقابلش در مناطق شمالی (شاهرود، میاندشت، و…) شاهد افزایش جمعیت بوده ایم. به احتمال زیاد یك محدوده طبیعی محدود شده و پناهگاه حیات وحش به معنای واقعی و نه معمول برای یوز در نظر بگیریم. یك محدوده حدود ۳۰ هزار هكتاری است و آنجا حداقل خیالمان راحت خواهد بود كه تعدادی یوزپلنگ داریم كه آنجا در امنیت زندگی می كنند.

1396/12/26
15:32:41
5.0 / ۵
4799
تگهای خبر: محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است