سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش باران و کاهش دما در ۱۲ استان

بارش باران و کاهش دما در ۱۲ استان

گل ارکیده: سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران در 12 استان، خیزش گردوخاک در 23 استان و افزایش ارتفاع موج در سواحل جنوب کشور هشدار داد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشداری نارنجی رنگ از افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل بین ۲ تا ۲.۵ متر همین طور تشدید سرعت وزش باد از عصر پنج شنبه (۲۴ شهریورماه) تا اواخر وقت شنبه ( ۲۶ شهریورماه) در نواحی شرقی خلیج فارس در استان هرمزگان، مناطق ساحلی و دور از ساحل نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و نیمه غربی تنگه هرمز در استانهای بوشهر و هرمزگان آگاهی داد.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی خطرغرق شدن شناگران، لطمه به قفس ها و تورهای صیادی، اختلال در ترددهای دریایی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و سبک و تفریحی و مسافربر وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه احتمالی این مخاطرات، پرهیز از شنا، محدودیت درفعالیت های دریایی ازجمله کارهای تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی، اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی را سفارش می کند.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ نسبت به فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی در جنوب شرق، بارش باران، کاهش محسوس دما، وزش باد شدید موقتی و در دامنه و ارتفاعات با رعد و برق هشدار داد.

این مخاطرات در روز چهارشنبه ( ۲۳ شهریورماه) در گیلان، شمال اردبیل، غرب مازندران، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شرق و شمال هرمزگان، روز پنج شنبه (۲۴ شهریورماه) در شمال و شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان و تهران، روز جمعه (۲۵ شهریورماه) در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات سمنان و شمال شرق تهران، شرق و شمال هرمزگان و جنوب غرب کرمان و روز شنبه (۲۶ شهریورماه) در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب و غرب کرمان و شرق و شمال هرمزگان انتظار می رود.

براثر این مخاطرات احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، اختلال در تردد، احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر بطور محلی، احتمال ریزش کوه، احتمال لطمه به سازه های موقت مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه احتمالی احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها و عدم توقف در حاشیه رودخانه ها، احتیاط در کارهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه جلوگیری از خسارت به محصولات کشاورزی. تنظیم جیره غذایی در استخرهای پرورش آبزیان، کنترل و تنظیم دما در گلخانه ها و سالن های پرورشی و تامین سوخت کافی را سفارش می کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از افزایش گرادیان فشار، وزش باد، گردوخاک و نفوذ گردوغبار آگاهی داد.

این مخاطرات در روز چهارشنبه ( ۲۳ شهریورماه) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، سمنان، لرستان، ایلام، خوزستان، روز پنج شنبه ( ۲۴ شهریورماه) در اصفهان، تهران، البرز، قزوین، سمنان، مرکزی، همدان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، روز جمعه ( ۲۵ شهریورماه) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، ایلام، خوزستان، غرب کرمانشاه، بوشهر و روز شنبه ( ۲۶ شهریورماه) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، یزد، شرق و شمال اصفهان، شرق کرمان، شرق و جنوب سمنان و بوشهر مورد انتظار است.

در این شرایط جوی احتمال وزش باد شدید و احتمال خیزش گردوخاک، احتمال کاهش کیفیت هوا و دید افقی، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال لطمه به تاسیسات حساس به گردوغبار وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش لطمه ها پرهیز از ترددهای غیر ضروری در فضای باز خصوصاً برای سالمندان، کودکان و افراد لطمه پذیر با بیماریهای تنفسی، همراه داشتن ماسک کافی توسط زائران شرکت کننده در راه پیمایی اربعین در گذرگاه ها، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استواری سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها را سفارش می کند.

به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1401/06/24
09:44:39
5.0 / ۵
28
تگهای خبر: آب , آلودگی , درخت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است