عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع:

تخریب قله شاهوار شاهرود را بیابان می كند، جنگل ابر در خطر

تخریب قله شاهوار شاهرود را بیابان می كند، جنگل ابر در خطر

گل اركیده: شاهرود - عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع اظهار داشت: تخریب قله شاهوار به بهانه معدن بوكسیت، گرادیان حرارتی شاهرود را متاثر ساخته و این شهرستان را به سمت بیابانی شدن سوق می دهد.محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به آثار سوء تخریب قله شاهوار در شاهرود، تاكید كرد: براثر تراشیدن كوه آن هم از بالا به پائین و بدون اصول، گرادیان حرارتی منطقه به شدت در آستانه تأثیر منفی قرارگرفته و ظرفیت حرارتی منطقه به خاطر پاك تراشی كه در معدن صورت گرفته به شدت در معرض خطر است.
وی اضافه كرد: تمام گونه های بومی پاك تراشی شده اند در شاهوار كه ما شاهد زیستگاه گونه های كل و بز، قوچ و میش بودیم آن هم به گونه ای كه با چشم دیده می شدند، امروز متأسفانه شاهد فرار آن ها از منطقه هستیم.

جنگل ابر در خطر جدی
این فعال محیط زیست اظهار داشت: مبحث اما فقط از دست رفتن گونه های پرارزش جانوری كه هركدامشان می توانند پول پرارزش پایداری برای منطقه باشند نیست، بحث اینجاست كه شاهرود اگر شاهوار را از دست بدهد به شدت در معرض بیابانی شدن قرار می گیرد.
درویش بابیان اینكه یكی دیگر از آثار سوء از بین رفتن شاهوار، افزایش دمای بین شب و روز است، بیان داشت: با ادامه كار این معدن، نیاز اقلام موردنیاز كشاورزان شاهرودی افزایش پیدا خواهد نمود و به مرور تبعات وحشتناكی را برای منطقه خواهد داشت.
وی اضافه كرد: ما متأسفانه نتوانسته ایم این مسائل را به طورجدی برای مردم شرح دهیم كه اگر می گوییم این فعالیت معدنی در چنین سطح وسیع و بدون رعایت هیچ اصول آن هم از بالا به پائین صورت می گیرد، چه خطرات درازمدتی بر روی كیفیت زیست مردم و حتی رویشگاه پرارزش ابر می تواند داشته باشد و این جنگل هم در خطر جدی قلمداد خواهد شد.

شاهوار الماس شاهرودی ها است
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، اظهار داشت: اگر مسائل برای مردم بیان شود، من فكر نمی كنم هر آدمی كه ذره ای دلش برای این مملكت بسوزد، همچنان اجازه دهد كه این پاك تراشی شگفت انگیز ادامه پیدا كند.
درویش بیان كرد: وقتی لاریجانی رئیس شورای امنیت ملی كشور در دولت نهم بود، وقتی پیشنهادی برای مذاكرات هسته ای عنوان شد، او گفت پیشنهاد غرب مثل این می ماند كه یك بسته شكلات را در یك بسته بندی بسیار شیك پیچیده باشند، به ما بدهند و به ما بگویند الماستان را بدهید عین این ماجرا در شاهوار رخ می دهد آن چیزی كه به بهانه اشتغال و تولید پول رخ می دهد، همان شكلات به نظر طعم شیرین و زرورق پیچیده شده است كه به مردم شاهرود می دهند و الماسشان را از آن ها می گیرند.
وی اضافه كرد: مشابه تجربه شاهوار در معدن پتاس كوه شاه بافق یزد دیده شد، این كوه بسیار شبیه شاهوار است حتی ازنظر ارتفاع هم مشابه به حساب می آید، این كوه سرچشمه تنها رود دائمی جنوب شرق كشور ما، هلیل رود است و چون ارتفاع آن بالای دو هزار متر بود، این كوه دارای یخچال های طبیعی، برف و... بود و این سبب گشته است در پهنه بسیار خشك جنوب شرق كشور، یك رودخانه دائمی فعال باشد كه تمدن در كرمان و جیرفت مدیون كوه شاه بود.
شاه كوه مثال بارز تخریب كوه ها است
این فعال محیط زیست ادامه داد: روزگاری در كوه شاه، فردی ثروتمند با لابی سیاسی و به بهانه ۲۰۰ نفر اشتغال زایی كوه را از ارتفاع بالا می تراشید تا سنگ معدن آهم استخراج كند هرچه آن زمان فریاد زدیم، عنوان شد كه مملكت تحریم است، اشتغال نیاز داریم و ده ها مورد دیگر كه ما مجبور شدیم فراخوانی عرضه نماییم كه دوستداران محیط زیست در تابستان ۹۲در ارتفاع سه هزار و ۸۰۰ متری زیر لودرها خوابیدند و به هرحال تبعات آن سبب شد استاندار، دستور تعطیلی این معدن را صادر كند.
درویش بابیان اینكه تخریب كوه ها به منابع آبی ضرر می زنند، بیان كرد: آب بافق مطابق نظریات جهانی، دومین آب سالم جهان بود و شما اگر این باغ های گسترده گردو را در آن ناحیه می بینیم مدیون همین شاه كوه است و اگر معدن سنگ آهن به حیاتش ادامه می داد، نابودی همه باغات گردو را هم در بر می داشت.
وی در پاسخ به این سؤال كه امروز در شاهرود ایراد كار كجاست، اظهار داشت: ایراد و لكنتی كه امروز در شاهوار وجود دارد این است كه دوستداران محیط زیست و ان جی او ها، نتوانسته اند مردم بومی را آن گونه كه باید با خودشان همراه كنند كه چرا تخریب شاهوار، به ضرر بلند مدت همه مردم است و فقط این مسئله محیط زیستی نیست.

مردم محلی آگاه نیستند
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در بیان مثالی از وضع موجود در شاهرود اظهار داشت: امروز یك اتفاق بزرگی در فرانسه در حال رخ دادن است و آن جانمایی فرودگاه جدید نانت به حساب می آید كه ارتش فرانسه وارد ماجرا شده و بیم یك جنگ داخلی می رود و یك سرمایه گذاری ۵۶۰میلیون یورویی روی هوا است و مایكرون چاره ای جز شنیدن حرف جوامع محلی ندارد چراكه فعالان محیط زیست و اتحادیه های كشاورزی باهم هم راستا شده اند و در حفظ منابع طبیعی یك هدف شده اند.
درویش تاكید كرد: این اتفاق متأسفانه به رغم اینكه در مورد جاده سازی جنگل ابر به خوبی رخ داد، درباره كوه شاهوار هنوز رخ نداده است، حتی ما سال گذشته كه در منطقه تاش بودیم، مردم محلی كه با نخستین بارندگی متأسفانه ممكن است قربانی رانش زمین و فرود آمدن میلیون ها مترمكعب خاك بر سرشان بشود و سیل آن را نابود كند، همراه نیستند و فكر می كنند كه معدن بوكسیت به اقتصادشان كمك می نماید.

1396/10/30
15:15:54
5.0 / ۵
4755
تگهای خبر: محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است