گزارش گل اركیده؛

اما و اگرهای ایران برای اجلاس گلاسکو

اما و اگرهای ایران برای اجلاس گلاسکو

هرچند اجلاس گلاسکو با همراهی سران کشورهای صاحب نفوذ همراه نبوده است، اما بنظر می رسد ایران می تواند از فرصت پیش آمده برای مطرح کردن دستیابی به انرژی پاک هسته ای استفاده نماید.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه، سمیرا خباز: تا دو روز دیگر یک هیأت ایرانی به ریاست علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست جهت شرکت در بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی گلاسکو شرکت خواهند کرد. پس از اجلاس پاریس در سال ۲۰۱۵ و تعهدات تعدادی از کشورهای حاضر در این پیمان نامه بمنظور کاهش سطح انتشار گازهای گلخانه ای، عدم موافقت ترامپ و دولت آمریکا بعنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان این گازها، عملاً این پیمان نامه شکست خورد و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد بعد از گذشت ۶ سال، در اولین روز از اجلاس گلاسکو با اعلان اینکه جهان در راه فاجعه اقلیمی حرکت می کند هشدار داد که شکست اجلاس پیش رو گزینه نیست بلکه حکم مرگ بشر است. وی با اشاره به این که در سیاره ما از ته اقیانوس ها تا قله کوه ها با آب شدن یخ ها و تشدید اوضاع آب و هوایی درحال دگرگونی است. سرعت افزایش سطح آب اقیانوس ها دو برابر ۳۰ سال قبل است و اقیانوس ها بیش از هر زمان دیگری گرم شده و جنگل های آمازون بیش از میزانی که کربن جذب، تولید می کنند. اظهار داشت: گرمایش زمین در صدر لیست نگرانی مردم در سراسر جهان قرار دارد و باید به این نگرانی ها گوش فرا دهیم و اقدام نماییم. من از جانب این نسل و نسل آینده از شما می خواهم همبستگی را انتخاب کنید، از آینده خود محافظت کنید و بشریت را نجات دهید. با توجه به این سطح ابراز نگرانی دبیر کل سازمان ملل متحد، از طرف رهبران دو کشور بزرگ آلوده کننده هوا یعنی چین و روسیه در این اجلاس حضور فیزیکی نداشتند و بوسیله ویدئو کنفرانس پیگیر آن بودند. جو بایدن رییس جمهور آمریکا نیز با یک هیأت بزرگ آمد و وعده های بزرگ برای کاهش گازهای گلخانه ای داد؛ اما نتوانست به جهانیان نشان دهد که او می تواند قوانین سفت و سختی را در امتداد دستیابی به این هدف به وجود آورد. نماینده چین در این کنفرانس نیز درخواست محدودسازی میانگین افزایش دمای کره زمین به ۱.۵ درجه سانتی گراد را رد کرده و گفته است طبق توافق ۲۰۱۵ پاریس، تنها افزایش دو درجه ای دما باید مد نظر قرار گیرد. و مخالفت خودرا به کاهش ۲ درجه ای نشان داد.
البته برخی کشورها همچون هند و عربستان از تمایل و برنامه کشورشان برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ سخن گفته اند. اما هنوز درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در اجلاس گلاسکو اطلاعاتی در دسترس نیست، خطای دیپلماتیکی که در توافق نامه پاریس برای جلب نظر کشورهای غربی از طرف نماینده ایران در پذیرش تعهدات کاهش گازهای گلخانه ای بدون توجه به شرایط تحریمی کشور صورت گرفت و موجب توقف روند قانونی شدن این تعهدات از طرف شورای نگهبان و مجلس شد، این گمانه زنی را محتمل کرده است که ایران نیز در این جلسه زیر بار تعهدات نخواهد رفت. ثمانه اکوان کارشناس مطالعات بین الملل در گفتگو با خبنگررنگار مهر درباره شرایط حاکم بر اجلاس گلاسکو این طور توضیح داد که، چیزی که می توان در نگاه اول نسبت به توافقنامه پاریس و گلاسکو تشریح کرد این است که اینگونه اجلاس ها که در ابتدا قیدهای الزامی برای مشارکت کشورهای مختلف ندارند، درواقع نوعی فشار دیپلماتیک از طرف کشورهای غربی به خصوص آمریکا بوسیله اهداف زیست محیطی هستند. توافقنامه پاریس فشار برای کاهش روند توسعه کشورها وی افزود: همانند روندهای حقوق بشری که در ابتدا با آرمان های انسانی مطرح می شوند و در قدم های بعدی هشدارهای نگران کننده از شرایط عدم رعایت آنها به کشورهای هدف داده می شود و در گام های بعدی منجر به فشارهای امنیتی بر روی کشورها می شوند. بدین سبب پیمان پاریس هم در قدم نخست الزامی نداشته و بهانه ای برای فشار آوردن به کشورهای قدرت یافته ای مثل چین و روسیه است تا روندهای توسعه ای در این کشورها کنترل شود. وی با اشاره به این که در سخنرانی امسال بایدن رییس جمهوری آمریکا نشانه هایی از این تغییر روند از دید های سفارش ای درباره نگرانی های جهانی از تغییر اقلیم دیده شد، اظهار داشت: آمریکا پس از گذشت ۶ سال از توافق پاریس روی واقعی خودرا نشان داد، به گونه ای که ابتدا بایدن پیش از آغاز به کار اجلاس در جریان یک سخنرانی نسبت به خروج ترامپ از این توافق نامه پاریس عذرخواهی کرده و گفت مقرر است در این کنفرانس کارهایی صورت گیرد. و سپس اصرار کرد چین و روسیه و عربستان باید برای کاهش گازهای گلخانه ای کاری انجام دهند. این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به جایگاه و نقش آفرینی ایران در توافق پاریس در دولت گذشته گفت: در سال ۲۰۱۵ با توجه به این که دولت روحیه غرب گرایانه داشت، برخی تعهدات را پذیرفت، تا کشور را متمایل به طرف های غربی نشان داد اما باتوجه به شرایط اقتصادی و تحریمی کشور انجام این تعهدات نا ممکن بود. اگر اجماع جهانی صادقانه باشد باید اجازه استفاده از سوخت پاک هسته ای برای ایران فراهم شود وی تصریح کرد: اگر کشورهای پیشرفته بوسیله این اجماع جهانی صادقانه می خواهند برای تغییرات آب و هوایی و کاهش مصرف سوخت های فسیلی در جهان کاری انجام دهند، باید اجازه دهند دیگر کشورها مثل چین، ایران هم از پاک ترین انرژی دنیا یعنی انرژی هسته ای بهره مند شوند.
غربی ها راه جایگزینی در مقابل محدود کردن سوخت فسیلی ارائه نمی کنند / ‏‬هدف اجماع اقتصادی و سرمایه سالاری است نه محیط زیستی اکوان با اشاره به بحران جدید چرخه تامین کالا در اروپا که تعدادی از کارشناسان آنرا ناشی از اجرای تعهدات اروپایی ها در قبال توافق نامه پاریس و محدود شدن استفاده از وسایل حمل و نقلی می دانند، اظهار داشت: اگر قرار باشد این تعهدات از طرف کشورهای درحال توسعه مثل کشورهای غرب آسیا که اقتصادشان با مصرف سوخت های فسیلی می گذرد، اجرا شود؛ منجر به کم شدن، شغل و اختلال در تامین انرژی می شوند و باید راهکار جایگزینی پیشنهاد داده شود و باید بسنجند که هر کشور چه میزان در قبال آلاینده ها مسئولیت دارد. وی با اعلان اینکه با تحلیل اخبار می توان شرایط را اینطور توصیف کرد که کشورهای پیشرفته به سرکردگی آمریکا درحال ایجاد تغییراتی در الگوی سرمایه داری هستند، گفت: بایدن در ماه های اول ریاست جمهوری اش از پروژه ساخت خودروی الکترونیکی حمایت کرد و انگلیس و آلمان هم به پیروی از آمریکا درحال تولید این محصول هستند و بنا بر این بر سر باتری های لیتیومی گرانقیمت این خودرو ها منازعاتی شکل گرفته است. اظهار داشت: در حقیقت ژست طرفداری از محیط زیست از طرف این کشورها برای این است که می خواهند برای محصولات جدید خود همچون خودرو های الکترونیکی جدیدشان بازارهای جدیدی داشته باشند. این کارشناس درباره این که آیا شرایط حاکم در این اجلاس به شکلی هست که بر ایران برای اجرای تعهدات سنگین فشار آورده شود، توضیح داد: روسیه و چین که روی خوشی به این اجلاس نشان نداده اند، سهم شأن در تولید گازهای گلخانه ای بالاست ولی ایران در این مساله مسئولیت چندانی ندارد، مگر این که فشارهای سیاسی و دیپلماتیکی موجب مسئولیت پذیری شود. نمایندگان ایران محتاطانه گام بردارند وی درباره این که نمایندگان دولت ایران باید در این اجلاس چه رفتار دیپلماتیکی داشته باشند، گفت: نمایندگان ایران باید گام های آهسته و محتاطانه ای بردارند و باید بررسی شود که امضای سند همکاری با کشورهای غربی به فشار سیاسی و دیپلماتیکی منجر می شود یا خیر.
اکوان با اعلان اینکه اقتصاد ایران وابسته به سوخت های فسیلی است و برای پذیرش تعهدات بین المللی کاهش تولید گازهای گلخانه ای باید محتاطانه رفتار کند اظهار داشت: حتی در آمریکا هم نسبت به این تعهدات حساسیت وجود دارد، وال استریت ژورنال چند روز پیش در مقاله ای با اشاره به این که طی سالهای قبل آمریکا به بزرگترین فروشنده نفت تبدیل گشته است، عنوان کرده است که معادن زغال سنگ آمریکا از بزرگترین منابع آلایندگی گازهای گلخانه ای است و اگر این تعهدات پذیرفته شود دولت این کشور باید به فکر ایجاد شغل های جدیدی باشد درحالیکه میزان شغل هایی که بایدن در مدت ریاست جمهوری اش به وجود آورده با وعده هایش همخوانی نداشته است و البته اعلام نکرده است که تعهدات را اجرائی می کند. دستیابی به انرژی هسته ای راهی برای کاهش استفاده از سوخت های فسیلی در ایران ایشان سپس با اشاره به این که سال ها است ایران در مجامع جهانی درباره جایگزینی سوخت هسته ای بجای سوخت فسیلی سخن می گوید و کشورهای غربی با سرکردگی آمریکا اعلام می کنند، ایران دارای منابع نفت و گاز است و نیازی به انرژی هسته ای ندارد اظهار داشت: اما با شرایط جدید آب و هوایی و گرمایش زمین می توان نگاه جهانی را دراین زمینه جلب کرد. ایران می تواند از فرصت این اجلاس برای گرفتن کمک های بین المللی و به روز کردن نیروگاه های خود استفاده نماید و اعلام نماید برای کاهش انتشار نیازمند به روز رسانی نیروگاه های خود است و همین طور نیازمند انرژی هسته ای است. این کارشناس امور بین الملل اشاره کرد: دولت سیزدهم می تواند با فضا سازی رسانه ای، یک اجماع بر نیاز ایران به انرژی پاک هسته ای بوجود آورد و این مساله را تبیین کند که استفاده از این نوع انرژی در جهت همکاری صلح آمیز و برادرانه با دیگر کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه است.

1400/08/15
22:06:37
5.0 / ۵
429
تگهای خبر: آب , آلاینده , اقلیم , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است