افزایش فضای سبز شهری کاهش جرم و جنایت

افزایش فضای سبز شهری کاهش جرم و جنایت

به گزارش گل ارکیده خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان داده است که با افزایش فضای سبز میزان قتل در شهرها کاسته می شود.


به نقل از سایکولوژی نیوز، بر مبنای تحقیقات انجام شده، طبیعت به کاهش استرس، بازیابی ظرفیت های شناختی و افزایش سلامت جسمی و روحی همینطور کاهش جرایم خشونت آمیز افراد کمک می نماید.
محققان اظهار کردند: هرچه شهری سبزتر باشد، در یک دوره ۳۰ ساله قتل های کمتری اتفاق خواهد افتاد و اثرات آرامش بخشی طبیعت امکان دارد به احیاء خویشتن داری و کاهش احساسات شدیدی که سبب پرخاشگری و خشونت می شوند، کمک نماید.
تحقیقات زیادی عرضه شده است و آنچه خیلی از ما از قرارگرفتن در کنار درختان، پارک ها و فضاهای بیرونی می دانیم را تایید می کند، طبیعت به ما آرامش می بخشد و استرس را می کاهد، ظرفیت های شناختی ما را بازیابی می کند و سلامت جسمی و روحی ما را زیاد می کند اما آیا طبیعت می تواند بر موارد خاص مانند جنایت هم تأثیر بگذارد؟
تعدادی از پژوهشگران به رهبری دانشگاه ایالتی میشیگان بررسی کردند که آیا افزایش فضاهای سبز در ایالات متحده می تواند عاملی برای کاهش قتل در یک دوره زمانی ۳۰ ساله باشد یا خیر. این بررسی در ۲۹۰ شهر آمریکا و ۴۵ ایالت مختلف بین سالهای ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۵ انجام شد و خیلی از متغیرها شامل تراکم جمعیت، درصد افراد ترک تحصیل کرده، بیکار و خانواده های بی سرپرست و فقیر در نظرگرفته شد. نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که هر کدام از عوامل فوق منجر به افزایش جرم بیشتر خواهد شد.
محققان همینطور داده های در ارتباط با تغییرات آب وهوایی (دما) را جمع آوری کردند چونکه دمای بالاتر با میزان بیشتر تجاوز و جنایت خشونت آمیز همراه بود. در نهایت، محققان میزان سرسبزی هر شهر را از دهه ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ از راه شاخص طبیعی پوشش گیاهی و بازتاب نور مرئی و مادون قرمز مناطق را اندازه گیری کردند (پوشش گیاهی سالم نسبت به پوشش گیاهی ناسالم یا پراکنده نور مرئی بیشتری را جذب و نور مادون قرمز بیشتر را منعکس می کند).
نتایج بررسی نشان داد که از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ در ۲۱۸ شهر شاهد کاهش قتل بودیم و بیشتر کاهش در ایالات واشنگتن، آتلانتا، جورجیا، ریچموند و ویرجینیا رخ داد اما در مدت مشابه در ایالات پیتسبورگ، پنسیلوانیا، سالیناس، کالیفرنیا، باتون روژ ولوئیزیانا شاهد افزایش قتل بوده ایم.
بیشتر از نیمی از همه شهرهای مورد مطالعه افزایش سرسبزی را گزارش کردند. به نظر می آید که افزایش سبزبودن با کاهش نرخ قتل مرتبط می باشد چونکه هر ۰.۰۱ واحد تغییر در میزان سبز شدن می تواند کاهش ۳۰ مرگ در هر ۱۰۰ هزار نفر در یک منطقه را نشان دهد. افزایش قتل با افراد بازمانده از تحصیل و زیرخط فقر مرتبط بود در حالیکه تراکم جمعیت، بیکاری، خانواده های بی سرپرست و افزایش دمای سالانه این تأثیر را نداشت.


قرار گرفتن در معرض طبیعت همینطور می تواند افراد را مجبور به تغییر دیدگاه کند. زیبایی ذاتی پدیده های طبیعی می تواند افراد را از انگیزه ها یا برنامه های صدمه رساندن به دیگران منحرف کند.
محققان اعلام کردند که اثرات ترمیمی شناخته شده طبیعت بر شناخت به احیاء خودکنترلی کمک می نماید و این عاملی به معنای احتمال کمتر بروز خشونت در بین ساکنان شهرهاست. همینطور هرچه محیطی دلپذیرتر باشد، ساکنین تمایل به محافظت از آن دارند و این سبب می شود تا هرگونه رفتاری که تقدس منطقه را خدشه دار کند، کنترل کرده و یا تلاش کنند آنرا انجام ندهند. افزایش فضاهای سبز می تواند الهام بخش ساکنان باشد تا از ایمنی یا یکپارچگی محلات خود با قاطعیت بیشتری دفاع کنند.
محققان افزودند: اگر احساس کردید که قصد انجام کاری را دارید که بعدا پشیمان خواهید شد هرچه سریع به فضای سبز بروید تا بتوانید به مزایای خودکنترلی و کاهش خشم در طبیعت دست یابید.
متاسفانه دسترسی همه به طبیعت یکسان نیست. فضاهای سبز در محله های فقیرتر کمتر و البته میزان جرم و جنایت در مقایسه با مناطق ثروتمند هم بیشتر است. افزایش فضاهای سبز در محله های فقیرتر و کمک به افرادی که زیر خط فقر زندگی می کنند تا به سادگی به پارک ها، باغ ها و دیگر فضاهای طبیعی دسترسی پیدا کنند برای سلامت روحی و جسمی همه افراد حیاتی می باشد.
اگر طبیعت در دسترس شما نیست، گیاهان بیشتری را به خانه بیاورید محیط کار یا پس زمینه تلفن خویش را با تصاویر طبیعت تزئین کنید تا آرامش را به شما هدیه کند، همینطور گردش اندک در طبیعت هم می تواند عاملی برای غلبه بر واکنش های تهاجمی باشد.
منبع:

1400/07/14
15:02:27
5.0 / 5
243
تگهای خبر: آب , ایمن , باغ , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است