گزارش گل اركیده؛

روند معکوس احیای دریاچه ارومیه

روند معکوس احیای دریاچه ارومیه

گل ارکیده: باوجود هزاران میلیارد هزینه کرد از طرف ستاد احیای دریاچه ارومیه، سطح تراز دریاچه ارومیه روند معکوس داشته و حتی ۲۰ سانتیمتر نسبت به میانگین کاهش سطح پیش از احیا، عقب نشینی داشته است.گروه جامعه، ایستگاه فضایی چین روز گذشته عکسی از دریاچه ارومیه منتشر نموده است که این عکس نشان از کمبود شدید آب دریاچه ارومیه و گسترش کشند قرمز در سطح این دریاچه دارد.
علت آن وجود جلبک ها و باکتری هایی است که در شرایط شوری زیاد و گرم شدن هوا رنگ قرمز تولید می کنند تا بتوانند در این شرایط مقاوم باشند؛ بنابراین رنگ دریاچه به صورت قرمز دیده می شود.
بر اساس آخرین پایش های صورت گرفته، سطح تراز دریاچه ارومیه امسال ۱۲۷۰.۷۴ بوده که این میزان در مقایسه با مدت زمان سال گذشته که ۱۲۷۱.۳۴ بود ۶۰ سانتیمتر کاهش داشته است.


کاهش ۳۳۴ کیلومتری سطح دریا ارومیه نسبت سال گذشته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی هم ضمن اشاره به کاهش ۶۰ سانتیمتری سطح تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال گفته است: وسعت دریاچه ارومیه ۲ هزار و ۲۷۳ کیلومتر مربع است که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۳ هزار و ۶۰۷ کیلومترمربع بود که هزار و ۳۳۴ کیلومتر مربع کاهش دارد.
نگرانی شیب تند کاهش سطح تراز ارومیه در سالهای اخیر
این در حالی است که پیش از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت یازدهم، تراز این حوزه آبی سالانه به صورت متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می یافت. این کاهش شدید آبی در تصویر جدید انتشار یافته فضایی به خوبی قابل لمس است و نگرانی ها از بازگشت باردیگر شرایط بحرانی به دریاچه ارومیه را تشدید می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی کاهش ۲۲ درصدی بارندگی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را از علل بحران خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان کرده است، در حالیکه ستاد احیا مهم ترین تدبیر برای احیای دریاچه ارومیه را ساخت سد و تونل آب زاب معروف به کانی سیب می داند،.
قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو در آئین افتتاح سد کانی سیب اعلام نمود: این سد بعنوان مهم ترین منبع تأمین آب پایدار در جهت احیای دریاچه ارومیه بوده و سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب از این سد در اختیار این دریاچه قرار می گیرد.
سد خاکی کانی سیب، تونل انتقال آب، کانال انتقال آب از خروجی تونل اصلی به سمت دریاچه ارومیه و بند انحرافی بادیناوا را چهار جز اصلی این طرح بزرگ انتقال آب از رودخانه زاب شمرده می شوند که تا آخر سال ۹۷، ۱، ۴۴۰ میلیارد تومان از محل منابع عمومی و تسهیلات صندوق توسعه ملی برای این پروژه هزینه شده بود و در سال ۹۸ هم ۱۳.۶ میلیون یورو از محل مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و ۱۷ میلیون دلار هم از محل باقیمانده تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تکمیل آن تخصیص یافت.


زاب آب نرسانده، جان ستاند
دریاچه ارومیه در چارچوب طرح های ستاد احیا قرار بود از سال ۱۳۹۴، ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ حال پس از گذشت ۶ سال و اجرای طرح های سازه ای متفاوت و هزینه کرد ۱۱ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه روند معکوسی را در مقابل احیای نشان داده است و با وجود هزینه کردهای فراوان و مخالفت اغلب کارشناسان حوزه محیط زیست و توسعه پایدار با رویکرد ستاد احیا به چالش دریاچه ارومیه، در راه انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه و ساخت تونل انتقال آب از خردادماه سالجاری مشکلاتی به وجود آمد، در راه حفاری این تونل یک بستر آبرفتی قرار گرفت و روند حفاری کند شد و در حالیکه سید باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت دوازدهم در آخرین بازدیدش از تونل انتقال آب زاب روند راه اندازی را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: مجری برای افتتاح طرح تا آخر تیر ماه سال جاری قول مساعد داده است، اما این اتفاق نیفتاد.
پس از گذشت یک ماه از وعده بی سرانجام مسؤلان دولت دوازدهم، برای ایجاد یک فضای رسانه ای مثبت از روند احیای دریاچه، مسؤلان ستاد احیا تصمیم به برگزاری یک تور خبرنگاری و مثبت نشان دادن روند پروژه داشتند که متأسفانه با بی تدبیری برگزار کنندگان این تور خبری، جان دو خبرنگار از دست رفت و بیشتر از ۶ خبرنگار به شدت مصدوم شدند. حالا با ورود به نیمه دوم شهریورماه هنوز خبری از افتتاح این تونل نیست.
دریاچه ارومیه در چارچوب طرح های ستاد احیا قرار بود از سال ۱۳۹۴، ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ حال پس از گذشت ۶ سال و اجرای طرح های سازه ای متفاوت و هزینه کرد ۱۱ هزار میلیارد تومانی دریاچه ارومیه روند معکوسی را در مقابل احیای نشان داده است.منبع:

1400/06/21
09:21:16
5.0 / 5
192
تگهای خبر: آب , شركت , كانال , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است