مدیر عامل شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب:

منشا آلودگی ها در خوزستان

منشا آلودگی ها در خوزستان

به گزارش گل اركیده مدیر عامل شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب نسبت به طرح شكایت سازمان های محیط زیست و بهداشت و درمان خوزستان از این شركت اظهار داشت: بعنوان شخصی فنی در شركت نفت مطمئنم كه منشاء آلودگی های محیط زیستی خوزستان فلرهای نفتی نیست.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایرنا بیژن عالی پور روز سه شنبه در نشست بررسی مشكلات ناشی از فعالیت های نفتی و ضرورت مدیریت اصولی انتشار آلاینده های خروجی از فلرهای نفتی و راهكارهای كارشناسی آن در استانداری خوزستان اظهار نمود: فلرهای نفتی آلودگی بوجود می آورد و منكر این آلودگی هم نیستیم اما آلودگی فعلی خوزستان ارتباطی با این فلرها ندارد.
وی اضافه كرد: چند سال پیش بیش از 20 هزار نفر مشكل تنفسی پیدا كردند كه بعد از قطع درختان كنوكارپوس شاهد كاهش آمار بیمارن تنفسی بودیم پس معلوم است كه این آلودگیها به نفت مربوط نمی گردد.
وی اظهار نمود: همینطور در نشستی كه با رییس سازمان محیط زیست خوزستان و معاون وزیر بهداشت و درمان داشتیم گفته شد كه طبق آزمایشات، مشكلات تنفسی مطلقا منشا نفتی ندارد.
مدیر عامل شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب بیان كرد: از حرف های مدیر كل حفاظت محیط زیست خوزستان كه فلرهای نفتی را عامل آلودگی هوای خوزستان اعلام می كند تعجب می كنم و صحبت های نماینده بهداشت و درمان خوزستان درباره تولید آلایندگی فلرهای نفتی و بیمارهای تنفسی در رابطه با آن را قبول ندارم.
عالی پور خاطرنشان كرد: در شركت نفت برای مهار آلودگی ناشی از فلرهایی نفتی در خوزستان و چهار استان دیگر هم برنامه داریم و كالاهای خارجی هم سفارش داده شده كه تابحال تحریم بودیم اما از وقتی تحریم ها برداشته شده سفارشات را عرضه داده ایم.
وی تصریح كرد: عملیات برداشتن 2 فلر نفتی یكی در اهواز3 (واقع در جاده اندیمشك) و دیگری در اهواز 2 (واقع در جاده بندر ماهشهر) در حال انجام می باشد و قطعات لازم برای این كار را خریداری نموده ایم.

***معاون دادستان: شخصا به مساله آلودگی های زیست محیطی ورود می كنم
معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز با تاكید بر این كه مساله آلودگی هوا یكی از حقوق عامه مردم به حساب می آید اظهار نمود: احقاق حقوق عامه مردم از وظایف دادستانی است و لزوما لازم نیست حتما شكایتی مطرح شود تا دادستانی اقدام نماید.
محمد گراوند اظهار داشت: مشكل زیست محیطی شبیه به مشكل فرهنگی آرام و خزنده حركت می كند برای همین در بلند مدت اثرات بزرگی بر جای می گذارد بنا بر این لازم است با این مسائل برخورد منطقی داشته باشیم.
وی در واكنش به سخنان مدیر عامل شركت مناطق نفت خیز جنوب درباره شكایت اداره كل حفاظت محیط زیست و مركز بهداشت ضد این شركت اظهار داشت: باید كارشناسانه مشخص نماییم كه شركت نفت چند درصد در آلودگی ها سهم دارد و سهم فلرهای نفتی هم مشخص شود.
وی اظهار داشت: علاوه بر این باید مشخص شود سهم هر بخش از آلاینده های هوا در خوزستان چقدر است كه بعد از مشخص شدن این مورد دادستانی نسبت به این مورد اقدام خواهد نمود و قرار كارشناسی صادر می گردد تا به صورت جزیی به این مسأله پرداخته شود.

*** تولید نفت با پیوست های زیست محیطی همراه باشد
مدیر كل مدیریت بحران خوزستان با بیان این كه هر تولید با آلایندگی همراه است اظهار داشت: تولید عمده نفت در خوزستان است اما افزایش تولید نفت در خوزستان باید پیوست های زیست محیطی داشته باشد تا آلودگی های ناشی از تولید به حداقل برسد.
كیامرث حاجی زاده با تاكید بر این كه اقتصاد كشور بر پایه نفت می باشد اظهار داشت: برای مقابله با انتشار آلاینده های ناشی از فلرهای نفتی آنچه به صلاح استان است تصویب می گردد.
وی اضافه كرد: در كنار شركت نفت دستگاه های نظارتی وظایفی بر عهده دارند و باید از نظارت آنها استقبال شود چون كه تلنگرهایی به ما می زند كه در بهبود عملكرد ما نقش دارد.
مدیر كل مدیریت بحران خوزستان بیان كرد: دانشگاه علوم پزشكی اهواز و اداره كل حفاظت محیط زیست برای بررسی آلودگی های زیست محیطی لازم است اطلاعات دقیق و مستدلی به شركتهای نفتی ارائه دهند تا كار به صورت كارشناسی و علمی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: علاوه بر این باید یك كمیته از دستگاههای متولی شامل استانداری، مدیریت بحران، اداره كل حفاظت محیط زیست، دادستانی اهواز، شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب و دانشگاه علوم پزشكی اهواز تشكیل گردد تا سهم آلایندگی هر كدام در خوزستان به صورت علمی مشخص شود.
وی ادامه داد: شركت نفت برنامه زمان بندی برای كنترل آلایندگی فلرهای نفتی تهیه نماید و كمیته یاد شده هم در مدت 2 هفته برنامه زمان بندی را به آخر برساند.
حاجی زاده توضیح داد: تنها یك فاز از طرح آماك اجرایی شده كه نمی توان تأثیر آن را بررسی كرد برای همین باید بعد از اجرای فاز دوم این طرح تاثیر آن را بسنجیم.
وی اظهار داشت: در بازدیدی كه از منطقه نفتی كُریت كمپ اهواز داشتیم هورهای منصوریه، غیزانیه و شریفیه خشك شده بودند به صورتی كه منطقه شبیه به كویر شده است.
مدیر كل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این كه استاندار خوزستان برای حل مسائل زیست محیطی تاكید دارد بیان كرد: اولویت های ستاد مدیریت بحران حل مشكلات آلایندگی فلرهای نفتی است و مكاتبات زیادی با وزیر نفت انجام شده است.

*** محیط زیست اولویت وزارت نفت نیست
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار نمود: وزارت نفت اولویتی برای رفع آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی ندارد و زمانی كه به این بحث ورود می نماییم اعلام می كنند به خاطر تامین نشدن اعتبارات وزارت نفت نتوانسته در این زمینه كاری كند.
احمدرضا لاهیجان زاده با تاكید بر ارتباط بسیار نزدیك سازمان محیط زیست با شركت نفت اظهار نمود: همان گونه كه وزارت نفت برای اطفای رگ سفید بسیج شد و 500 نفر نیرو برای رفع مشكل آن فعال شدند برای حل آلودگی هوا در خوزستان و فلرهای فعال در 30 كیلومتری اهواز هم باید حركتی فوری انجام دهند و مانند یك بحران جدی با آن برخورد كند و همه اعتبارات و امكاناتشان را برای رفع آن فراهم كند.
وی اضافه كرد: بارها برای رفع آلودگی های محیط زیستی با شركت نفت نشست برگزار شده اما اكنون كه بررسی می نماییم با این حال كه نزدیك به 20 هزار میلیارد ریال پروژه دارند، از میان همه پروژه هایشان فقط یك پروژه نمك زدایی را مصوب كرده اند كه اصلا در رابطه با محیط زیست نیست.
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: وزارت نفت حاضر نیست برای آلودگی های شدیدی كه بوجود آمده است برنامه ریزی كند و فقط می خواهد به میزان صادراتش افتخار كند.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به اینكه وزارت نفت در شرایط معمولی اولویتی برای مسایل محیط زیستی قایل نیست با استفاده از قانونی و قضایی آن را دنبال می نماییم چون كه از این طریق می توان وزارت نفت را مكلف به انجام وظایفش در حوزه محیط زیست كرد.
لاهیجان زاده بیان كرد: با عنایت به این كه چندین میلیون مترمكعب گاز ترش در سطح استان سوزانده می گردد و در چهار جهت كلانشهر اهواز به سمت شمال، جنوب، شرق و غرب فلرها نفتی فعالند و واحدهای غرب كارون هم به آن ها اضافه شده است محیط بسیار آلوده ای در سطح منطقه به وجود آمده است.
وی اظهار داشت: بعد از آبان ماه با پدیده اینورژن هم رو به رو هستیم كه این پدیده باعث می گردد در پاییز و زمستان آلودگی تشدید شود زیرا جابجایی هوا كمتر است و به علت سردی هوا آلودگی در محیط باقی می ماند.
مدیركل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهاركرد: شدت آلودگی در اهواز به حدی است كه حتی در روزهایی كه گرد و غبار نداریم هم شاخص آلودگی هوا به خاطر آلودگی ناشی از سوخت های فسیلی به شرایط سالم نمی رسد در حالی كه در سالهای گذشته وقتی گرد و غباری نبود وضعیت هوا در شرایط سالم یا روی مرز سالم قرار داشت.
آلودگی زیست محیطی یكی از چالش های اصلی زیست محیطی است كه طی سالهای اخیر به دغدغه مسئولان استان خوزستان تبدیل گشته است.

 

1396/10/20
22:55:41
5.0 / ۵
4883
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است