۹ نكته درباره احتمال و خطرات آتشسوزی جنگلها در كشور

۹ نكته درباره احتمال و خطرات آتشسوزی جنگلها در كشور

به گزارش گل ارکیده سال قبل با آتشسوزی های گسترده ای در مراتع و رویشگاه های جنگلی کشور بخصوص در منطقه زاگرس مواجه شدیم که علاوه بر صدمه های فراوانی که به پوشش گیاهی و حیات جانوری وارد کرد، جان چندتن از هموطنان مان را گرفت.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، تنها ۷ درصد از مساحت کل ایران را پوشش جنگلی تشکیل داده است و ۹۳ درصد مابقی آن خشک و نیمه خشک است. در چنین کشوری که پوشش گیاهی آن خیلی کم است، وجود هر یک درخت اهمیت زیادی دارد ازاین رو اطلاع از خطرات آتشسوزی ها برای جنگلها و مراتع، راه های پیشگیری، ساماندهی نیروهای مردمی اطفای حریق و... مهم می باشد. در ادامه به ۹ نکته درباره خطرات آتشسوزی در جنگلها و مراتع و داوطلبان اطفای حریق اشاره شده است:

* به لحاظ اقلیمی کشور ایران در یک منطقه خشک و کم بارش قرار دارد و به صورت معمول هرسال با خطر وقوع آتشسوزی در عرصه های طبیعی کشور در فصول گرم سال مواجه هستیم. شاخصه های کمی، کیفی و الگوی پراکنش بارندگی همچون میزان، شدت، مدت و نوع بارندگی ها گرفتار تغییر شده است.

* با عنایت به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی کشور، آتشسوزی عرصه های طبیعی یک تهدید دائمی بشمار می رود که به قول کارشناسان هنوز مدیریت مناسبی بر مناطقی که در گذشته گرفتار آتشسوزی شده اند هم اعمال نمی گردد و اقدامی هم در جهت کاشت گیاهان مقاوم در مقابل آتشسوزی صورت نگرفته است.

* کاهش و مقابله با آتشسوزی در عرصه های طبیعی کشور به برنامه ها و اقدامات فرهنگی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی نیاز دارد تا با رعایت نکات علمی و فنی و به کارگیری نتایج مرتبط و سازگار تحقیقاتی بتوان به ایجاد آتش بُر منطبق با اصول علمی، افزایش اطلاع رسانی و برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی برای کودکان، نیروهای اطفای حریق، نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و جوامع محلی با تاکید فراوان بر شوراهای روستایی، تقویت و بازبینی قوانین مرتبط، به روزرسانی آنها و ایجاد پشتوانه قوی اجرایی برای این قوانین اقدام نمود و به موفقیت هایی دست یافت.

* بنابراعلام سازمان های متولی عامل بیشتر از ۹۰ درصد آتشسوزی هایی که حالا در عرصه های طبیعی رخ می دهد، انسانی است ازاین رو گرچه همواره بر نقش مسؤلان و متولیان در زمینه جلوگیری از وقوع آتشسوزی و مقابله با آن تاکید می شود اما نباید از نقش و همراهی مردم دراین زمینه هم غافل ماند و لازم است مردم هم ضمن مشارکت در حفظ منابع ملی کشور با رعایت نکاتی مانند روشن نکردن آتش و رها نکردن زباله در طبیعت، به سهم خود در حفاظت از جنگلها و مراتع کشور نقش داشته باشند.

* از آنجایی که در خیلی از موارد عامل انسانی در وقوع آتشسوزی نقش دارد، لازم است قوانین بازدارنده پررنگ تر و تمهیدات دائمی برای مدیریت تهدید دائمی آتشسوزی اتخاذ شود چونکه تصمیمات مقطعی، جزیره ای و آنی کاربردی نخواهد داشت همینطور نمی توان برای مدیریت آتشسوزی در هر عرصه ای از منابع طبیعی به یک شکل عمل کرد.

* اکوسیستم ها به صورت طبیعی توانایی ترمیم خویش را دارند اما برخی مناطق جنگلی کشور بخصوص جنگل های زاگرس به سبب شدت تخریب و تعدد چالش هایی که با آن مواجهند دیگر توانایی ترمیم خود به صورت طبیعی را ندارد، ازاین رو لازم است دولت برای احیای آن تمهیداتی جدی بیندیشد و به این عرصه های طبیعی توجه بیشتری کند چونکه در آینده ای نزدیک رویشگاه های زاگرس به سمت بیابانی شدن خواهد رفت.

* سال قبل داوطلبان گوناگونی مبادرت به اطفای حریق های گسترده جنگلها بخصوص در مناطق زاگرسی کشور کردند اما متاسفانه برخی از هموطنان حین عملیات اطفای حریق مصدوم شدند یا جان خویش را از دست دادند و بعضی از داوطلبان و خانواده آنان با مشکلاتی در زمینه های دریافت بیمه و دیه روبه رو شده اند. ازاین رو به عقیده دبیر اجرایی نهضت سبز زاگرس داوطلبان اطفای حریق نباید بدون دریافت آموزش های لازم و کارت همیار طبیعت از سازمان های متولی مبادرت به ورود به عرصه و اطفای حریق کنند.

* عملیات اطفای آتشسوزی جنگلها کاری تخصصی است ازاین رو سفارش می شود که دبیران تشکل ها، گروه ها و شبکه های مردم نهاد فراخوان های عمومی جهت اطفای حریق صادر نکنند و قبل از آن برای اعضای داوطلب خود که از آمادگی جسمانی کافی برخوردار می باشند کارت همیار طبیعت از سازمان های مربوطه تهیه کنند چونکه در غیر این صورت این اقدام بدون هماهنگی با سازمان های متولی خواهد بود و این سازمان ها مسئولیت این افراد را در صورت بروز حادثه نمی پذیرند.

* لازم است تشکل ها و نهادهای مردم نهاد کمیته های اطفای حریق تشکیل دهند و فعالان محیط زیست و داوطلبان مردمی از آموزش ها و تجهیزات کافی قبل از مبادرت به اطفای حریق برخوردار باشند همینطور افراد نباید در شرایط آتشسوزی در عرصه های طبیعی احساسی برخورد کنند چونکه اصل مهم در اطفای حریق، حفظ سلامت افراد است ازاین رو به غیر از افرادی که از تجهیزات و آموزش های لازم برخوردار می باشند افراد دیگری نباید در عرصه ای که گرفتار حریق شده حضور داشته باشند.
1400/02/13
19:02:22
5.0 / ۵
567
تگهای خبر: اقلیم , تجهیزات , جزیره , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است