تبدیل كوه دوبرادران قم به ژئوپارك فسیلی

تبدیل كوه دوبرادران قم به ژئوپارك فسیلی

قم مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: منطقه کوه دوبرادران از مراکز فسیلی مهم در محدوده کلانشهر قم بوده و مطالعات لازم برای تبدیل این منطقه به «ژئوپارک فسیلی» انجام می شود.


محمد مدادی در حاشیه بازدید از برخی مراکز فسیلی در قم در سخنانی گفت: حفاظت از ذخایر فسیلی و شواهد باستان شناسی جهت حفظ تاریخی طبیعی و اکولوژیک هر منطقه بسیار اهمیت دارد.
وی با اعلان اینکه با مطالعه و پایش اولیه تعدادی از مراکز فسیلی در استان قم، اهمیت انجام مطالعات و حفاظت بیشتر از این مناطق به خوبی نمایان است، اشاره کرد: این مناطق باتوجه به ساختارهای زمین شناسی و وجود ذخایر فسیلی، از کانون های بارز فسیلی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست اظهار داشت: تعدادی از این مراکز فسیلی خصوصاً در منطقه کوه دوبرادران، باتوجه به قرار گرفتن در طرح های توسعه کلانشهر قم، ظرفیت مناسبی برای تبدیل به «ژئوپارک» را داشته و مطالعات لازم و طرح های پیشنهادی دراین زمینه ارائه می شود.
وی بر ضرورت تدوین طرح جامع کوه دوبرادران قم با لحاظ ارزش های حفاظتی و گردشگری تاکید کرد و اظهار داشت: سازند زمین شناسی قم به شکل گسترده در کوههای جنوب دشت قم رخنمون داشته و با وجود فسیل های ارزشمند، می تواند بعنوان مناطق علمی، تحقیقاتی و گردشگری مورد توجه و استفاده قرار بگیرد.1399/12/03
23:25:09
0.0 / ۵
941
تگهای خبر: كلانشهر , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است