ویروس های مشابه كرونا در بدن خفاش ها و مورچه خوارهای آسیایی

ویروس های مشابه كرونا در بدن خفاش ها و مورچه خوارهای آسیایی

به گزارش گل ارکیده بررسی ها نشان می دهند ویروس های کرونا که مشابه ویروس عامل بیماری کووید-۱۹ هستند امکان دارد در جنوب شرقی آسیا بین خفاش ها و پانگولین ها (مورچه خوارهای فلس دار) در گردش باشند.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، کارشناسان و محققان در یک کشف جدید که سرنخ هایی از بازرسی منشاء همه گیری به دست می دهد، می گویند که سطح بالایی از پادتن های خنثی کننده ویروس های کرونا در حیوانات در تایلند وجود دارد.
تیمی از دانشکده پزشکی «دوک -ان یواس» (Duke–NUS) سنگاپور، پادتن های خنثی کننده ویروس کرونای سندرم حاد تنفسی ۲، یعنی ویروسی که عامل بروز بیماری کووید-۱۹است را در خفاش های نعل بینی در یک غار در تایلند و در یک پانگولین در منطقه حیات وحش در جنوب این کشور پیدا کرده است.
این یافته ها که در مجله علمی «نیچر کامی یونیکیشنز» انتشار یافته اند، نشان می دهند که به قول محققان احیانا ویروس های کرونای بیشتری در جنوب شرقی آسیا می توان کشف کرد که در آن جمعیت عظیم و متنوعی از خفاش ها وجود دارد. چنین ویروس هایی هم اکنون در منطقه ای به وسعت ۴۸۰۰ کیلومتر از ژاپن و چین تا تایلند پیدا شده اند.
پروفسور پاتریک کیسی، معاون ارشد تحقیقات در دانشکده پزشکی «دوک -ان یواس» می گوید: بررسی های نظیر این، به منظور پیشرفت درک ما از خیلی از ویروس های در رابطه با سارس- کوو-۲ (SARS-CoV-2) که در طبیعت وجود دارند بسیار مهم و حیاتی می باشد.
وی ادامه داد: این پژوهش همینطور بموقع در حال انجام می باشد چون که هم اکنون تحقیقات در مورد منشاء ویروس سارس- کوو-۲ در دست بررسی می باشد و این تحقیقات امکان دارد اطلاعات بیشتری به دست بدهد که به دنبال آن بتوان منشاء شیوع آنرا یافت.
او تصریح کرد: چنین بررسی هایی همینطور نقشی کلیدی در کمک به ما در ایجاد آمادگی در مقابل همه گیری های آینده ایفا می کند چونکه این تحقیقات، جزئیات بیشتری از تهیه نقشه ای از تهدیدات بیماری های قابل انتقال به انسان در اختیارمان می گذارد.
تیم سنگاپوری می گوید کار آنها اولین و تنها بررسی بوده که شواهدی از سطح مولکولی و پادتن ویروس های کرونای در رابطه با کووید-۱۹ (که در میان خفاش ها و پانگولین ها در جنوب شرقی آسیا در گردش است) به دست می آورد.

تایید فرضیه اغلب دانشمندان درباره منشاء ویروس کرونا
این بررسی ها در حالی منتشر شدند که تیمی از سازمان جهانی بهداشت (WHO) بعد از بازرسی های در ارتباط با یافتن منشاء همه گیری ویروس کرونا با شماری از پرسش های بدون پاسخ در حال آماده شدن برای ترک چین بودند.
تیمی از سازمان جهانی بهداشت بعد از سفر چهار هفته ای به شهر ووهان -جایی که اولین نمونه های کووید-۱۹ در دسامبر ۲۰۱۹ در آن جا شناسایی شد- این کشور را ترک کردند. به نظر می آید نتیجه اصلی که این تیم ارزیابی کرد، فرضیه اغلب دانشمندان درباره این ویروس را تایید می کند. این فرض که خفاش ها احیانا ناقل اصلی بوده اند و آنها این ویروس را به سایر حیوانات انتقال داده اند و سرانجام منجر به انتقال آن به انسان شده اند.
باآنکه که انتظار نمی رفت که نتیجه قطعی و نهایی منشاء همه گیری با این سفر مشخص شود و چنین چیزی امکان دارد سال ها به طول بینجامد. بازار غذاهای دریایی هوانان که در آغاز همه گیری، موارد خیلی از مبتلا شدن را شاهد بود از مدت ها پیش بعنوان محل احتمالی اولین مورد ابتلای انسانی به حساب می آید. تعدادی از پژوهشگران سازمان جهانی بهداشت می گویند ردیابی بعضی از حیوانات فروخته شده در این بازار، به مناطقی می رسد که محل سکونت خفاش های ناقل این ویروس بوده اند. ویروسی که نزدیک ترین نوع به ویروسی است که به بیماری کووید-۱۹ منجر می شود.
اما یک مقام مسؤول چینی می گوید که به نظر می آید نمونه های دیگری از موارد مبتلا شدن در ووهان در زمان مشابه شیوع در بازار، در منطق دیگری هم مشاهده شده باشند. ازاین رو این امکان وجود دارد که انتقال از حیوان به انسان در جای دیگری اتفاق افتاده باشد.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، تیم سازمان جهانی بهداشت همینطور می گوید این دیدگاه که ویروس امکان دارد از موسسه ویروس شناسی ووهان، آزمایشگاهی با مجموعه ای گسترده از نمونه ویروس ها به بیرون نشت کرده باشد، محتمل نیست چونکه هیچ شاهدی در خصوص این که این ویروس در آن آزمایشگاه یا هر آزمایشگاه دیگری در سرتاسر جهان در زمان آغاز همه گیری وجود داشته به دست نیامده است.1399/11/30
12:32:19
0.0 / ۵
890
تگهای خبر: بهداشت , سفر , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است