عامل اصلی آلودگی هوای كلانشهرها سرطان زا و هم رده با رادیواكتیو

عامل اصلی آلودگی هوای كلانشهرها سرطان زا و هم رده با رادیواكتیو

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به خسارت های اقتصادی آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور اظهار داشت: بر مبنای آمار سازمان بهداشت جهانی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون - که بعنوان عامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرهای کشور مطرح است- جزو گروه اول مواد سرطان زا و هم رده با مواد رادیو اکتیو هستند.مهدی میرزایی قمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به هزینه خسارت های اجتماعی آلاینده های هوا بر سلامت انسان، کاهش بهره وری، خسارت وارد بر تولید و... اظهار نمود: تولید هر تن آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در تهران ۱۶۱ هزار و ۶۱۹ دلار خسارت اقتصادی به جامعه تحمیل می کند.
خسارت هر تن آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شیراز بیشتر از ۶۷ هزار دلار است
وی با اشاره به اینکه در سیاهه انتشار کلانشهرهای کشور خسارت های اقتصادی آلاینده های هوا به تفکیک هر استان محاسبه شده است، خاطرنشان کرد: تأثیر آلاینده های مختلف در کلانشهرها با یکدیگر متفاوت می باشد. ازاین رو این خسارت ها همراه با راهکارهای کاهش برای کلانشهرهای مختلف ازجمله اصفهان، شیراز، اراک، قم، تبریز، تهران و... در نظر گرفته شده است. برای مثال خسارت هر تن آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شیراز ۶۷ هزار و ۴۱۱ دلار و در اصفهان حدود ۸۰ هزار دلار برآورد شده است.

به گفته رئیس مرکز ملی و هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست برپایه آمار سازمان بهداشت جهانی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون جزو گروه اول مواد سرطان زا و هم رده با مواد رادیو اکتیو است ازاین رو اثرات منفی pm۲.۵ بیشتر از سایر آلاینده ها درنظر گرفته می شود.
تولید سالانه بیشتر از ۱۰ هزار تن ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در تهران
میرزایی قمی در ادامه ضمن اشاره به اینکه در تهران سالانه بیشتر از ۱۰ هزار تن ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تولید می شود، اظهار داشت: مطالعات سال ۲۰۱۸ بانک جهانی نشان داده است که آلودگی هوا سالانه ۲.۶ میلیارد دلار به تهران خسارت وارد می نماید. این رقم برای کل کشور ۷ میلیارد دلار گزارش شده است.
سهم منابع ثابت در آلودگی هوای شیراز بیشتر از ۸۰ درصد است
وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه سیاهه انتشار کلانشهرهای کشور نشان داده است که سهم منابع ثابت مانند صنایع و نیروگاه ها و منابع متحرک مانند خودرو های دیزلی، موتورسیکلت ها، اتوبوس ها و... در آلودگی هوای کلانشهرها متفاوت می باشد، خاطرنشان کرد: برای مثال در شهرهایی مثل اراک، اصفهان و شیراز سهم منابع ثابت در آلودگی هوا بیشتر از منابع متحرک است به صورتی که در شیراز منابع ثابت در آلودگی هوا سهمی بیشتر از ۸۰ درصد دارند.
سهم منابع مختلف در آلودگی هوای تهران
رییس مرکز ملی و هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بر مبنای مطالعات انجام شده در تهران سهم منابع ثابت ۴۶ درصد و سهم منابع متحرک ۵۴ درصد گزارش شده است البته باید به این مورد تصریح کرد که افزایش سهم منابع ثابت در آلودگی هوای تهران به معنای کاهش سهم خودرو ها و موتورسیکلت ها نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: به صورت کلی حجم انتشار آلاینده ها از دهه ۸۰ تابحال در کشور بیشتر شده و به دنبال آن هم انتشار آلاینده ها چه از منابع ثابت و چه از منابع متحرک افزایش یافته است.
گرایش منابع ثابت آلاینده به سوخت غیراستاندارد
میرزایی قمی درباره چرایی افزایش سهم صنایع، نیروگاه ها و سایر منابع ثابت در آلودگی هوای شهر تهران اظهار داشت: در درجه اول صنایع توسعه پیدا کرده اند و حجم تقاضا و تولیدات آنها بیشتر شده و به همین نسبت سهم انتشار آنها از آلاینده های هوا افزایش یافته است. دلیل مهم دیگر آن است که منابع ثابت آلاینده در کشور ما به سمت استفاده از سوخت های غیر استاندارد رفته اند.
کیفیت سوخت مصرفی صنایع به جای ارتقا، تنزل پیدا کرده است
رییس مرکز ملی هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: باوجود اینکه طی سه، چهار سال گذشته سوخت استاندارد در اختیار صنایع کشور قرار می گرفت اما به علت مشکلات تحریم این شیب نزولی شد و سوخت صنایع به جای بهبود تنزل پیدا کرد.
گازوییلی مصرفی در بعضی نیروگاه ها حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ppm گوگرد دارد
میرزایی قمی با اشاره به اینکه بر مبنای استانداردهای یورو ۴ محتوای گوگرد سوخت باید زیر ۵۰ppm باشد، اظهار نمود: متاسفانه گازوییلی مصرفی در بعضی نیروگاه ها ازجمله نیروگاه های اطراف تهران حدود ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ppm گوگرد دارد. این درحالیست که گوگرد سوخت مازوت در ایران تا ۲۰هزارppm گزارش شده است.
ضرورت جابه جایی صنایع از داخل شهرها
وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه در بعضی از استان هایی که سهم منابع ثابت در آلودگی هوا بیشتر از منابع متحرک است ازجمله اصفهان، شیراز و اراک صنایع باید در دراز مدت از داخل شهر جابه جا شوند، چونکه خلاف قوانین و استانداردها مستقر شده اند، خاطرنشان کرد: راهکار کوتاه مدت و میان مدت این است که به هیچ وجه مجوز قرارگیری و مکان یابی تاسیسات و صنایع جدید در داخل این شهرها ازجمله اصفهان صادر نشود.
صنایع آلاینده باید به سیستم های فیلتراسیون مجهز شوندرییس مرکز ملی و هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در انتها با تکیه بر اینکه با نصب سیستم های فیلتراسیون می توان خروجی های صنایع را تا حدود زیادی کنترل کرد، اظهار داشت: البته نصب این سیستم ها برای صنایع هزینه بر است و متاسفانه صنایع به سمت استفاده از این فیلترها نمی روند. با تمامی این ها در قانون هوای پاک تاکید گردیده است که اگر به هر علتی وزارت نفت نتواست سوخت استاندارد را در اختیار صنایع قرار دهد، وزارت نیرو مکلف است که صنایع را مجهز به سیستم های کنترلی آلودگی هوا کند.1399/11/08
14:45:48
0.0 / ۵
861
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است