مراسم روز جهانی تالاب ها در استان های تالابی

مراسم روز جهانی تالاب ها در استان های تالابی

به گزارش گل ارکیده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: مناسبت پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر در بهمن ماه برگزار می گردد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده اضافه کرد: روز جهانی تالاب ها همانند سالهای گذشته برگزار می شود ولی با این تفاوت که سال جاری برای پنجاهمین سال کنوانسیون جهانی رامسر هم ویژه برنامه خاصی هم پیشبینی شده است.

وی افزود: در روز ۱۴ بهمن ماه روز جهانی تالاب ها در بیشتر استان هایی که دارای تالاب هستند، ویژه برنامه هایی پیشبینی شده است همینطور شبکه زیستی کشور به کمک سازمان های غیردولتی در سرتاسر کشور یک سری فعالیت ها و جشنواره هایی برای گرامیداشت این روز پیشبینی کرده اند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در کنار گرامیداشت روز جهانی تالاب ها در روز ۲۸ بهمن ماه برنامه های خاصی برای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر برگزار می شود که در این ویژه برنامه دعوت از مراجع بین المللی به صورت مجازی در این مراسم و به صورت محدود و مدیریت شده با حفظ دستورالعمل های بهداشتی و حضور حداکثری در سطح کشور و جهان به صورت مجازی پیشبینی شده است.

وی ادامه داد: در این مراسم از قهرمانان تالاب هم قدردانی به عمل خواهد آمد و تمبری بعنوان یادبود پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسررونمایی خواهد شد.

نقش و اهمیت خوریات در زادآوری آبزیان برای خلیج فارس بسیار مهم است

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور چهارشنبه (اول بهمن ما) در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و سواحل خور موسی بر حفظ و اهمیت سیستم های آبی تصریح کرد.


در جریان این بازدید احمدرضا لاهیجان زاده خوریات را یکی از مهم ترین اکوسیستم های طبیعی و موهبت الهی دانست و اظهار داشت: خوریاتی که در بعضی از مناطق کشور وجود دارند، با اتصال به دریا مامن و ذخیره گاهی برای زاد آوری آبزیان محسوب می شوند و دارای اهمیت زیادی هستند.

معاون دریایی و تالاب سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود به پروژه هایی که در صنایع پتروشیمی بازدید شد، اشاره نمود و اظهار داشت: روند رو به رشدی در زمینه محیط زیست در منطقه ویژه اقتصادی در جریان است که اگر این روند استمرار داشته باشد، درپنج سال آینده خیلی از مشکلات زیست محیطی منطقه حل خواهند شد.

وی افزود: نگاه مجموعه ویژه اقتصادی پتروشیمی یک نگاه مترقی است و به دنبال اجرای پروژه هایی به روز در حوزه صنعت و محیط زیست هستند و بعضی از این پروژه ها در کشور برای نخستین بار انجام می شد و در دنیا جزو پروژه های جدید است و بعضی از این پروژه ها هم به نتیجه رسیده است و یا از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار می باشند.

لاهیجان زاده به بعضی از آنها همچون به پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه یکی از بهترین پروژه های زیست محیطی است که توسط هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون در حال انجام می باشد که با به ثمر رسیدن این پروژه بخش زیادی از گازهای همراه نفت در سطح استان جمع آوری و در منطقه ویژه اقتصادی فرآوری می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پروژه گازهای فراز خطرناک و بیماری زا اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه با هزینه ۱.۴ میلیون یورو در حال اجراست که با تکمیل آن حجم زیادی از آلودگی ها توسط پتروشیمی مارون جمع آوری خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست لاهیجان زاده در بخش پایانی سخنان خود به استقرار صنایع در حاشیه خورموسی اشاره نمود و اظهار داشت: در زمینه استقرار همراهی خوبی بین اداره کل بنادر دریانوردی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و محیط زیست وجود دارد که صدمه ای به این اکوسیستم طبیعی وارد نشود.

منبع:

1399/11/04
22:24:19
0.0 / ۵
960
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است