تاملی بر آلودگی های جنوب استان بوشهر همزمان با روز ملّی هوای پاك؛

نفس عمیق ممنوع!

نفس عمیق ممنوع!

به گزارش گل ارکیده بوشهر آلودگی کلمه ی قشنگی نیست اما وقتی برای پایتخت و کلان شهرهایی مانند اصفهان و مشهد باشد می تواند بسیار پر سر و صدا و خبرساز شود اما آلودگی در شهرهایی مانند عسلویه و کنگان حتی واکنش کوچکی از جانب مسؤلان ملی به خود نمی بیند. این درحالی است که آلایندگی در جنوب استان بوشهر نفس ساکنان این منطقه را گرفته و مدت هاست که از نفس عمیق و هوای پاک بی اطلاع مانده اند...


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، اخبار و آمار رسمی از میزان دقیق آلودگی انتشار آلایندگی ها در مناطق جنوبی استان بوشهر و شهرهایی مانند کنگان و عسلویه که از مناطق شدیداً آلوده به کشور هستند در دست نیست و سازمان محیط زیست تابحال از در اختیار قرار دادن آمار و یا اطلاعات دقیق از میزان و منابع آلاینده مناطق خودداری کرده؛ این در شرایطی است که رسانه ها، فعالان اجتماعی و ساکنان عسلویه در طلب سهم خود از هوای پاک و دانستن درباره منابع آلودگی محیط زندگیشان هستند.
مطابق آنچه قانون هوای پاک تاکید کرده «آلودگی هوا انتشار یک یا چند آلاینده شامل آلاینده های جامد، مایع، گاز، پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز، بو و صدا در هوای آزاد، به صورت طبیعی یا انسان ساخت، به مقدار و مدتی که کیفیت هوا را بگونه ای تغییر دهد که برای سلامت انسان و موجودات زنده، فرآیندهای بوم شناختی (اکولوژیکی) یا آثار و ابنیه زیان آور بوده و یا سبب از بین رفتن یا کاهش سطح رفاه عمومی گردد تعرف شده است و تمامی اشخاص، دستگاهها و مؤسسات شامل دولتی و غیردولتی و دستگاه هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است و تمامی اشخاص مستقر در مناطق آزاد تجاری - صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی، شهرک ها و نواحی صنعتی موظفند تا مقررات این قانون را رعایت نمایند. سازمان مسؤول نظارت بر حسن اجرای این قانون است.»
همچنین طبق ماده ۱۲ این قانون «سازمان مکلف است که تمامی مراکز و واحدهای صنعتی، تولیدی، عملیات معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی را که آلودگی آنها بیشتر از حدمجاز مصوب است، مشخص نموده و مراتب را با تعیین نوع، میزان آلودگی، وسعت منطقه تحت تاثیر و حساسیت منطقه به مالکان یا مسؤولان یا مدیران عامل و یا بالاترین مقام تصمیم گیر واحد ابلاغ کند تا در مهلت معینی که توسط سازمان تعیین می شود نسبت به رفع آلودگی یا تغییر تولید یا تغییر فرایند تولید یا تعطیلی کار و فعالیت خود (براساس نوع آلودگی و ماهیت فرایند کنترلی) اقدام نمایند. درطی مدت تعیین تکلیف این واحدها، طبق مفاد این قانون، به واحدهای مذکور، جریمه ایجاد و انتشار آلودگی تعلق می گیرد.»
ماده ۱۲ دو تبصره دارد که تبصره اول می گوید «تصمیم گیری در مورد تعطیلی کامل کار و فعالیت کارخانجات، معادن بزرگ و واحدهای آلاینده بزرگ که تأثیرات ملی و منطقه ای دارند بر عهده ستادی متشکل از وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان، استاندار و بالاترین مقام دستگاه ذی ربط است.»
در تبصره ۲ هم آمده است «در صورت عدم اجرای مفاد این ماده، در انتها مهلت مقرر، سازمان از ادامه فعالیت آنها جلوگیری نموده و متخلف را جهت پیگرد قضائی، طبق مفاد این قانون به مرجع صالح قضائی معرفی می کند. واحد تولیدی علاوه بر جبران خسارات وارده به پرداخت جریمه نقدی معادل سه تا پنج برابر خسارات وارده به محیط زیست محکوم می شود. مجازات مقرر در این تبصره در مورد مالکان، مسؤولان و مدیران کارخانجات، واحدها و کارگاه های تولیدی، صنایع نفتی و گازی، نیروگاه ها و سایر واحدهای تولیدی، خدماتی و معدنی آلوده کننده هم که بعد از تعطیلی، رأساً و بدون کسب اجازه از سازمان اقدام به بازگشایی و ادامه فعالیت آنها نمایند، اعمال می شود.»
روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف همچون روز بدون خودرو، روز بدون دود و... نامگذاری شده است. در ایران هم بحران آلودگی هوا در تهران و شهرهای آلوده آن، مسؤلان ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر آن داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در میان اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دیماه را بعنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند.
هدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد حساسیت در میان اقشار مختلف جامعه بوده است. اما نقاطی در کشور وجود دارند که از این حرف و قانون بهره چندانی نبرده اند و در این روز با دنیایی از حسرت تنها به اخبار و پوسترها و شعارها نگریسته و این امید را در دل می پرورانند که روزی هم این قانون و هوای پاک به آنها هم برسد. اما در نهایت آنها می مانند و یک دنیا پرسش و دم و بازدمی که هوای آلوده را به سینه آنها می کشاند تا سرطان و آسم و یا سایر بیماری های تنفسی و دیگر مشکلات حاد را برای آنان به یادگار بگذارد...

دکتر شکرالله فرخی، متخصص بیماری های سیستم ایمنی و آلرژی در گفت وگوی مفصلی که در اردیبهشت سال قبل با خبرگزاری ایسنا انجام داده است به تشریح اثرات آلودگی های عسلویه پرداخت. او و همکارانش در دفتر "دبیرخانه ی پایش آلودگی های صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت" نه فقط منطقه عسلویه، بلکه اثرات آلودگی را بر مردم اطراف نیروگاه ها و پتروشیمی های شمال استان بوشهر و همینطور مردم خارگ مورد توجه قرار دادند اما به علت بحران موجود در منطقه عسلویه و اینکه این منطقه بعنوان یک منطقه ی اورژانسی برای آنان مطرح شده بود تمرکز اولیه را بر منطقه عسلویه قرار دادند.
فرخی که متخصص ایمونولوژی بالینی (MD، PhD) و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است، ضمن اشاره به برخی قوانین در حوزه صنایع نفت و گاز مستقر در مناطق، گفته است: «در دنیا مساله ای تحت عنوان HIA (ارزیابی اثر صنایع بر سلامت) وجود دارد که WHO از سال ۱۹۹۲ آنرا به رسمیت شناخته و رویکرد آن این است که تمام صنایع بزرگ در ابتدای راه اندازی باید پیوست سلامت داشته باشند؛ یعنی پیشبینی اینکه طرح قبل و حین راه اندازی و پس از اینکه افتتاح شد چه آثار و عوارضی بر روی محیط زیست و ساکنین اطراف خود بوجود می آورد و در قبال عارضه ای که امکان دارد برای مردم ایجاد کنند چه تمهیداتی را باید اتخاذ کند و علاوه بر تدوین پیوست سلامت، بر مبنای استانداردها پیش رفته و خروجی ها و آلاینده ها را استاندارد کند که متأسفانه در کشور ما این مورد در شهریور ماه ۹۲ ابلاغ گردیده است، یعنی از ۵-۶ سال قبل، در صورتیکه شرکتهای حاضر در عسلویه ۱۵ تا ۲۰ سال است که در حال فعالیت هستند، ازاین رو طبیعی است که خیلی از این شرکت ها متأسفانه هیچ اطلاعی از پیوست سلامت ندارند چون از آنها خواسته نشده است.»
این دبیرخانه توسط دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با اهدافی چون پایش دائمی عوامل خطرساز و آلاینده های حاصل از صنایع و تأثیر آنها بر سلامت مردم استان، پایش دائمی شیوع و بروز بیماری های حاصل از اثرات آلاینده های صنایع، برگزاری کنفرانس های سالیانه در رابطه با اثرات صنایع بر سلامت جهت افزایش آگاهی بخشی مردم و مسؤلان، گزارش سالیانه نتایج حاصل از عملکرد پایش عوامل خطرساز، آلاینده ها و بروز بیماری ها، نگارش و تصویب پیوست سلامت صنایع بزرگ فعال در استان بوشهر، تدوین و اجرای برنامه ملی سلامت ساکنین در معرض خطر آلاینده های ناشی از صنایع افتتاح شد.
با این حال مطالعه جامع و کاربردی که اثرات و عوامل آلودگی ناشی از صنایع نفت و گاز و یا نیروگاه اتمی بوشهر را مشخص نماید انجام نشده و به نظر می آید مهم ترین وظیفه و کارکرد این دفتر و دانشگاه علوم پزشکی بعنوان بانی سلامت مردم بررسی شیوع بیماری ها و پیگیری اجرای پیوست سلامت در ارتباط با صنایع آلاینده باشد.

نتایج مطالعه ای که سال ۹۵-۹۶ توسط دکتر شکرالله فرخی، عضو رسمی آکادمی آلرژی آمریکا بعنوان تنها مطالعه حوزه سلامت، با محور بررسی بیماری های آسم و آلرژی در عسلویه انجام شده است، نشان دهنده شیوع فوق العاده بالای بیماری های آسم و به تبع آن بیماری های حساسیتی دیگر در عسلویه در مقایسه با شهرهای دیگر بوده و این میزان در مقایسه با مناطق دیگر دارای آلودگی چون اهواز بسیار بیشتر است، بگونه ای که در جدول مقایسه ای میزان شیوع این بیماری ها در عسلویه ۱۵ و در اهواز ۹ درصد بوده است.
به گفته فرخی مهم ترین ابزاری که می تواند صنایع حاضر در منطقه عسلویه شامل فازهای مختلف گازی و شرکتهای پتروشیمی را قانع کنند که آلودگی ایجاد می کنند و این آلودگی اول به محیط زیست و به دنبال آن به انسان صدمه خواهد زد، مطالعات علمی است و هیچ چیزی بهتر از نتایج این مطالعات نمی تواند نفوذ داشته باشد.
سال گذشته عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مسافرت به استان بوشهر برای جهت بررسی وضعیت راه اندازی منطقه ویژه شمال استان با اشاره به اینکه ساکنان عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند، اظهار داشت: نگذاریم فاجعه عسلویه در بوشهر تکرار شود و بلای عسلویه باردیگر بر سر بوشهر بیاید. مردم بدانند که امروز خود پرسنل و کارمندان و کارکنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند. یک عده می خواهند سرمایه گذاری کنند، یک عده کار کنند و یک عده هم از آلودگی بمیرند! و این در شرایطی است که این اظهارات بارها و بارها از سوی بالاترین مقام سازمان محیط زیست کشور عنوان شده است مانند جمله معروف "حق نداریم اشتباهات عسلویه را در مکران تکرار کنیم" که در جلسات مختلف و به بهانه های گوناگون عنوان شده اما هیچ گاه مشخص نشده چرا این اشتباهات در عسلویه صورت گرفته و چرا برای جبران آن قدمی برداشته نمی گردد...
اینکه محیط زیست نمی خواهد یک عسلویه دیگر بیافریند -در صورت صحت داشتن- خبر خوب و قابل تقدیر و شاید هم مسرت بخشی باشد اما چرا با وجود اینکه می دانند یک فاجعه انسانی در عسلویه رخ داده اقدام عملی و مهمی برای رفع این مشکلات انجام نمی شود؟ چرا برای تمام بیماری ها و مشکلاتی که بر سر مردم و ساکنان عسلویه و یا سایر افرادی که به علت اشتغال و یا با هر دلیل دیگری در این منطقه رفت وآمد و سکونت دارند می آید فکری نمی شود؟ و چه چیز مسؤلان محیط زیست را نسبت به ابر سیاه آلودگی که بر آسمان عسلویه پرده کشیده بی تفاوت کرده است؟
سال هاست که از نیاز عسلویه به هوای پاک چشم پوشی شده و فلرهایی که می سوزند و آلاینده ها را در هوای عسلویه منتشر می کنند نادیده گرفته شده اند اما چرا آلودگی شدید و پرخطر آب و هوا و خاک این منطقه نمی تواند احساس مسئولیت و دغدغه مندی، تعهد یا حتی دلسوزی افراد مسئول و مدیران را برانگیزد تا فکری به حال فردای آلوده نشینان عسلویه نمایند؟
منبع:

1399/10/29
17:31:04
0.0 / ۵
930
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , ایمن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است