ابتلای پرندگان تلف شده در دریاچه چیتگر به آنفلوآنزا تایید نشد

ابتلای پرندگان تلف شده در دریاچه چیتگر به آنفلوآنزا تایید نشد

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یکی از بیماری های ویروسی خطرناک پرندگان است که معمولا در فصل مهاجرت پرندگان از راه پرندگان مهاجر منتقل می شود. طی هفته های گذشته گزارش هایی در خصوص مشاهده این بیماری در سه استان مازندران، اردبیل و مرکزی سبب افزایش نگرانی ها از گسترش این بیماری و مشاهده آن در استان های دیگر کشور شده است. رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ضمن اشاره به مشاهده چند بال پرنده مهاجر تلف شده در دریاچه چیتگر اظهار داشت: سازمان دامپزشکی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بعنوان عامل مرگ این پرندگان تایید نکرده است.محمد کرمی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان اینکه تابحال هیچ مورد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده یا گزارش نشده است، اظهار نمود: در هفته گذشته ۳ مورد تلفات پرندگان مهاجر را در دریاچه چیتگر تهران شاهد بودیم که آنرا به سرعت به سازمان دامپزشکی اعلام کردیم تا از این پرندگان نمونه برداری کنند.

وی افزود: سازمان دامپزشکی برپایه آزمایشات و بررسی های انجام شده اعلام نمود که تنیجه نمونه ها درباره ابتلای پرندگان تلف شده به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان منفی بوده است.

کرمی ضمن اشاره به افزایش حساسیت ها در گشت و پایش محل های تجمع پرندگان مهاجر از اوایل پاییز هر سال تصریح کرد: دریاچه چیتگر یکی از محل های تجمع برخی گونه از پرندگان مهاجر است که در این فصل مورد بازدید و نظارت از جانب اداره حفاظت محیط زیست تهران قرار می گیرد و ما به محض مشاهده چند مورد تلفات در این منطقه این مورد را به دامپزشکی اعلام می نماییم تا در اسرع وقت در محل حاضر شوند و از لاشه پرندگان نمونه برداری کنند.

رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران درباره علل احتمالی تلفات پرندگان مهاجر در دریاچه چیتگر اظهار داشت: علل مختلفی امکان دارد منجربه به مرگ این پرندگان شده باشد البته به احتمال زیاد این پرندگان به دلیل طولانی بودن مسیر پرواز یا تغذیه نامناسب ضعیف و در نهایت تلف شده بودند.

کرمی در انتها صحبت های خود تصریح کرد: اگر موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده، گزارش و تایید گردد، پروتکل های بهداشتی سازمان دامپزشکی اجرایی و رعایت می شود.
1399/09/25
22:19:14
5.0 / ۵
1128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است