گزارش گل اركیده؛

تمساح در دریاچه چیتگر بیش از ۱۰ روز دوام نمی آورد

تمساح در دریاچه چیتگر بیش از ۱۰ روز دوام نمی آورد

به گزارش گل ارکیده یک کارشناس حیات وحش با اشاره به اینکه احتمال رهاسازی تمساح در دریاچه چیتگر وجود دارد، اظهار داشت: اما این دما برای زیست تمساح قابل تحمل نیست و بیشتر از 10 روز در آب این دریاچه دوام نمی آورد.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: چند روزی است خبر مشاهده یک سوسمار و یا جانوری در هیبت یک سوسمار در اخبار و شبکه های مجازی در حال دست به دست شدن است. این خبر که گویا در ابتدا از مشاهده و عکس یکی از شهروندان شروع شده است، این طور از طرف رسانه ها نقل شده که عکسی از روی آب گرفته شده نشان میدهد که گونه ای مانند تمساح یا الیگیتور فیش ماهی سرسوسماری - در آب شنا می کند. چند روز پس از انتشار این خبر آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از وجود شواهدی در خصوص ردپای تمساح در اطراف دریاچه گزارش می دهد و باز هم این خبر داغ می شود.
دریاچه چیتگر موقتاً تعطیل شد
این خبر در رسانه ها بازخورد بسیاری داشت و موجب شد، مدیران اجرائی دریاچه چیتگر مبادرت به تعطیلی موقت این دریاچه کنند. پیمانی مدیر روابط عمومی مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس به خبرنگار مهر اظهار داشت: تا به قطعیت رسیدن این مساله اجازه هیچ اظهارنطری نداریم اما برای انجام عملیات عمرانی دریاچه چیتگر تعطیل شده است!
اثری از تمساح نیست
کارشناسان محیط زیست استان تهران هم برای تحقیق و پایش محیط به دریاچه چیتگر می روند اما اثری از وجود تمساح در آن مشاهده نمی کنند. فاطمه برنا رئیس اداره محیط زیست شهرستان تهران در این زمینه گفته است: تا الان دو بار کارشناسان ما آنجا رفتند و بازدید انجام دادند ولی نتیجه ای نگرفتند و حتی اداره کل استان هم آنجا رفته و باز هم بررسی ها به نتیجه نرسیده است.
آرش حسینی میلانی عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران اما معقتد است: احتمال دارد تمساح خانگی قاچاق که این روزها رواج پیدا کرده، توسط یک شهروند غیرمسئول در دریاچه چیتگر رها شده باشد. شاهد این احتمال هم از طرف میلانی بر طبق شواهدی است که از رد پا ارایه داده است.
وی رایزنی برای از طعمه گذاری با یکی از مراکز مرتبط صحبت شده تا با دستگاه کاوشگر موجی، کف دریاچه را جستجو کنند تا مسئله کاملاً روشن شود و در نهایت، خیال مردم راحت شود.
خریدن تمساح کار ساده ای است / احتمال رهاسازی تمساح در چیتگر زیاد است
اما علیرضا شهرداری کارشناس حیات وحش در گفت و گو با خبرنگار مهر، با عنایت به این که عکس انتشار یافته و حرکت آب اظهار داشت: احتمال رهاسازی تمساح قاچاق در این دریاچه وجود دارد.
وی توضیح داد: در حدود ۵ سال قبل گرایش به ورود تمساح قاچاق بعنوان حیوان خانگی به کشور بیشتر شده است و با یک مکالمه ۱۰ دقیقه ای به آسانی می توانید تمساح مورد نظرتان را از قاچاقیان بخرید و همین دلیل معتقدم احتمال رهاسازی تمساح در چیتگر زیاد است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه طبیعت و فیزولوژی بدن تمساح به شکلی است که امکان زنده ماندن در آب و هوای شهری مثل تهران برای آن وجود ندارد، گفت: تمساح خزنده ای است که باشش تنفس می کند و سرمای هوا موجب می شود درنده خویی تمساح از بین برود و درجه دمای آب دریاچه امکان زنده ماندن این حیوان را به زیر صفر می برد.
تمساح نمی تواند بیش از ۱۰ روز در آب و هوای تهران زنده بماند
شهرداری با تاکید بر اینکه این خزنده نمی تواند بیش از ۱۰ روز در این شرایط آب و هوایی دوام بیاورد، اظهار داشت: دو گونه تمساح برای قاچاقچیان جذابیت دارد، نخستین گونه الیگیتور است که یک متر و نیم تا دومتر طول دارد که باتوجه به قیمت بسیار بالایش کمتر قاچاق می شود. و گونه دیگر تمساح نیل یا تمساح معمولی گونه ای تمساح آفریقایی است که برای قاچاقیان جذابیت بیشتری دارد، که این تمساح دومین تمساح بزرگ جهان است اما هیچ نوع رکودی در خصوص طول ۳ متری برای آن وجود ندارد.
این کارشناس حیات وحش با اعلان اینکه این حیوان تحمل دمای دریاچه چیتگر را ندارد اضافه کرد: ضمن اینکه برای مخفی شدنش هم جایی در این دریاچه وجود ندارد.
وی درباره اینکه گفته می شود ممکنست مورد مشاهده یک ماهی سرسوسماری باشد نیز توضیح داد: این حیوان نهایتاً ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر طول دارد و هیچ خطری برای انسان ندارد اما از روی چنین عکسی نمی تواند به صورت دقیق درباره گونه نظر داد.


منبع:

1399/09/25
15:51:23
5.0 / ۵
1203
تگهای خبر: آب , حیوان خانگی , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است