رییس فراكسیون محیط زیست مجلس:

فراكسیون محیط زیست برای اقتصاد ترال دارهای بومی چاره اندیشی می كند

فراكسیون محیط زیست برای اقتصاد ترال دارهای بومی چاره اندیشی می كند

رئیس فراكسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح بازدید خود از روند اجرائی شدن ممنوعیت دو ساله صید ترال در آب های ایران اظهار داشت: قرار بر این شد كه برای ترال دارهای بومی كه با زحمت و مشاركت خانوادگی شناور ترال تهیه كرده اند، چاره اندیشی نماییم.


سمیه رفیعی در گفت و گو با ایسنا، در مورد سفر خود و اعضای فراکسیونن محیط زیست به بندرعباس و استان هرمزگان برای پیگیری روند ممنوعیت صید ترال اظهار داشت: بعنوان رئیس فراکسیون محیط زیست بابت نظارت بر اجرائی شدن وظایف سازمان شیلات در خصوص طرح پایش دریا ( لغو دو سال هر گونه فعالیت صید ترال در آب های ایران) وارد استان هرمزگان شدم. بگفته مسئولان سازمان شیلات ایران تمام کارهای صید ترال متوقف شده و همه شناورهای صید ترال به آب های بین المللی بازگشته اند.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تا دو سال دیگر هیچ مجوزی برای صید ترال در آب های ایران صادر نمی گردد، اظهار داشت: برخی از شناورهای ترال متعلق به کشورهای خارجی بودند که بیشترشان به کشورهای خود بازگشته و ما در قبال آنها هیچ تعهدی نداریم. جلسه ای در استانداری برای عملیاتی شدن این تفاهم نامه داشتیم و همه دستگاه های نظارتی مثل سازمان بازرسی، دادگستری، نیروی دریایی ارتش و سپاه و مرزبانی گزارشاتی در مورد فعالیت صید ترال و نوع روش آن ارائه کردند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از لطمه شناسی دستگاه های نظارتی از صید ترال آگاهی داد و اظهار داشت: همه مسئولان این دستگاه ها معتقد بودند که تخصصی در زمینه لطمه شناسی این ماجرا ندارند، اما لطمه های آنرا از نزدیک احساس می کنند مثلا یک مسئول استانی می اظهار داشت که صیادی را می شناسد که دو سال است با لنج سفر دریایی می کند تا درآمد کسب کند اما در دو ماه گذشته چندین بار به دریا رفته و دست خالی برگشته است. این در حالیست که هر سفر دریایی با لنج قریب به ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی درمورد چاره اندیشی سازمان های نظارتی در مورد ترال دارهای بومی که با ممنوعیت صید ترال، اقتصادشان به خطر افتاده اظهار داشت: عده ای ترال دار وجود دارند که در گذشته لنج داشتند این افراد لنج های خودرا فروختند و با زحمت و مشارکت خانوادگی شناور ترال خریدند. ما نمی خواهیم این ترال دارها بیکار شوند. به همین علت برای چاره اندیشی این مساله این هفته با وزیر مربوطه جلسه ای خواهیم داشت.
رفیعی از پیشنهادهای سازمان شیلات و استانداری هرمزگان برای تامین اقتصاد ترال دارهای بومی آگاهی داد و اظهار داشت: برخی از این راهکارها قابل اعتنا نیستند اما برخی از آنها قابل بحث و بررسی هستند. یکی از مهمترین این چاره ها این است که ترال دارهای بومی که تعداد زیادی هم ندارند برای صید به آب های آزاد بروند و ما در عوض یارانه سوخت در اختیار آنها قرار دهیم. ایران کمترین استفاده را از آب های آزاد هند انجام داده است. سهمیه ما در این آب ها خالی است.
رئیس فراکسیون محیط زیست در آخر اظهار داشت: ما می خواهیم اتفاقی بیفتد که به نفع مردم باشد. ممکنست عده ای بخواهند از این قید ما برای فعالیت ترال داران بومی و ارائه یارانه سوخت سوءاستفاده کنند به همین خاطر دستگاه های نظارتی باید راجع به این مساله اطلاعات دقیقی جمع آوری کرده و تعداد ترال داران بومی و شرایط اقتصادی آنها را بسنجند.1399/09/02
20:15:32
5.0 / ۵
1107
تگهای خبر: آب , خرید , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است