مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان:

مناطق آزاد خود باید پاسخگوی صدور مجوزهایشان باشند

مناطق آزاد خود باید پاسخگوی صدور مجوزهایشان باشند

به گزارش گل اركیده هرمزگان مدیركل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان اظهار داشت: اگر مجوزی از طرف مناطق آزاد صادر می شود باید خود پاسخگوی آن باشند.حبیب مسیحی تازیانی در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: باتوجه به وسعت ساحلی استان هرمزگان یکی از وظایف ما پایش و رصد توسعه صنعتی استان است که باتوجه به مطرح کردن روند توسعه دریا محور توسط دولت در این استان باید در بحث امکانات پایشی محیط زیست دریایی و نیروهای متخصص و کاربردی باتوجه به امکانات اندک و محدود فعلی این مهم را برطرف نماییم.

وی افزود: آلودگی نفتی که توسط قاچاق سوخت انجام می پذیرد، متاسفانه خسارات جبران ناپذیری را به محیط زیست دریایی به بار می آورد که موجب از بین رفتن موجودات، خشک شدن جنگل های حرا و بسیاری دیگر صدمات جبران ناپذیری می شود.

مسیحی تازیانی افزود: چالش طرح های توسعه ای در استان هرمزگان که باتوجه به برنامه های کلان در کشور اتفاق می افتد و محیط زیست را در جریان خود قرار می دهد و در واقع از اجرای تصمیماتی که قانون گذار بر عهده محیط زیست قرار داده است را نمی توانیم به خوبی رصد نماییم.

این مقام مسئول درباب مناطق آزاد و اجرای ماده ۶۵ احکام دائمی، اظهار نمود: مجوز دادن به بعضی از طرح ها که با الزامات زیست محیطی مغایرت داشته مانند طرح پرورش میگو و تولید پودر ماهی در سوزا که متاسفانه مسئولان این مناطق آزاد پاسخگو مسائل مرتبط به آن طرح نیستند، یکی دیگر از مشکلات است و این محیط زیست است که همیشه در مراجع قضایی باید پاسخگو باشد. اگر مجوزی از طرف مناطق آزاد صادر می شود باید خود پاسخگوی آن باشند.

وی افزود: در حوزه طبیعی قانون ماده ۲۴ معادن، استعلام از محیط زیست را حذف کرده است که در قانون قبلی این چنین نبوده و محیط زیست تمامی مسائل را پیش بینی می کرد.

مسیحی با اشاره به اینکه در بحث آب شیرکن ها چه برای استفاده در فلات مرکزی صنایع، رودخانه ای و روستایی–کشاورزی باید گفت الزام نبوده است و شرکت آب منطقه ای و اداره آب فاضلاب بدون رعایت قاعده محیط زیست درحال انجام آن هستند و آب شیرکن های مورد استفاده در کشاورزی موجب آلودگی خاک، پایین آمدن سطح آب زیرزمینی، اربین رفتن ذخایر دریایی و کاهش صنعت صید و صیادی می شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان درباب آلودگی صنایع، اشاره کرد: رصد و پایش کلیه صنایع و واحدهای خدماتی استان وظیفه ذاتی ما بوده و هست که می طلبد با امکانات و تجهیزات بروزتر و رفع کمبود نیروی انسانی به این مهم تا نتیجه مطلوب برسیم.

وی افزود: دومین مقوله در این بحث ستاندن ۳۵ درصد عوارض آلایندگی به محیط زیست است که خود گامی برای کمک به صنایع آلاینده برای کاهش آلایندگی و فراهم کردن بعضی از تجهیزات نوین و به روز پایش است.

مسیحی تازیانی اضافه کرد: در بحث آلایندگی متاسفانه چندین سال است مردم شهرستان پارسیان عوارض و عواقب آلایندگی عسلویه را متحمل می شوند که باید با پیگیری بیشتر به این مهم رسیدگی شود.

وی در بحث موج شکن های قدیمی اظهار داشت: متاسفانه چون بدون مجوز در سالهای خیلی دور راه اندازی شده اند، امروز با بعضی از مشکلات همچون رسوب گذاری و نبودن امکانات لازم و تجهیزات کافی و به روز روبرو هستند که خود در بعضی از موارد خساراتی را بوجود آورده است.

منبع:

1399/08/28
20:44:11
5.0 / 5
705
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , تجهیزات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است