مدیركل محیط زیست استان سمنان:

رهاسازی گورخر آسیایی در پارك ملی كویر گرمسار انجام می شود

رهاسازی گورخر آسیایی در پارك ملی كویر گرمسار انجام می شود

به گزارش گل اركیده مدیركل محیط زیست استان سمنان بابیان اینكه رها سازی گورخر آسیایی در حوزه پارك ملی كویر گرمسار انجام می شود، اظهار داشت: در اولین مرحله رها سازی پنج راس گورخر در دستور كار است.امیر عبدوس در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه مرکز تحقیقات، تکثیر و بازشناخت مجدد گورخر آسیایی پارک ملی کویر گرمسار وارد فاز جدید خود شده است، اظهار داشت: با راه اندازی این سایت شرایط برای رهاسازی و معرفی مجدد اینگونه کمیاب و باارزش با کمترین آسیب پذیری ممکن و رصد دائمی گونه های رهاسازی شده برقرار است.
وی اضافه کرد: مرحله رهاسازی آزمایشی دو رأس گورخر ماده به مدت یک هفته در طبیعت پارک ملی کویر با موفقیت انجام و بعد از آن با مشاهده حفظ وابستگی گونه های رهاسازی شده به سایت تکثیر، مجدداً به درون هدایت شدند که تجربه خوبی دراین زمینه کسب شد.
رها سازی به زودی
مدیرکل محیط زیست استان سمنان بابیان اینکه مرحله نخست معرفی مجدد گورخر به این پارک ملی به زودی انجام می شود، اظهار داشت: طی این مرحله پنج رأس گورخر ماده که همگی آبستن هستند و یک رأس گورخر نر که بعد از زایمان این گله به سن بلوغ خواهد رسید، برای تشکیل نخستین گله آزاد و مستقل پارک ملی کویر، رهاسازی خواهند شد.
عبدوس در پاسخ به پرسشی در خصوص روئیت یوزپلنگ در پارک ملی توران شاهرود هم افزود: در پایش تصاویر دوربین های منطقه تصویر یک خانواده یوز سه قلاده از آنها در قاب دوربین قابل مشاهده هستند که البته این امر در نیمه شهریورماه ثبت شده است.
وی اضافه کرد: بررسی خال های یوز جلوی دوربین که به احتمال زیاد توله بنظر می رسد نشان میدهد که با یوزهای شناسایی شده قبلی همخوانی ندارد اما نمی توان بطور قطع بیان کرد که این خانواده جدیدی شمرده می شود برای اینکه کلید شناسایی خانواده ها از روی یوز مادر است و بعضی از توله های مشاهده شده تا حالا فاقد کلید شناسایی و شناسنامه هستند.


منبع:

1399/08/25
12:11:52
5.0 / ۵
1564
تگهای خبر: آب , تجربه , سایت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است