فرار تهران از تركیبات آلی فرّار؛

غلظت آلاینده بنزن پایتخت برای نخستین بار در شرایط مجاز قرار گرفت

غلظت آلاینده بنزن پایتخت برای نخستین بار در شرایط مجاز قرار گرفت

به گزارش گل اركیده مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران اظهار داشت: برای نخستین بار طی سال های اخیر میزان آلاینده بنزن در تهران باتوجه به استاندارد جهانی در هوای محیطی، در شرایط قابل قبول و مجاز قرار گرفته است.به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر؛ حسین شهیدزاده با اشاره به اینکه یکی از آلاینده های مهم تهران، ترکیبات آلی فرّار است که بر اثر احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه و تبخیر بخارات بنزین خصوصاً در پمپ بنزین ها و خودرو ها ایجاد می شود، اضافه کرد: ترکیبات آلی فرّار شامل بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلن است و به سبب انتشار از خودرو ها و برخی صنایع در هوای آزاد تنفسی تهران و سایر کلان شهرها وجود دارد.
به گفته وی، اثرات تنفس طولانی مدت ترکیبات آلی فرّار، می تواند خطرناک باشد و سبب بیماری های مختلف همچون انواع سرطان ها شود و از ین جهت، بررسی مداوم آنها در هوای محیط های شهری لزوم دارد.
شهیدزاده در ادامه با اشاره به اینکه ترکیبات آلی فرّار، ترکیبات بسیار متنوعی هستند که در همه جا پراکنده شده اند و بعضی از آنها به صورت طبیعی وجود دارند و برخی نیز به دست انسان ایجاد می شوند، اظهار نمود: برای مثال، خیلی از رنگ های شیمیایی، عطرها و مواد بودار از ترکیبات آلی فرّار تشکیل شده اند و این ترکیبات در جو نیز به صورت بخار هستند و بعنوان آلاینده در نظر گرفته می شوند.
وی با اعلان اینکه ترکیبات آلی فرّار در تشکیل آلاینده های ثانویه مانند اُزُن سهم زیادی دارد، اشاره کرد: سرچشمه اصلی بنزن و سایر ترکیبات آلی فرٌار در مناطق شهری، منابع آلاینده متحرک مانند خودرو ها هستند و بزرگ ترین منبع این آلاینده ها نیز خودرو های بنزینی اند. همین طور تحقیقات سالهای گذشته در شرکت کنترل کیفیت هوا، پمپ بنزین ها را بعنوان منابع ساکن و ثابت تولید و انتشار این آلاینده به صورت محلی معرفی کرده است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تاکید بر اینکه طی سال های اخیر با سنجش آلاینده بنزن در نقاط مختلف تهران به نتایج قابل توجهی رسیده است، اشاره کرد: آنالیز نتایج غلظت آلاینده ای پایتخت، نشان دهنده تغییرات غلظت آلاینده بنزن متناسب با تغییرات حجم ترافیک، شرایط جوی و موقعیت مکانی است. کارشناس واحد راهبری و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز در این زمینه اظهار داشت: بررسی داده های فصلی سال قبل با زمان مشابه در بهار و تابستان امسال، گویای کاهش بیش از ۳۰ درصدی غلظت ترکیبات آلی فرّار خصوصاً بنزن در تهران است و بیشترین میزان غلظت، انتشار و حضور این آلاینده ها در ماه های گرم سال و در مناطق پر تردد شهری نظیر بزرگراه ها و تقاطع های پر رفت و آمد است.
حسین حسن خانی با بیان اینکه کاهش شایان توجه غلظت آلاینده های ترکیبات آلی فرّار خصوصاً بنزن در سه ماهه اول سال جاری مشهود بود، اضافه کرد: با استناد به آمار و اطلاعات سازمان هواشناسی در خصوص افزایش بارش ها و کاهش دما در این بازه زمانی، می توان اظهار داشت که این عامل، تأثیر زیادی بر کاهش غلظت این نوع آلاینده ها داشته است.
این کارشناس شرکت کیفیت هوای تهران در آخر درباره آلاینده تولوئن نیز اشاره کرد: استاندارد و حد آستانه مجاز برای آلاینده تولوئن در هوای محیطی وجود ندارد، اما مقایسه ای کمیتی از غلظت های این آلاینده نشان دهنده ارتباط افزایش ترکیبات آلی فرار با تغییرات صعودی حجم ترافیک شهری می باشد.


منبع:

1399/07/27
11:24:47
5.0 / ۵
1129
تگهای خبر: آلاینده , شركت , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است