گزارش مهر؛

نگرانی های زیست محیطی در معدن سیلیس كلمرز

نگرانی های زیست محیطی در معدن سیلیس كلمرز

به گزارش گل اركیده فعالیت معدن سیلیس در منطقه كلمرز در جنوب كرمان نگرانی های زیست محیطی در مورد تخریب منابع آبی و زیستگاه های جانوری و گیاهی این منطقه را به همراه دارد.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: فعالیت معدن سیلیس در منطقه کلمرز که از بکرترین مناطق جنوب استان کرمان به حساب می آید، نگرانی های زیست محیطی بعضی از اهالی منطقه را به دنبال داشته است که در همین راستا طی روزهای گذشته شاهد تجمع عده ای از فعالان مردمی و زیست محیطی مقابل فرمانداری کهنوج بودیم در سوی دیگر فعالان این معدن می گویند که معدن فوق با مجوزهای لازم و توجه کامل به نگرانی های زیست محیطی فعالیت خویش را آغاز کرده و فعالیت این معدن نقش قابل توجهی در ایجاد اشتغال در منطقه دارد.
هر چند که رعایت نکات زیست محیطی در جنوب کرمان دارای اهمیت است اما از طرفی با عنایت به نیاز شدید منطقه و ضرورت محرومیت زدایی، فعال شدن معادن در پهنه گسترده جنوب کرمان هم اهمیت دارد. در این میان رعایت استانداردهای زیست محیطی از اهمیت ویژه برخوردار می باشد و عدم توجه به دغدغه های زیست محیطی می تواند توسعه پایدار منطقه را در دراز مدت با مشکل مواجه کند.
کلمرز جزیره حیات جنوب کرمان است
آنچه که از جانب فعالان محیط زیست مطرح می شود، صدمه به محیط زیست به علت راه اندازی جاده، صدمه به زیست گاه خرس سیاه و حیات وحش منطقه و خسارت به منابع آبی در کوهستان کلمرز است. از این کوهستان بعنوان جزیره حیات منطقه نام برده و در جنوب کرمان یکی از مهمترین منابع تأمین آب به حساب می آید.
این منطقه ۴۶ کیلومتر طول و ۱۲ کیلومتر عرض دارد و در جنوب شهرستان فاریاب و شمال غربی شهرستان کهنوج قرار گرفته و بلند ترین قله کلمرز دو هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و دارای دره های مختلف آبی است که به علت بارش های قابل توجه در ارتفاعات در طول سال از چشمه های دائمی برخوردار می باشد.
محیط زیست عدم فعالیت معدن در پهنه آبی منطقه را تضمین کند
آب شرب انسانی، آب کشاورزی و حیات وحش منطقه به وجود این چشمه ها وابسته است و حیات دشت های سرگریج، مهروئیه، پاگدار، دره شور، چاه ریگان به این منابع وابسته است و آب مناطق جمعیتی عشایر سلیمانی، دوزیارتی، حسین آباد، جمال آباد و بخش قابل توجهی از آب آشامیدنی شهر کهنوج را تأمین می کند.
در کنار تاثیر معدن بر اشتغالزایی اما اهمیت محیط زیست و به خصوص تأمین آب شهرها و روستاهای بزرگ جنوب کرمان همچون شهر کهنوج اهمیت فوق العاده دارد
مجوز این معدن در سال ۹۰ داده شده و سرمایه گذار فعالیتهای خویش را شروع کرده است، اداره کل صمت جنوب کرمان هم اعتقاد دارد که با عنایت به مطالعات صورت گرفته فعالیت این معدن هیچ مشکلی برای منابع آبی منطقه ایجاد نخواهد کرد.

در کنار تاثیر معدن بر اشتغالزایی اما اهمیت محیط زیست و به خصوص تأمین آب شهرها و روستاهای بزرگ جنوب کرمان همچون شهر کهنوج اهمیت فوق العاده دارد و مسلماً محیط زیست باید با ورود به این پرونده عدم فعالیت معدن در پهنه های آبی منطقه را تضمین کند.
چالش های زیست محیطی در جنوب کرمان
یکی از فعالان محیط زیست در این خصوص در گزارش گل ارکیده به نقل از مهر اظهارداشت: هیچ شکی در این نیست که استان کرمان یکی از نقاط زرخیز کشور در حوزه های مختلف است و گل سرسبد آن حوزه معادن است و این استان در کشور معروف به بهشت معادن ایران است.
احمد قربانی اظهار داشت: وقتی چهارگوشه استان کرمان را به صورت گذرا در ذهن متصور می شوید اساسا با معادنی مواجه خواهید شد که در حال فعالیت هستند، بر مبنای رویکرد جامعه شناسی توسعه، بهبود ابعاد مختلف جامعه باید در جهت یکدیگر و بدون صدمه اثرگذار بر سایر حوزه ها صورت گیرد به عبارت دیگر اگر بخواهیم به صورت مصداقی اشاره نماییم در حوزه معادن توسعه باید پایدار باشد و فعالیت معادن نباید بر مسائل زیست محیطی اثرگذار باشد.
وی اضافه کرد: ازاین رو معادن در حوزه فعالیتی خود با موضوعات و چالش هایی همانند محیط زیست، مصرف انرژی، ایمنی و بهداشتی مواجهند که در بحث استخراج مباحثی همچون تخریب زمین ها، نابودی منابع تجدید نشدنی و محیط زیست، در بخش فرآوری اثرات مخرب زیست محیطی و بحث مصرف آب مطرح است که باید به آنها توجه جدی شود.
وی اظهار داشت: این منطقه زیستگاه گونه های جانوری و گیاهی نادر است و محیط زیست باید صراحتاً تأیید کند که فعالیت معادن بر چشمه ها، تخریب زیستگاه ها و چشمه ها تاثیر نخواهد داشت.
در پیگیری که انجام شد محیط زیست کهنوج اعلام نمود که مجوز این معادن در پهنه آبی نیست و جلوی هرگونه تخریب در منابع آبی گرفته می شود.
اعتراض از مجاری قانونی پیگیری شود
فرماندار کهنوج در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تجمع عده ای از افراد مقابل فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: این افراد به بهانه اعتراض به مجوز معدن سیلیس چاه ریگان و تخریب محیط زیست به صورت غیرقانونی دست به تجمع زدند.
وحدت عیدی با اشاره به اینکه اداره محیط زیست از مجوز خود دفاع کرده است، اظهار داشت: اگر اعتراضی وجود دارد باید به صورت قانونی مطرح و رسیدگی شود.
وی خاطرنشان کرد: در ادامه با نمایندگان تجمع کنندگان صحبت شد و آنها هم قانع شدند که به صورت قانونی اعتراضات خویش را پیگیری کنند.
فعالیت معدن سیلیس کهنوج هیچ گونه منافاتی با مسائل زیست محیطی ندارد
مسلم مروجی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان هم در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان نمود: در سالیان گذشته مواد خام از این معادن بارگیری و به استان های مرکزی و یا خارج از کشور صادر می شد اما در ادامه با عنایت به جلساتی که با سرمایه گذاران مربوطه گذاشته شد، از این انتقال جلوگیری شد که نتیجه این تصمیم علاوه بر فرآوری این مواد، اشتغال زایی بیشتر برای مردم بومی است.
توسعه ای که باعث ضربه به محیط زیست شود، قابل پذیرش نمی باشد چون که به هر حال صدمه های آن سایر جوانب جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان با بیان این مطلب که طی هشت ماه گذشته در معدن سیلیس کهنوج حدود ۶۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۸۰ نفر هم اشتغال به کار داشته اند، عنوان کرد: در فاز دوم هم ۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و فاز سوم که تفاهم نامه آن بسته شده، ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود بنابراین بهره برداری از این معادن به نفع خود مردم منطقه است چون که این امر سبب شکوفایی ظرفیت های اقتصادی منطقه، اشتغال زایی و پیشرفت های اجتماعی و حتی فرهنگی جنوب استان خواهد شد.
لزوم حفاظت از محیط زیست جنوب کرمان
وی افزود: توسعه ای که باعث ضربه به محیط زیست شود، قابل پذیرش نمی باشد چون که به هر حال صدمه های آن سایر جوانب جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و ما هم دغدغه این مساله را داریم اما نظرات کارشناسی از آن حکایت می کند که هیچ گونه صدمه ای منطقه را تهدید نمی کند.
در آخر باید اشاره نمود که هیچ فردی با پیشرفت، توسعه و آبادانی در جنوب استان مخالف نیست اما همانگونه که اشاره شد این پیشرفت باید همه جانبه باشد، تمام ابعاد آن سنجیده شود بخصوص باید در زمینه زیست محیطی آینده نگری کرد و در آینده شاهد صدمه به این حوزه های خدادادی نباشیم.
اگر حتی نیاز باشد مسئولین مربوطه جنوب استان به همراه این افراد دغدغه مند که نگرانی مسائل زیست محیطی را دارند در منطقه معدنی حاضر شده و با شنیدن نظرات دو طرف به یک توافق و اقناع همگانی برسند.1399/07/11
13:46:23
5.0 / ۵
1737
تگهای خبر: آب , ایمن , بهداشت , جزیره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است