رئیس اداره امور مراتع استان تهران تاكیدكرد

لزوم بهره برداری اصولی از مراتع استان تهران

لزوم بهره برداری اصولی از مراتع استان تهران

رئیس اداره امور مراتع استان تهران با اشاره به اینكه مراتع از ارزش های زیست محیطی و اقتصادی فراوانی برخوردار می باشند اظهار داشت: بهره برداری از مراتع باید به صورت اصولی و ضابطه مند صورت گیرد.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا ایرج قاسمی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با ضوابط و شرایط بهره برداری از مراتع که با هدف آشنایی هرچه بیشتر مسئولان و کارشناسان مرتبط در سطح استان تهران با آخرین تغییرات انجام شده در شیوه نامه فنی و اجرایی ضوابط و شرایط بهره برداری از مراتع انجام شد با اعلان اینکه مراتع جز ثروت ملی و بعنوان بستر حیات تلقی می شود، اظهارکرد: مراتع از ارزش های زیست محیطی و اقتصادی فراوانی برخوردار می باشند و نقش بهادار ای در اقتصاد و امر اشتغال دارند. به همین دلیل لزوم ایجاب می کند تا از عوامل تخریب این منابع به جد جلوگیری شود.

وی یکی از عوامل تخریب مراتع را عدم رعایت تعادل دام و مرتع برشمرد و اظهار داشت: به دنبال عدم رعایت تعادل دام و مرتع، مراتع با چرای بی رویه و خارج از ظرفیت مجاز روبرو شده اند و بدین وسیله موجبات تخریب مرتع فراهم می شود. برای جلوگیری از این روند لازم است تا بهره برداری از مراتع به صورت اصولی و ضابطه مند صورت گیرد.

قاسمی افزود: مراتع یکی از منابع پایه تولید شمرده می شود که حفظ، احیا و توسعه آن علاوه بر اینکه تولید پایدار و مستمر را به دنبال دارد، می تواند بخش مهمی از علوفه مورد نیاز دام را تامین کند و نقش اساسی در حفظ آب و خاک و پایداری اکوسیستم داشته باشد.

رئیس اداره امور مراتع استان تهران خطاب به مرتعداران و بهره برداران تاکید کرد: برمبنای بخشنامه صادره از طرف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تمامی پروانه های چرای دام که تا آخر سال ۹۸ صادر گردیده است باید حداکثر تا آخر سال ۱۴۰۰ منجر به طرح اجرایی شود که در غیر این صورت این پروانه ها فاقد اعتبار خواهند بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران قاسمی از عموم دامداران و بهره برداران درخواست کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قوانین و مقررات مربوط به چرای دام در مراتع، مراتب را فوراً بوسیله سامانه ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.
1399/07/07
23:45:38
5.0 / ۵
1617
تگهای خبر: آب , جنگل , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است