انتقال آب بین استانی خطا است

انتقال آب بین استانی خطا است

انتقال آب بین استانی موضوع جدیدی نیست و مدت ها است كه سخن از انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان و از شهرها و استان های مختلف به استانها و شهرهای دیگر كشور به گوش می رسد. طرح هایی كه همیشه با واكنش های زیادی از طرف مسئولان، كارشناسان، فعالان محیط زیست و مردم محلی روبرو می شود. یك فعال محیط زیست می گوید: انتقال آب از هر استان كشور به استانی دیگر خطا است.عباس محمدی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در هیچ نقطه ایران همچون استان های شمال کشور آب مازاد نداریم، اظهار داشت: میانگین بارندگی سالانه در سه استان شمالی کشور حدودا برابر و حتی بیشتر از میانگین بارندگی های سالانه در اروپاست اما به سبب وجود کشاورزی متمرکز یعنی تولید بالای محصول زراعی در منطقه ای کوچک با بهره گیری از مقدار زیادی کود و آفت کش و سرانه جمعیت به نسبت بالای این استانها آب اضافه وجود ندارد بدین سبب انتقال آب از هر یک از این استانها به استان های دیگر کشور خطا است.

وی با انتقاد از پیگیری برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اجرای پروژه های راه اندازی سد و طرح های انتقال آب از یک استان به استان های دیگر اظهار داشت: برخی نمایندگان در مجلس به شدت پیگیر پروژه های بزرگ مانند انتقال آب از دریای خزر به سمنان هستند و الان سد «فینسک» توسط نمایندگان مازندران در حال پیگیری است.

به گفته محمدی، سدی که گفته می شود مقرر است در «فینسک» راه اندازی کنند سد نسبتا کوچکی است اما موجب زیر آب رفتن کامل دو روستا دارای سکنه در این منطقه می شود. این ها ضررهایی است که از راه اندازی بی رویه سد و طرح های انتقال آب وارد می شود اما این روند سدسازی همچنان ادامه دارد.

مدیر گروه دیده بان کوهستان درباره طرح های انتقال آب از استان های شمال کشور به استان های دیگر همچون سمنان اظهار داشت: طبق آمار شرکت آب و فاضلاب سرانه مصرف آب در سمنان بیش از سایر استان های کشور است بدین سبب بهترین راهکار برای ذخیره منابع آبی این استان تعمیر شبکه های آب رسانی داخل شهری و شبکه های آب رسانی و آبیاری کشاورزی است که نشتی دارند.

وی افزود: آموزش مردم، اصلاح فضای سبز شهری استان سمنان، اصلاح نظام آبیاری کشاورزی و حرکت به سمت کشاورزی گلخانه ای که در آن برای کشت محصولات از میزان آب کمتری استفاده می شود از دیگر راهکارها برای صرفه جویی در مصرف آب است. درصورتی که این موارد مورد توجه و اصلاح قرار گیرند دیگر نیازی به انتقال آب به استان سمنان وجود نخواهد داشت.

محمدی در آخر با اشاره همین طور از دفاع وزیر نیرو از پروژهای سدسازی برغم آنکه قبل از این بر ضرورت مدیریت تقاضا و مصرف آب بیش از مدیریت عرضه آن تاکید داشت، انتقاد نمود.

به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، راه اندازی ۳۶ کیلومتر تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه، اننتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی، تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران و افتتاح خط اول انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان در ۲۴ مهر ماه سال جاری همچون طرح هایی است که طی چند سال اخیر در زمینه انتقال آب در نقاط مختلف کشور مطرح شده و در دست اجرا است. همین طور بر طبق اطلاعات شرکت مدیریت منابع آب ایران در ۳۱ استان کشور ۶۴۷ سد در حال بهره برداری، ۱۴۶ پروژه راه اندازی سد در دست اجرا و ۵۳۷ سد در دست مطالعه است.
1399/07/06
20:19:38
5.0 / ۵
1717
تگهای خبر: آب , شركت , محصولات , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است