از كاهش غلظت ازن در تهران تا پیش بینی افزایش روزهای آلوده در پاییز

از كاهش غلظت ازن در تهران تا پیش بینی افزایش روزهای آلوده در پاییز

مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن اشاره به كاهش غلظت آلاینده ازن در پایتخت طی شهریور ماه اظهار داشت: انتظار می رود كه باتوجه به سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص كیفیت هوا و پیشبینی های هواشناسی در خصوص كاهش نسبی بارش ها، تعداد روزهای آلوده پایتخت طی ماه های سرد سال جاری افزایش پیدا كند.حسین شهیدزاده در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه در مجموع طی تیر و مرداد ماه امسال آلاینده ازن کیفیت هوای تهران را ۲۹ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و دو روز در شرایط ناسالم برای همه قرار داد، اظهار نمود: خوشبختانه از غلظت این آلاینده در شهریور ماه کاسته شد و از شروع این ماه تابحال ازن تنها یک روز از هوای پایتخت را آلوده کرده است.

وی درباره چرایی کاهش غلظت آلاینده ازن در تهران طی یک ماه اخیر توضیح داد: ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید و گرما آلاینده ازن را تولید می کنند. طی شهریورماه دمای هوا نسبت به دو ماه گذشته کاهش پیدا کرده و معتدل تر شده است. این مساله سبب شده که غلظت آلاینده ازن نیز کاهش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه ضمن اشاره به سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص کیفیت هوا اظهار داشت: این مساله می تواند سبب افزایش روزهای آلوده ازنظر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی پاییز و زمستان امسال شود.

به گفته شهیدزاده در نحوه محاسبه غلظت ذرات معلق حد شکست شرایط ناسالم برای گروه های حساس به ناسالم برای همه افراد سختگیرانه تر شده و از عدد ۶۵.۵ میکروگرم بر متر مکعب به ۵۵.۵ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

وی اضافه کرد: این مساله می تواند سبب شود که در غلظت های پایین تری از آلاینده ذرات معلق اعداد شاخص کیفیت هوا بیشتر شود البته شرایط آب و هوایی، بارش باران و وزش باد در کاهش یا افزایش غلظت ذرات معلق نقش مهمی دارد. از سویی دیگر علاوه بر سختگیرانه تر شدن نحوه محاسبه شاخص، سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است که پاییز امسال بارش ها نسبت به گذشته کمتر باشد که این خود می تواند در آلودگی هوا موثر باشد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در آخر اشاره کرد: با توجه به این شرایط انتظار می رود که تعداد روزهای آلوده از نظر آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ماه های سرد امسال افزایش پیدا کند.
1399/06/26
11:38:32
5.0 / ۵
1470
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است