شاهرودی ها برای چندمین بار خواستار تعطیلی كامل معدن بوكسیت شدند؛

مسئولان خواست مردم شاهرود را بشنوند

مسئولان خواست مردم شاهرود را بشنوند

گل اركیده: دومین گردهمایی پشتیبانی از شاهوار با حضور مردم، موثران، خانواده شهدا، دوست داران محیط زیست، گروه های مردمی و ان جی اوها و با حضور امام جمعه شاهرود اجرا شد.



خبرگزاری مهر، گروه استان ها: مردم، دوستداران محیط زیست، تنی چند از اعضای پارلمان شهری، خانواده معزز شهدا و ایثارگران، ان جی اوها و تشکل های محیط زیستی به نمایندگی از دیگر اقشار مردم برای بار دوم در هفته جاری، عصر سه شنبه به دیدار امام جمعه شاهرود رفتند تا بار دیگر تعطیلی معدن بوکسیت تاش را در کوه شاهوار خواهان شوند.
در این گردهمایی مردم و اقشار مختلف جامعه خواهان توجه بیشتر مسئولان استان سمنان به موضوع شاهوار این کانون آب ساز و حیات بخش شدند که گویا مقرر است تصمیم نهایی برای آن در هفته جاری اتخاذ شود، مردم نگران بازگشایی باردیگر معدن بوکسیت در شاهوار هستند که سال قبل با تلاش مردم و گروه های محیط زیستی و مسئولان وقت شهرستان به تعطیلی موقت انجامید.
وعده گاه مردم این دفعه مقابل حسینیه امام خمینی (ره) دفتر امام جمعه شاهرود بود تا آخرین گردهمایی مردمی دوست داران محیط زیست طی هفت سال اخیر اجرا شود گردهمایی هایی که همگی یک خواسته مهم دارند آن هم حفظ شاهوار بعنوان کانون آب ساز و حیات بخش شرق استان سمنان.
قطع درختان ممنوع القطع
این همایش سخنرانانی نیز داشت، عضو شورای شهر شاهرود بعنوان اولین سخنران ضمن اشاره به مخاطرات معدن کاری در قله شاهوار اظهار داشت: مخاطرات معدن شامل دو دسته هستند گروهی که با چشم روئیت می شوند مانند تخریب خاک، درختان ممنوع القطع اورس، تغییر چهره شاهوار، پاک تراشی کوه که غیر قابل جبران است و دوم تغییرات و مخاطراتی که زیر زمین منابع آبی را تهدید می کند و قابل دیدن با چشم نیستند.
حسینعلی سمیعی اضافه کرد: صدها اصله درخت ممنوع القطع اورس در شاهوار که کانون حیات بخش، محیط زیست و وحوش البرز شرقی شمرده می شود توسط معدن بوکسیت قطع شده است همین طور باطله هایی در آن کوه رها شده اند که همگی می توانند مخاطره آمیز باشند.
وی بیان کرد: مرکز پژوهش های مجلس اعلام نموده که یک میلیون و ۶۸۰ هزار تن خاک تا سال ۹۷ از شاهوار برداشت شده و بجای آن باطله در شاهوار قرار گرفته که اگر همین روند ادامه یابد تا سال های آتی برابر قله نزدیک به چهار هزار متری شاهوار ما فقط باطله خواهیم داشت.

مخاطره آمیز بودن معدن کاوی
این عضو شورای شهر با اعلان اینکه مخاطره دیگر معدن کاری در شاهوار تأثیر انفجارها است، اشاره کرد: این معدن با وجود تعهد خود، راحت ترین راه برداشت یعنی انفجار و پاک تراشی را برگزیده که کم هزینه باشد در نتیجه این امکان دارد که بر اثر انفجارها مسیرهای آب های زیرزمینی شاهوار به سمت استان گلستان تغییر مسیر داده و یا حتی مسدود شوند.
سمیعی شاهوار را کانون آب ساز و حیات بخش دانست و اشاره کرد: برابر گزارش رسمی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هم میزان با سد کرج در شاهوار آب ذخیره شده است، حال آنکه بحران بی آبی در کل استان سمنان سالانه میلیاردها تومان بودجه را به سمت خود سوق می دهد.
ابوالحسن قزوینی از موثران شهرستان شاهرود نیز در سخنانی کوتاه با اشاره به شکایت پدر شهید مسعود شهری از تخریب های شاهوار و عدم رسیدگی آن در مرکز استان سمنان، اظهار داشت: پیگیری این شکایت انجام شده و مسئولان قضائی در استان به ما اعلام نمودند که بر روی آن اقدام خواهد شد پس باید گفت گروه های مردمی، موثران، محیط زیستی ها و دیگر اقشار جامعه پیگیر موضوع شاهوار هستند و این یک مطالبه مردمی شمرده می شود.
وی با اعلان اینکه مسئولان صنعت معدن و تجارت خلاف واقع گزارش هایی از انجام تعهدات زیست محیطی معدن به استان سمنان ارسال کرده اند حال آنکه واقعیت چیز دیگری است، بیان کرد: ما از مسئولان گلایه داریم برای اینکه وقتی دادستان مرکز استان جهت بررسی موضوع شاهوار به شاهرود سفر می کند حتی یک نفر از کسانی که دغدغه شاهوار را دارد در این بازدید راه داده نمی گردد پس باید این سوی معادله را نیز دید.
تخلفات معدن
این فعال مدنی با اعلان اینکه شاهوار نیازمند یک تحقیق منصفانه و بررسی است نه اساتیدی که به صورت پیمانکاری بر روی آن کار کنند، تاکید داشت: مطالبه مردم امروز حفظ شاهوار بعنوان کانون حیات بخش شمرده می شود برای اینکه تمام حیات در دشت بسطام و شهرستان شاهرود به شاهوار بستگی دارد.
دیگر عضو موثران شاهرود و فعال مدنی نیز با اشاره به اسناد موجود درباره تخلفات معدن بوکسیت تاش، اظهار داشت: نامه مورخ ۲۶، مرداد ماه ۹۰ از طرف منابع طبیعی که در آن معدن متعهد به حراست از محیط زیست و منابع طبیعی می شود گواه این مدعا است که معدن بوکسیت پیش از سال ۹۲ آغاز به کار کرده و اتفاقاً طبق قانون می بایست تمام استعلام ها و مجوزهای محیط زیست را دریافت می کرده است.
حسن حلاجی بیان کرد: در این نامه آمده است که معدن نباید درخت ممنوع القطع اورس را قطع کند و جاده ای مخالف آنچه در قرار داد آمده نسازد و در صورت نیاز باید مجوز دریافت کند و چنانچه شرکت به تعهدات خود عمل نکند می تواند منجر به تعطیلی معدن شود حال آنکه همین اداره کل در نامه ای در سال ۹۸ اذعان می کند معدن اراضی را به میزان ۲۳۰ هزار و ۱۶۵ متر مربع تصرف عدوانی کرده و جاده ای به طول هفت هزار و ۲۹۰ و عرض ۱۲ متر را به وجود آورده است.
وی اضافه کرد: در همین نامه منابع طبیعی آمده است که شرکت سه هزار و ۳۰۵ بوته گون، ۸۲۶ اصله زرشک، ۴۱۳ اصله درخت ممنوع القطع اورس و ۱۴۷ هزار اصله بوته درمنه را قطع کرده است اما همچنان به کار خود ادامه داد و کسی نمی تواند جلوی این تخریب ها را بگیرد پس مردم ما خواهان تعطیلی کامل معدن هستند.

تکلیف مردم روشن شود
امام جمعه شاهرود اما بعنوان میزبان جلسه و آخرین سخنران ضمن تقدیر از دغدغه مردم در حفظ حیات و محیط زیست، اظهار داشت: پیامبر (ص) می فرماید که دو نعمت را مردم نمی شناسند مگر آنرا از دست بدهند نخست سلامت و دوم امنیت که درباره آنها باید گفت این دو اصل مهم هم شخصی است و هم همگانی و حفظ هر دوی آنها دارای اهمیت است.
حجت الاسلام عباس امینی با اعلان اینکه همانطور که در گذشته، در خطبه های نماز جمعه، نشست با مسئولان و … اعلام کردیم باید مسئولان مطالبه مردم را جدی بگیرند چه معدن تاش و چه هر معدن دیگری اگر سلامت مردم و امنیت آنها را تهدید می کند و به مسائلی مانند آب، محیط زیست و… آزار می زند بدون تعارف جلوی آن گرفته شود اگر هم دلیل قانع کننده ای دارند که قابل بحث است باید مردم را اقناع کنند مردم ما اهل گفتگو هستند و باید با آنها صحبت کرد اما قدر مسلم آنکه این مسئله هرچه سریع تر می بایست تمام شود.
وی با اعلان اینکه طولانی تر شدن این مساله هم به سلامت اجتماعی و هم به امنیت جمعی آزار می زند، اضافه کرد: هرچه سریع تر مسئولان باید این مساله را تمام کنند و نظر کارشناسان بی طرف و متخصص را جویا شده و نگرانی مردم را در یابند تا آنچه خیر و صلاح است رخ دهد.
عایدی معدن برای مردم فقط تخریب
این گردهمایی نیز مانند گردهمایی دو روز پیش در بسطام یک دفعه دیگر پشت شاهوار را گرم کرد شاهواری که این روزها تنها است شاهواری که یک سمت آن یک شرکت دولتی است و مقرر است دولتی ها درباره ادامه یافتن یا نیافتن آن تصمیم بگیرند که در واقع هر دو ذی نفع هستند و طرف دیگرش مردم و محیط زیست آب و خاک شاهوار و شاهرود که کانون آب ساز شهرستان شمرده می شود
مردمی که هنوز به دنبال پاسخ این سوال هستند که با وجود تخریب های گسترده در شاهوار که هفت سال مداوم صورت گرفت چه چیزی عاید شهرشان شده است؟ مگر جز این است که اگر قرار باشد تخریب محیط زیست و منابع آبی برای شاهرودی ها باشد و ثروت و بوکسیت برای جایی دیگر، عاقلانه این است که مردم شاهرود هم نفعی از معدن داشته باشند؟
معادله شاهرود مانند مثالی است که محمد درویش طبیعت شناس و کارشناس محیط زیست بیان می کند معامله الماس با شکلات! مردم شاهرود الماس شأن را داده اند و شکلات هم گیرشان نیامده است چونکه هنوز کسی پیدا نشده که بتواند پنج اثر مثبت معدن برای این شهرستان را فقط نام ببرد.

1399/06/19
14:53:31
5.0 / ۵
1898
تگهای خبر: آب , درخت , زیست محیطی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است