گل اركیده گزارش می دهد،

نگاه نگران دریاچه ارومیه به ساخت مجدد سدهای نیمه كاره

نگاه نگران دریاچه ارومیه به ساخت مجدد سدهای نیمه كاره

به گزارش گل اركیده آذربایجان غربی كمتر كسی هست كه دریاچه ارومیه را نشناسد بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران كه سالانه خیل عظیمی از گردشگران و مردم منطقه از مزه شور این دریاچه خاطره ها ساختند و عكسها به یادگار گرفتند.


اما بخش دردناک داستان به خشک شدن این نگین آبی از اواسط دهه ۸۰ برمی گردد روز به روز از مساحت دریاچه کم شد و عمق آب تحلیل رفت.
کارشناسان علل بسیاری مثل خشکسالی، راه اندازی بزرگراه بر روی دریاچه، راه اندازی بی رویه سد و استفاده بی رویه از منابع آب حوضه آبریز دریاچه بواسطه کشاورزی سنتی منطقه برای خشک شدن دریاچه شمردند.
کارشناسان محیط زیست، نسبت به تبعات ناشی از خشک شدن این دریاچه اخطار دادند و گفتند به واسطه خشک شدن دریاچه با وزش باد نمک دریاچه به سمت اراضی کشاورزی حرکت میکند و مناطق را در معرض تهدید و نابودی قرار می دهد و علاوه براین سبب نامطلوب شدن کیفیت هوا باانتشار ریزگردهای نمکی می شود در واقع خشکی این پهنه آبی زندگی چند میلیون شهروند را تهدید خواهد نمود.
برخی از کارشناسان سد سازی را در خشک شدن دریاچه بی تأثیر می دانستند اما با باقی ماندن مساحت آبی ناچیزی از دریاچه، تصمیم به توقف سدسازی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه یکی از راهکارهای پیشگیری از توسعه بحرانهای پیشبینی شده بود که طبق اعلام وزارت نیرو عملیات راه اندازی دو سد نازلو و باراندوز چای ارومیه در سال ۹۳ در جهت احیای دریاچه ارومیه متوقف گردید اما پس از آن که دریاچه ارومیه احیا شد گمانه زنی ها برای از سر گیری تکمیل پروژه های مذکور با طرح سوالی از جانب نماینده مردم ارومیه از وزیر نیرو شروع شد.
منطقه نازلو در غرب و شمال غربی شهرستان ارومیه واقع شده و سد نازلو با طول تاج ۵۲۰ متر، مخزنی و خاکی است که حجم مخزن نرمال آن ۱۷۰ میلیون مترمکعب است که از سال ۸۳ عملیات راه اندازی ان شروع شد و الان بدنه سد ۳۲ درصد پیشرفت دارد.
همچنین سد باراندوز ارومیه از نوع خاکی با پوسته آبرفتی است و طول تاج آن ۴۲۴ متر است و ظرفیت ذخیره این سد ۹۱ میلیون متر مکعب است که با آغاز به کار آن ۱۸ هزار و ۲۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه به آبی تبدیل می شود که در سال ۸۸ عملیات راه اندازی آن شروع شد.
سدهای نازلو و باراندوز ارومیه با دستور وزیر نیرو تکمیل می شود
حجت الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس در مورد ازسر گیری تکمیل دو سد نازلو و باراندوز چای ارومیه با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه بعنوان قلب آذربایجان غربی و دومین دریاچه شور جهان بسیار برای منطقه و جهان از لحاظ زیست محیطی و حوزه های مختلف حائز اهمیت می باشد، به ایسنا اظهار داشت: با دستور وزیر نیرو و در جهت احیای دریاچه ارومیه، ساخت و تکمیل سدهای نازلو چای و باراندوز چای ارومیه انجام می شود.
وی بابیان اینکه اعتبارات زیادی برای راه اندازی این سدها هزینه شده و نباید بیت المال پایمال شود، افزود: احیای سدهای مذکور برای کشاورزی منطقه بسیار حائز اهمیت می باشد و لازم است این پروژه های نیمه تمام به سرانجام برسند.
بعید است هیات دولت با تکمیل این دو سد موافقت کند
حاجی مرادی مسئول واحد برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت و گو با ایسنا در مورد نگرانی دوستداران دریاچه ارومیه از دستور وزیر نیرو در خصوص از سرگیری تکمیل دو سد نازلو و باراندوزچای در آذربایجان غربی اظهار داشت: از نوشته اقای اردکانیان وزیر نیرو وقت بر برگه در خواست و سوال اقای ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس مشخصا هیچ دستوری در خصوص صدور مجوز ادامه تکمیل این دو سد برداشت نمی گردد بلکه وزیر محترم نیرو به معاون خود دستور داده اند در وهله اول تدقیق و بهنگام سازی نیازهای شرب شهر ارومیه انجام پذیرد و در صورت ضرورت مبحث در کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه بررسی شود.
وی بابیان اینکه مرجع متوقف کننده باید دستور لازم برای ادامه فعالیت سدسازی را صادر کند، افزود: همانطور که وزیر نیرو تصمیم گیری را به مرجع مربوطه محول کردند، تصمیمگیری تکمیل دو سد نازلو و باراندوز چای ارومیه در حیطه اختیارات هیات دولت می باشد.
حاجی مرادی بااشاره به بررسی های فنی چند سال پیش در خصوص تأثیر راه اندازی سد در روند خشکی دریاچه ارومیه اضافه کرد: طی مطالعات دانشـگاهی که انجام شده مشخص هست لزوما سدسازی می تواند منجر به درخطر افتادن دریاچه ارومیه شود چون که تجربه راه اندازی سدهای دیگر در حوضه دریاچه ارومیه این واقعیت را بیان می کند و باتوجه به شرایط فنی و تاثیرات راه اندازی سد بعید است هیات دولت با تکمیل این دو سد موافقت کند و تا این لحظه هیچ جای نگرانی برای دوستداران دریاچه ارومیه نیست.
دریاچه ارومیه ۳.۶میلیارد مترمکعب آب دارد
فرهاد سرخوش مدیر دفتر امور استانهای ستاد احیای دریاچه ارومیه در مورد وضعیت دریاچه ارومیه در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۹ در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۳۸ متر است که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۱۲۷۱.۴۵ متر بود.
وی بااشاره به اینکه الان دریاچه ارومیه ۳میلیارد و ۶۷۰ میلیون متر مکعب آب دارد اظهار داشت: مساحت فعلی دریاچه ۲۸۸۳کیلومتر مربع است.
به همت دولت تدبیر و امید، این نگین فیروزه ای آذربایجان جانی باردیگر یافت و زندگی میلیونها انسان و معیشت منطقه از خطر جدی نجات یافت سال جاری هم به واسطه حجم خوب آب دریاچه گردشگران و اهالی منطقه از نعمت این دریاچه نمکی با آب تنی، لجن درمانی بهره مند شدند امید است روزی نرسد که جای این پهنه آبی از نقشه کشورمان حذف شود و جز چند عکس چیزی از دریاچه ارومیه باقی نماند.

منبع:

1399/05/29
13:48:39
5.0 / ۵
1716
تگهای خبر: آب , تجربه , زیست محیطی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است