امكان تجزیه پلاستیك و تولید سوخت با كاتالیست نانواسفنجی

امكان تجزیه پلاستیك و تولید سوخت با كاتالیست نانواسفنجی

پژوهشگران كاتالیست نانواسفنجی ساختند كه می تواند پلاستیك را به هیدروكربن ها تجزیه كند و همین طور قادر می باشد دی اكسیدكربن موجود در هوا را به سوخت تبدیل كند.


به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، اسیدهای جامد همچون مهمترین کاتالیزورهای ناهمگن هستند که پتانسیل جایگزینی اسیدهای مضر برای محیط زیست را دارند و در بعضی از مهمترین فرآیندها نظیر کراکینگ هیدروکربن ها، آلکیلاسیون و تخریب پسماندهای پلاستیک و همین طور تبدیل دی اکسیدکربن به سوخت می توان اسیدهای جامد را جایگزین اسیدهای مایع مضر کرد.
دو اسید جامد شناخته شده، زئولیت های بلوری و آلومینوسیلیکات آمورف هستند و بااینکه زئولیت ها به شدت اسیدی هستند، اما به سبب ذات متخلخلی که دارند، از محدودیت هایی نیز برخوردار می باشند چونکه این تخلخل سبب محدودیت در نفوذ شده در صورتیکه در آلومینوسیلیکات که دارای مزوحفره است، پایداری نسبی وجود داشته و اسیدیته کمتر است. بنابراین، طراحی و سنتز اسید جامد که هم مانند زئولیت ها اسیدیته بالایی داشته و هم از نظر خواص ساختاری شبیه به آلومینوسیلیکات باشد، چالش برانگیز است، چیزی که می توان آنرا زئولیت آمورف نامید.
انتشار گاز دی اکسیدکربن یکی از عوامل موثر بر شرایط اقلیمی جهان بوده که به سرعت نیز درحال افزایش است و باید راهی بمنظور تبدیل دی اکسیدکربن به سوخت پیدا کرد. زباله های پلاستیکی نیز بعنوان یکی از معضلات جهانی شناخته می شوند که سبب تهدید جدی برای محیط زیست هستند.
در این پروژه، پژوهشگران با ایجاد یک نانواسید تلاش کردند که این دو مشکل را حل کنند، نانواسیدی که هم قادر می باشد دی اکسیدکربن را مستقیم به سوخت (دی متیل اتر) تبدیل کند و هم پسماندهای پلاستیک را به مواد شیمیایی (هیدروکربن) تبدیل کند.
با بهره گیری از روش قطرات میکروآمولسیون مستمر بعنوان الگو، پژوهشگران این پروژه آلومینوسیلیکات آمورف اسیدی ساختند که دارای مورفولوژی نانواسفنجی است. این ماده هم مانند زئولیت ها از اسیدیته بالایی برخوردار بوده و هم مانند آلومینوسیلیکات دارای مساحت سطحی بالایی است.
این رویکرد ممکنست به پژوهشگران اجازه دهد تا بتوانند کاتالیست های اسیدی جامد را برای تجزیه پلاستیک ها و تولید سوخت از دی اکسیدکربن در مقیاس های صنعتی و با قیمتی رقابت پذیر تولید کنند.
برمبنای اعلام ستاد نانو، نتایج این پروژه در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.1399/05/20
14:09:40
5.0 / ۵
1740
تگهای خبر: اقلیم , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است