۲۰ روز تنفس هوای آلوده در تهران طی تیر ماه

۲۰ روز تنفس هوای آلوده در تهران طی تیر ماه

به گزارش گل اركیده تهران طی تیر ماه سال جاری به علت افزایش غلظت آلاینده ازن ۲۰ روز هوای آلوده داشت.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، کیفیت هوای پایتخت در تیر ماه امسال طی ۱۱ روز در شرایط قابل قبول و به علت افزایش غلظت آلاینده ازن ۱۹ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، افزایش غلظت آلاینده ازن ۱۹ روز از هوای تهران را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داد اما غلظت این آلاینده طی یک روز از این ۱۹ روز با شاخص میانگین ۱۴۹ در آستانه شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.

با وجود اینکه ازن علت اصلی آلودگی هوای تهران طی این بازه زمانی بود اما در پنج روز از نخستین ماه تابستان سال جاری هم غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون هم در شرایط ناسالم برای گروه های حساس گزارش شد اما به علت اینکه طی آن روزها شاخص ازن عدد بالاتری نسبت به ذرات معلق داشت، بعنوان آلاینده شاخص اعلام گردید.

ازن حدود سه سال است که در ماه های گرم سال بعنوان آلاینده هوای تهران اعلام می شود. پیش از این غلظت آن در هوای پایتخت به علت نبود امکانات کافی برای اندازه گیری به صورت دقیق اعلام نمی شد.

در مورد چگونگی تشکیل آلاینده ازن باید اظهار داشت که آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرّار در حضور نور خورشید آلاینده ازن(O۳) را تولید می کنند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتورسیکلت ها و خودرو های دیزلی است. ترکیبات آلی فرّار هم از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی تولید می شود. شاخص آلاینده ازن عموما در ماه های گرم سال افزوده می شود به صورتی که طی تابستان سال قبل ازن ۱۸ روز از هوای تهران را آلوده کرد.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، تیر ماه سال گذشته تهرانی ها ۱۸ روز هوای قابل قبول داشتند و ازن هم ۱۳ روز از هوای پایتخت را تحت تأثیر قرار داد که در این بین سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس ۱۲ روز و سهم هوای ناسالم برای همه گروه ها یک روز بود.

گفتنی است که یکی از منابع پیش ساز آلاینده ازن، آلاینده ناکس است. منابع متفاوتی در تولید ناکس که عدد آن از آغاز سال جاری بعنوان آلاینده شاخص اعلام می شود، دخیل هستند. در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناکس توسط منابع متحرک و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع هم هر کدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده دارند.

در تیر سال ۹۷ هم کیفیت هوا در تهران بر مبنای شاخص AQI طی ۲۲ روز در شرایط قابل قبول و ۹ روز هم در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود. علت اصلی آلودگی هوا طی این ۹ روز آلاینده ازن بود.

اولین ماه تابستان ۹۶ هم کیفیت هوا ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و ۶ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت. ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون هر کدام سه روز سبب افزایش شاخص کیفیت هوا در این بازه شدند. در تیر ماه سال ۹۵ هم هوا در پایتخت ۲۶ روز در شرایط مطلوب قرار داشت و طی ۵ روز هم هوا به علت افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون برای گروه های حساس ناسالم شد.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک در انتشار ذرات معلق ۶۰.۸ درصد است و حدود ۴۰ درصد ذرات معلق در تهران از منابعی مانند نیروگاه ها، صنایع، پالایشگاه، پایانه های اتوبوس، منابع آلاینده خانگی، تجاری، اداری، راه آهن، جایگاه سوخت و فرودگاه ها منتشر می شود همینطور سهم خودرو های سواری در تولید ذرات معلق ۱۳.۹ درصد، خودرو های دیزلی شامل مینی بوس، اتوبوس واحد، اتوبوس سرویس و کامیون ها حدود ۳۵ درصد، موتورسیکلت ها ۱۰ درصد است. بدین سان بیشترین سهم از آلودگی هوای تهران متعلق به خودرو های دیزلی است.

منبع:

1399/05/03
15:43:26
5.0 / ۵
2222
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است