ازن چند روز از بهار تهران را آلوده كرد؟

ازن چند روز از بهار تهران را آلوده كرد؟

به گزارش گل اركیده هوای پایتخت طی بهار سال جاری شش روز به علت افزایش غلظت آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و در آستانه شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.به گزارش گل ارکیده به نقل از ایسنا، کیفیت هوای پایتخت در بهار سال جاری ۱۵ روز در شرایط پاک، ۷۲ روز در شرایط قابل قبول و شش روز ناسالم برای گروه های حساس بود. آلاینده های شاخص در بهار تهران آلاینده های ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بودند.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، افزایش غلظت آلاینده ازن شش روز از هوای تهران را طی بهار سال جاری در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داد. این درحالیست که غلظت این آلاینده طی دو روز از این شش روز با شاخص میانگین ۱۴۹ و ۱۵۰ در آستانه شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.

در این بین طی یک روز از بهار غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون هم با شاخص میانگین ۱۳۰ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس گزارش شد اما به علت اینکه طی آن روز شاخص ازن عدد بالاتری نسبت به ذرات معلق داشت، بعنوان آلاینده شاخص اعلام گردید.

«ازن» حدود سه سال است که در ماه های گرم سال بعنوان آلاینده هوای تهران اعلام می شود. پیش از این غلظت آن در هوای پایتخت به علت نبود امکانات کافی برای اندازه گیری به صورت دقیق اعلام نمی شد.

در مورد چگونگی تشکیل آلاینده ازن باید اظهار داشت که آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرّار در حضور نور خورشید آلاینده ازن(O۳) تولید می کنند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتورسیکلت ها و خودرو های دیزلی است. ترکیبات آلی فرّار هم از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی تولید می شود. شاخص آلاینده ازن عموما در ماه های گرم سال افزوده می شود، به صورتی که در شش ماهه اول سال ۹۸ غلظت این آلاینده طی ۲۴ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار داشت.

بهار سال قبل تهرانی ها بیشترین سهم از هوای پاک طی ۱۰ سال گذشته را داشتند چونکه در این بازه زمانی هوا ۲۵ روز در شرایط پاک قرار داشت. تهرانی ها همینطور در بهار سال قبل ۶۱ روز هوای قابل قبول داشتند اما با وجود ۸۶ روز هوای مطلوب، ازن باز هم خویش را نشان داد و افزایش غلظت این آلاینده هفت روز از هوای بهاری را برای گروه های حساس ناسالم کرد.

گفتنی است که در این بازه زمانی آلاینده ناکس هم طی یک روز با شاخص میانگین ۱۰۲ در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت. این آلاینده طی بهار سال جاری هم ۲۲ روز بعنوان آلاینده شاخص اعلام گردید. منابع متفاوتی در تولید ناکس که عدد آن از آغاز سال جاری بعنوان آلاینده شاخص اعلام می شود، دخیل هستند. در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناکس توسط منابع متحرک و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع هم هر کدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده دارند.

در سه ماهه اول سال ۹۷ هم کیفیت هوا در تهران بر مبنای شاخص AQI، هشت روز پاک، ۷۱ روز قابل قبول و ۱۴ روز ناسالم برای گروه های حساس بود که در این بین سهم ازن از هوای آلوده در تهران چهار روز و سهم ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ۱۰ روز بود.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک در انتشار ذرات معلق ۶۰.۸ درصد است و حدود ۴۰ درصد ذرات معلق در تهران از منابعی مانند نیروگاه ها، صنایع، پالایشگاه، پایانه های اتوبوس، منابع آلاینده خانگی، تجاری، اداری، راه آهن، جایگاه سوخت و فرودگاه ها منتشر می شود.

بهار سال ۹۶ هم کیفیت هوا در تهران ۹ روز در شرایط پاک، ۷۷ روز قابل قبول و ۹ روز هم به علت افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای حساس ها قرار گرفت. در سه ماه اول سال ۹۵ هم هوا در پایتخت ۸۴ روز در شرایط مطلوب قرار داشت که سهم هوای پاک از این روزها ۱۱ روز و سهم هوای قابل قبول ۷۳ روز بود. هوای تهران در این بازه زمانی ۹ روز هم به علت افزایش غلظت آلاینده ازن و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون برای گروه های حساس ناسالم شد.

بر اساس سهم بندی منابع آلودگی هوای تهران بر مبنای اطلاعات سال ۹۶، سهم خودرو های سواری در تولید ذرات معلق ۱۳.۹ درصد، خودرو های دیزلی شامل مینی بوس، اتوبوس واحد، اتوبوس سرویس و کامیون ها حدود ۳۵ درصد، موتورسیکلت ها ۱۰ درصد است. بدین سان بیشترین سهم از آلودگی هوای تهران متعلق به خودرو های دیزلی است.
1399/04/06
16:17:12
5.0 / ۵
2299
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است