در گزارش گل اركیده مطرح شد؛

۲۱۰ هزار هكتار جنگل های استان سمنان در كانون آتش قرار دارند

۲۱۰ هزار هكتار جنگل های استان سمنان در كانون آتش قرار دارند

گل اركیده: طبق گفته مسئولان بیش از350 هزار هكتار جنگل در استان سمنان وجود دارد كه 210 هزار هكتار از این جنگل ها در كانون بحران وقوع حریق قرار دارند و این یعنی زنگ خطری جدی برای دیار قومس.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: این روزها شاهد آتش سوزی های گسترده در رشته کوه زاگرس هستیم که منجر به نابودی خیلی از جانوران و پوشش گیاهی در منطقه شده و این امر اهمیت پیش گیری از وقوع حریق را دوچندان می کند و این نگرانی در استان سمنان نیز وجود دارد که باتوجه به گرما، خشکسالی و تبخیر بالای آب آتش دامن گیر منابع طبیعی و جنگل های استان سمنان نیز شود.
به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی ۹۵ درصد این آتش سوزی ها با دخالت عوامل انسانی خصوصاً توریستهایی که برای تفریح به جنگل ها و مراتع سفر می کنند رخ داده است باتوجه به بارندگی های خوبی که طی چند ماه اخیر در سطح استان سمنان شاهد بوده ایم رشد علوفه و گسترش مراتع را امسال شاهدیم که حفظ و حراست از این منابع طبیعی خصوصاً مناطق بحرانی استان باید به یک دغدغه همگانی تبدیل گردد.
شهرستان شاهرود و میامی و مهدی شهر از شهرهای مهم جنگلی در استان محسوب می شوند و جنگل های محدوده کالپوش، رودبارک و ابر از نقاط بحرانی است که باید موردتوجه ویژه مسئولان برای اجرای عملیات پیشگیرانه از حریق قرار گیرد.
درباره آمادگی یگان های حفاظت منابع طبیعی در مقابله با مخاطراتی مانند آتش سوزی با علی نقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان به گفتگو نشستیم.

* گزارشی از وضعیت کانون های بحرانی حریق در جنگل ها و مراتع استان سمنان ارائه دهید
سمنان استانی پهناور با ۳۵۲ هزار هکتار جنگل است که این جنگل ها در حوزه حریق به سه بخش بحرانی، نیمه بحرانی و عادی تقسیم می شود و ۲۱۰ هزار هکتار از جنگل های استان سمنان در کانون بحران وقوع حریق قرار دارند. از این مقدار ۵۸ هزار هکتار جنگل های پهن برگ هیرکانی در مناطق کالپوش، ابر، رودبارک و خطیر کوه قرارگرفته است و درواقع و بحرانی ترین منطقه در حوزه حریق شمرده می شود.
از سوی دیگر ۱۵۲ هزار هکتار از مناطق بحرانی را جنگل های سوزنی برگ تشکیل می دهد و این جنگل ها در پایین دست جنگل های هیرکانی در مناطق شمالی استان و جنوب البرز مستقر است. مناطق تاغ کاری شده و درختان خودرو گز که حاصل دست کاشت منابع طبیعی است در زمره مناطق نیمه بحرانی قرار دارد و سایر مناطق استان در طبقه مناطق عادی قرار دارند.
* چه برنامه هایی در امتداد پیش گیری از حریق در جنگل ها و مراتع دارید؟
پیشگیری از حریق نسبت به اطفای آن در اولویت قرار دارد بنا بر این با شناسایی ۳۲ روستای هم جوار با جنگل ها در استان با دهیاران و اعضای شورای اسلامی آن روستاها تفاهم نامه ای برای پیش گیری از وقوع حریق و مشارکت در عملیات اطفای حریق منعقدشده است.
در این راستا آموزش های لازم به این افراد ارائه شده است و نزدیکی محل سکونت روستاییان به جنگل ها و شناخت کافی این افراد از محیط نقش مؤثری در این عرصه ایفا می کند همین طور گشت زنی در روزهای تعطیلات خصوصاً عصرها برای جلوگیری از حریق ناشی از اتراق گردشگران در مراتع و جنگل ها از دیگر برنامه های این نهاد برای پیش گیری از وقوع حریق در سطح استان است.

* حضور گردشگران می تواند عاملی برای ایجاد حریق در مناطق جنگلی و مراتع باشد؟
بسیاری از گردشگران و شهروندان پس از تفریح در مناطق تفرجگاهی و جنگل ها اجاق های نیمه خاموش را رها می کنند و این امر یکی از مهم ترین عواملی است که بسادگی منجر به وقوع حریق های گسترده در جنگل ها و مراتع می شود.
به همین سبب اجرای عملیات گشت زنی و کنترل با بهره بردن از ظرفیت روستاییان و مأموران حفاظت از محیط زیست در دستور کار قرار دارد و این عمل در پیش گیری از حریق مراتع و جنگل ها بسیار مؤثر است لیکن تابلونویسی، بنر زنی و توزیع بروشور بین گردشگران در مناطق بحرانی و تهیه و تولید تیزر آموزشی و فرهنگی از دیگر اقداماتی است که در این راستا انجام می شود.
در بسیاری موارد شاهد آتش سوزی مراتع در حاشیه جاده ها با پرتاب یک فیلتر سیگار توسط سرنشینان خودرو بودیم که برای جلوگیری از این امر طرح تیغه کشی در حاشیه جاده های کوهستانی با مشارکت اداره کل راهداری در دستور کار قرارگرفته است و این عمل با رویکرد کاهش علوفه در حاشیه جاده های کوهستانی انجام می شود.
اطلاع رسانی بوسیله ائمه جمعه و جماعات برای فرهنگ سازی در امر پیش گیری از حریق در جنگل ها و مراتع از دیگر برنامه های این نهاد است.
* عامل اصلی حریق های به وجود آمده چیست؟
تقریباً ۱۰۰ درصد از حریق های به وجود آمده در استان سمنان به سبب دخالت عوامل انسانی است و این در حالیست که این آمار در سطح کشور ۹۵ درصد را شامل می شود.
* تعداد حریق های به وجود آمده در استان سمنان طی سال قبل چند مورد بوده است؟

از شروع سال جاری تابحال در استان سمنان یک مورد حریق مرتعی به مساحت پنج هکتار در منطقه خار توران رخ داده و این در حالیست که طی سال قبل ۲۲ مورد حریق مرتعی در استان رخ داده و به ۵۵ هکتار از مراتع استان در این راستا لطمه واردشده است.
خوشبختانه طی یک سال قبل در حوزه جنگل های استان سمنان حریق رخ نداده است و با توجه به این که حریق جنگل نسبت به مرتع خسارت گسترده تری را وارد میکند و اطفای آن سخت تر و بازگشت به جنگل زمان بر قلمداد می شود بدین سبب پیش گیری از حریق در مناطق جنگلی از اهمیت ویژه ای برخوردارست.

* وضعیت امکانات استان سمنان برای اطفای حریق در مراتع و جنگل ها چگونه است؟
امکانات موجود برای اطفای حریق در استان خوب است اما ایده آل نیست، چهار پایگاه مردمی ویژه اطفای حریق در روستاهای استان ایجادشده است که تجهیزات لازم و اولیه از طرف منابع طبیعی به این پایگاه ها ارائه شده است.
مشارکت مردم در مناطق بحرانی لازم است و پیش گیری از حریق و اطفای آن نیازمند همکاری و مشارکت مردم ساکن در روستاهای اطراف نقاط بحرانی است به همین سبب درصدد افزایش تعداد پایگاه های مردمی برای تحقق سیاست های پیشگیرانه این نهاد و حفظ و حراست از جنگل ها و مراتع هستیم و به زودی دو پایگاه مردمی جدید در سطح استان افتتاح می شود.
* هفته گذشته شاهد افتتاح دو طرح در استان سمنان بودیم درباره این طرح ها بگویید
بله تجهیز دو پایگاه مهم اطفای حریق در جنگل ابر و همین طور مجن شاهرود برای مقابله با آتش سوزی یکی از اقداماتی بود که در ابتدای فصل گرم سال انجام شد از طرف دیگر رزمایش عملیاتی منابع طبیعی استان سمنان همزمان با اردیبهشت ماه انجام شد تا آمادگی یگان های عملیاتی این اداره کل در مواقع بحرانی سنجیده شود از طرف دیگر باید گفت کشیک های آتش سوزی و گروه بندی گشت در مناطق جنگلی و مراتع از طرف این اداره کل انجام شده است.
در مجموع نیز باید گفت برگزاری مانورهای آمادگی، شناسایی نقاط قوت و ضعف، بررسی تجهیزات و امکانات و نظارت بر چرای دام و راه اندازی گشت و مراقبت به صورت شبانه روزی از جنگل ها از دیگر برنامه های منابع طبیعی برای حفظ جنگل ها از آتش سوزی است.


منبع:

1399/03/22
13:38:51
5.0 / ۵
2554
تگهای خبر: آب , تجهیزات , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است