افزایش احتمال آتش سوزی در مناطق حفاظت شده تهران به دنبال كاهش محدودیت های كرونایی

افزایش احتمال آتش سوزی در مناطق حفاظت شده تهران به دنبال كاهش محدودیت های كرونایی

به گزارش گل اركیده درپی وقوع آتش سوزی های جنگلی طی دو هفته گذشته در استان های غرب و جنوب غربی كشور و در پارك ها و بوستان های پایتخت همینطور با عنایت به نزدیك شدن به فصل گرم سال و افزایش احتمال وقوع حوادث مشابه در سایر عرصه های طبیعی كشور همچون در استان تهران، فرمانده یگان حفظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: تمام اقدامات پیشگیرانه جهت پیشگیری و مهار آتش سوزی در مناطق چهارگانه محیط زیست استان تهران صورت گرفته است.فرهاد زندی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان اینکه کنترل و اطفای حریق مراتع و اراضی ملی برعهده منابع طبیعی است، اظهار نمود: برای مقابله با آتش سوزی و اطفای حریق احتمالی در مناطق چهارگانه استان تهران، گروه های واکنش سریع ترتیب داده ایم و کلیه کارهای پیشگیرانه جهت کنترل و اطفای حریق در حال انجام شدن است و تابحال این اقدامات نتیجه بخش بوده است.

رییس پارک ملی لار با اشاره به اینکه موارد آتش سوزی مناطق حفاظت شده استان تهران تابحال نسبت به سال قبل کمتر بوده است، تصریح کرد: هنوز احتمال وقوع آتش سوزی وجود دارد همانطور که اخیرا هم چندین مورد آتش سوزی در پارک های ملی سرخه حصار، خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود داشته ایم که با اعزام بموقع نیروها عملیات اطفای حریق با موفقیت انجام شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: تابحال مشکل آتش سوزی در پارک ملی لار نداشته ایم چون مراتع در آنجا سرسبز هستند و هنوز خشک نشده اند اما مراتع قسمتی از مسیر شهرستان دماوند که نزدیک به جاده های اصلی هستند خشک شده اند و مستعد آتش سوزی هستند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در زمان های نیاز از ارگان های دیگری مانند شهرداری، آتش نشانی، منابع طبیعی و نیروهای مسلح برای اطفای حریق کمک می گیریم، تصریح کرد: تابحال آتش سوزی هایی که در مناطق حفاظت شده استان تهران رخ داده بموقع اطفا شده اند همینطور آتش سوزی در بعضی مناطق مجاور پارک های جنگلی که دارای جاده های دسترسی هستند با حضور و کمک تجهیزات ماشین های آتش نشانی کنترل و مهار شده اند و شاهد پیشروی آنها نبوده ایم و در مجموع عملیات اطفای حریق تا کنون موفق بوده است.
عوامل انسانی علت وقوع بیشترین آتش سوزی ها
زندی ضمن بیان اینکه بعد از شیوع کرونا، برپایه پروتکل های بهداشتی ورود مردم به پارک های جنگلی و شهری ممنوع اعلام شد، اظهار داشت: حالا که این پروتکل ها برداشته شده اند با حجم زیادی از مردم و گردشگران در اطراف مناطق حفاظت شده استان تهران روبرو شده ایم و از آن جایی که بیشتر آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی ناشی از عوامل انسانی هستند، ازاین رو محیط بانان و گروه های گشتی ما روزهای آخر هفته هم مناطق را پایش و کنترل می کنند.

رییس پارک ملی لار در ادامه با اشاره به اینکه وقوع آتش سوزی ها می تواند عمدی یا سهوی باشد، اظهارکرد: آتش سوزی های عمدی معمولا توسط متخلفان شکار و صید انجام می شود اما آتش سوزی های سهوی می تواند توسط گردشگران از راه روشن کردن آتش، استفاده از اجاق و رها کردن ظروف شیشه ای، پلاستیکی و فلزی در طبیعت رخ دهد چونکه این ظروف مانند ذره بین عمل می کنند. ازاین رو نیروهای گشتی ما به صورت مستمر مناطق را پایش می کنند علاوه بر اینکه به گردشگران موارد ایمنی را اخطار می دهند، در بعضی موارد اجاق های طبخ غذای آنان توسط محیط بانان جمع آوری می شود و بعد از آنکه گردشگران این مناطق حفاظت شده را ترک می کنند، نیروهای ما به این مناطق رجوع و آتش های روشن را خاموش می کنند.

وی اضافه کرد: نیروهای گشت و پایش از حضور گردشگران در مکان هایی که خیلی مستعد آتش سوزی هستند، جلوگیری و مناطقی که در آنها طروف یک بار مصرف رها شده است را پاکسازی می کنند.

زندی در پاسخ به این پرسش که آیا اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران از تجهیزات لازم جهت مهار آتش سوزی در مناطق صعب العبور برخوردار است؟ اظهار داشت: اطفای حریق در مناطق صعب العبور دشوار است و احتیاج به امداد هوایی و بالگردهای آبپاش دارد اما این تجهیزات در اختیار ما قرار نداده اند. ازاین رو در زمان نیاز از ارگان های نظامی و مسلح مانند هوانیروز و هوافضای سپاه که از این تجهیزات برخوردار می باشند کمک دریافت می نماییم.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه اظهار داشت: ما تمام تجهیزات مورد نیاز مانند آتش کوب های دستی، آبپاش های ۲۰ لیتری و کپسول های آتش نشانی که یک فرد بتواند به صورت انفرادی با خود به ارتفاعات حمل کند و اطفای حریق را انجام دهد و از پیشروی آتش جلوگیری کند را داریم اما اگر احتیاج به بالگردهای آبپاش برای اطفای حریق در مناطق صعب العبور باشد باید آنرا درخواست نماییم.

زندی در پاسخ به این پرسش ایسنا که برای درخواست بالگردهای آبپاش چه تمهیداتی اندیشیده شده است، اظهار داشت: طبق جلساتی که در ستاد اطفای حریق تشکیل دادیم قرار شد تمام ارگان ها در حد بضاعت شان در جهت اطفای حریق و پیشگیری از گسترش آتش سوزی کمک کنند. ازاین رو هماهنگی های لازم در این راستا انجام شده تا مشکلی مانند آنچه برای اعزام بالگردهای آبپاش به مناطق آتش گرفته زاگرس پیش آمد، رخ ندهد. تابحال تمام ارگان هایی که در ستاد اطفای حریق شرکت کرده اند، اقدامات و همکاریهای خوبی داشتند و تا جایی که توانسته اند در اطفای حریق کمک کردند.

رییس پارک ملی لار با اشاره به اینکه ۹۹ درصد آتش سوزی های مناطق چهارگانه استان تهران ناشی از عوامل انسانی هستند، سفارش کرد: مردم به مناطقی که پوشش گیاهی آن خشک شده است و احتمال حریق دارد رجوع نکنند و اگر رجوع کردند، در آنجا آتش روشن نکنند یا از خاموش شدن آن اطمینان حاصل سپس منطقه را ترک کنند.

زندی در انتها اظهار داشت: مردم اگر شاهد آتش سوزی در مراتع و مناطق طبیعی بودند با سامانه ۱۵۴۰ تماس و حریق را اعلام کنند. به هیچ عنوان به صورت انفرادی مبادرت به مهار آتش نکنند چون که امکان دارد گرفتار صدمه و سوختگی شوند یا اقدامی انجام دهند که باعث مشتعل تر شدن آتش سوزی و سرایت آن به جاهای دیگر شود.
1399/03/19
10:41:10
5.0 / ۵
2712
تگهای خبر: آب , ایمن , بهداشت , پاكسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است