معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان خبرداد:

تشدید گشت و كنترل در مناطق حفاظت شده كردستان

تشدید گشت و كنترل در مناطق حفاظت شده كردستان

گل اركیده: كردستان معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان كردستان، بر اهمیت زمان زادآوری و تولید مثل حیات وحش در فصل بهار و افزایش میزان گشت و كنترل یگان های حفاظتی اداره كل و شهرستان های دارای منطقه حفاظت شده نسبت به فصول دیگر سال تاكید كرد.


شهاب محمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به قوانین و مقرارت موجود شکار و صید گونه های جانوری که از اواخر اسفند در کل کشور و همچون استان کردستان ممنوع می شود اظهار داشت: ممنوعیت شکار جانوران کوچک از سال 98 برمبنای بررسی های انجام شده درباب جمعیت و وضعیت گونه های مختلف پستانداران و پرندگان در استان و افزایش غنای آن اعمال شد.
وی ادامه داد: فصل بهار، فصل زاد و ولد، لانه گزینی و تخم ریزی بیشتر گونه های جانوری شامل پستانداران، آبزیان و خزندگان است؛ بنا بر این شکار حیوانات در این فصل از سال در همه مناطق و زیستگاه های استان ممنوعست.
محمدی اشاره کرد: مدیریت شکار و صید بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است و شکار گونه های جانوری خط قرمز سازمان حفاظت محیط زیست است؛ بدین جهت این سازمان با افرادی که در طول سال، بدون مجوز، مبادرت به شکار غیرمجاز گونه های جانوری می کنند برخورد قانونی و به استناد مفاد قانون مذکور متخلفین مشمول جرایم مالی و سایرخواهند شد.
وی تصریح کرد: در کنار موارد فوق فرهنگ سازی و ارائه آموزش و هشدارهای لازم درباب تبعات و خطرات ناشی از شکار و نابودی حیات وحش بطور مستمر در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان پیوسته ضمن گشت و کنترل های برنامه ریزی شده و فی البداهه با خاطیان و متعدیان حوزه محیط زیست برخورد قاطع و بی چشم پوشی دارد و خواهد شد.
کردستان دارای چهار منطقه حفاظت شده بدر و پریشان قروه، منطقه حفاظت شده بیجار، عبدالرزاق سقز، شاهو و کوسالان سروآباد، یک پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی دریاچه زریبار مریوان و دو منطقه شکار ممنوع زرینه اوباتو و دشت بیلو در نزدیکی تالاب زریبار است.
همین طور منطقه چلچمه و سارال در شهرستان دیواندره با مساحتی حدود ۹۰ هزار هکتار، منطقه کانی برد در شهرستان بانه با مساحت ۶۸ هکتار و غار کُنه شه م شه م نیز در شهرستان مریوان با مساحت ۹ هکتار در جلسه شواری عالی حفاظت محیط زیست به اثر طبیعی ملی ارتقا پیدا کردند.1399/02/24
16:10:04
5.0 / ۵
2536
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است