برای اولین بار انجام شد؛

ساماندهی استاندارد سگ های ولگرد بدون كشتار

ساماندهی استاندارد سگ های ولگرد بدون كشتار

به گزارش گل اركیده یك فعال محیط زیست از اجرای دستورالعمل كنترل جمیعت سگ های ولگرد آگاهی داد و اظهار داشت: برای اولین بار این دستورالعمل، بند به بند و بدون كشتار سگ های ولگرد اجرایی می شود.


به گزارش گل ارکیده به نقل از مهر، ساماندهی سگ های ولگرد یکی از معضلات محیط زیست شهری حال حاضر کشور است، هر از چندگاهی شاهد انتشار اخباری درباره کشتن سگ های بدون صاحب در شهرهای مختلف به اشکال ناراحت کننده ای هستیم، تابستان سال قبل خبری از کشتار سگ ها در یکی از مراکز نگه داری شهرداری تهران جنجال آفرین شد. ویدئویی از تزریق اسید توسط پیمانکاران شهرداری به سگ های بی سرپرست منتشر گردید که واکنش های بسیاری را برانگیخت؛ شدت واکنش ها تا جایی رسید که عده زیادی از مردم و حامیان حقوق حیوانات در مقابل شهرداری تجمع کردند و برخی از آنها دستگیر شدند. غذادهی به سگ های ولگرد تهدید مقابل بهداشت عمومی است محمد داسمه فعال محیط زیست و وکیل فعال در پرونده های تخلفات محیط زیستی در گفت و گو با مهر با اعلان اینکه با کمک شهرداری در شهرستان بهبهان توانسته ایم، معضل سگ های ولگرد را در این شهر جنوبی حل کنند، گفت: با وجود اینکه دستورالعمل کنترل جمیعت سگ های ولگرد در سال ۸۷ از طرف معاونت سازمان شهرداری های و دهیاری ها تهیه شده اما هیچ گاه سازوکار حقوقی برای برخورد با آن تعریف نشده بود و همچنان در همه شهرهای ایران معضلی به نام غذادهی سازماندهی شده به سگ های ولگرد وجود دارد در صورتیکه کارشناسان مختلفی معتقدند که این نوع غذادهی تهدید مقابل بهداشت عمومی و افزایش جمعیت سگ ها می شود. داسمه از ارسال نامه ای به دادستان شهرستان بهبهان برای حل این معضل آگاهی داد و اظهار داشت: غذادهی به سگ ها را مبنای مساله قرار دادیم، چون این شرایط موجب شیوع بیماری های مشترک میان انسان و حیوان می شود و به صورتی تهدید مقابل بهداشت عمومی و نه فقط سبب ایجاد مزاحمت بوسیله این سگ ها می شود که تمامی اقدامات شهرداری برای کنترل جمعیت سگ ها را بی اثر می کند.
وی با اشاره به اینکه دادستان با استعلام از شبکه دامپزشکی و دانشکده علوم پزشکی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جهت بررسی این درخواست استعلام گرفته است، اظهار داشت: با رایزنی این مراجع نظارتی را قانع کردیم که این مساله چالش زا است. صدور ابلاغیه قضائی برای کنترل جمعیت سگ های ولگرد در بهبهان این فعال حقوق محیط زیست با اشاره به اینکه طی روزهای آینده دستور ممنوعیت غذادهی سازماندهی شده به حیوانات در این شهرستان اعلام خواهد شد، اظهار داشت: ابلاغیه قضائی دراین زمینه صادر می شود و گروه ها و افرادی که به صورت غیر رسمی و بی ضابطه و غیرمسئولانه به غذادهی، عقیم سازی و نگه داری سگ ها مشغول اند، تحت تعقیب قرار می گیرند و باید زیرچتر دستورالعمل کنترل جمیعت سگ های ولگرد قرار بگیرند. این فعال محیط زیست اظهار داشت: ما معتقدیم شهرداری بهبهان نخستین شهرداری کشور است که این دستورالعمل را بند به بند و بدون کشتار سگ های ولگرد اجرا کرده است. وی ادامه داد: این حیوانات در نقاهتگاه تیمار می شوند و دکتر دامپزشک با واکسن زدن این سگ ها و با امکانات مناسبی که در اختیار دارد، این حیوانات را به پناهگاه یک هکتاری در نظر گرفته شده از طرف شهرداری منتقل می کند، علاوه بر این گشت ویژه کنترل جمعیت سگ های ولگرد با خودرو مجهز در نظر گرفته شده است. و همین طور لاشه سگ های تلف شده طبق دستورالعمل پسماند ویژه دفن می شوند. وی ادامه داد: تابحال ۱۶۶ سگ بلاصاحب برطبق این دستورالعمل جمع آوری شده اند.


منبع:

1399/02/18
13:32:59
5.0 / ۵
2750
تگهای خبر: بهداشت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است