زمین در بهترین شرایط خود طی ۵۰ سال قبل

زمین در بهترین شرایط خود طی ۵۰ سال قبل

به گزارش گل اركیده در آستانه روز جهانی زمین پاك و باتوجه به همزمانی آن با همه گیری جهانی ویروس كرونا و ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در خانه ماندن در سراسر جهان، عضو كرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی كشور اظهار داشت: امسال كه جهانیان پنجاهمین سالگرد روز جهانی زمین را جشن می گیرند در كل زمین در بهترین شرایط خود طی نیم قرن اخیر قرار دارد.


محمد درویش در گفت و گو با ایسنا، درباره اینكه شیوع ویروس كرونا و ضرورت ماندن در خانه چه تاثیری بر میزان انتشار آلاینده ها داشته است، اظهار نمود: طی دو ماه گذشته كه بیشتر مردم در سراسر جهان در خانه های خود به سر می بردند شوكی بی سابقه به دنیا وارد شده است و برای نخستین بار یك دفعه میزان انتشار گازهای گلخانه ای، مصرف سوخت های فسیلی، ترددهای هوایی، زمینی و آبی تا حد زیادی كاهش پیدا كرده است. تمام این عوامل سبب شده تا میزان انتشار گازهای گلخانه ای در ماه مارس ۲۰۲۰ برابر با میزان زمان مشابه در سال ۱۹۹۰میلادی باشد یعنی ۳۰ سال قبل و این نشان میدهد سبك زندگی آدم ها تا چه اندازه در تضاد با چیزی است كه به آن «تاب آوری كره زمین» می گوییم.
وی افزود: كاهش تردد انسان ها در طبیعت و محیط خارج از خانه موجب كاهش محسوس میزان تولید آلودگی صوتی و لرزش های كره زمین شده و این مسئله موجب تسهیل كار زمین شناسان در مطالعه پوسته های بیرونی كره زمین شده است.
این فعال حوزه محیط زیست درباره لرزش های كره زمین توضیح داد: روزانه حدود ۳.۵ میلیارد نفر در كره زمین با قطار، خودرو، هواپیما، كشتی و دیگر وسایل حمل و نقل جابه جا می شوند. این ترددها و كارهای ساختمانی، معادن شن و ماسه و سایر و رزمایش ها موجب ایجاد فشارهایی بر پوسته بیرونی كره زمین می شود اما حالا به دنبال شیوع ویروس كرونا حدودا تمام این عملیات و فعالیت ها در دنیا متوقف شده اند و دو ماه است كه این فشار و لرزه ها با منشا انسانی وجود ندارد و در نتیجه دانشمندان زمین شناس با راحتی بیشتری می توانند به فعالیت ها و مطالعات زمین شناسی خود بپردازند.
تاثیر شیوع ویروس كرونا بر وضعیت لایه ازن این عضو كرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی كشور در پاسخ به این پرسش كه باتوجه به شیوع ویروس كرونا و خانه نشینی مردم لایه ازن در چه شرایط به سر می برد، اظهار داشت: مهم ترین مولفه ای كه موجب سوراخ شدن لایه ازن شده بود، استفاده از گازهای «كلروفلوئوروكربن» (CFC) بود كه در یخچال ها و اسپری ها استفاده می شد. خوشبختانه سال هاست دیگر از این گازها استفاده نمی گردد و به همین خاطر بیش از یك دهه است كه گسترش سوراخ لایه ازن متوقف شده و در حال ترمیم است. در واقع پروتكل مونترال كنوانسیون وین كه مسئولیت كشورها را در حوزه ترمیم لایه ازن گوشزد می كند و یكی از موفق ترین كنوانسیون ها در حوزه محیط زیست بوده است موجب نجات لایه ازن شده است.
وی افزود: گزارش هایی وجود دارد كه نشان میدهد حركت ماهواره ها، هواپیماها، موشك ها و رزمایش ها نیز می تواند در لطمه دیدن لایه ازن اثر داشته باشد كه طبیعتا بعضی از این فعالیت ها در طول دو ماه اخیر به شدت كم شده است بدین سبب روند بهبودی لایه ازن در این مدت هم اگر بهتر نشده باشد اساسا با همان روال مثبت قبلی ادامه دارد.
درویش در پاسخ به این پرسش ایسنا كه شیوع بیماری كرونا و ضرورت قرنطینه خانگی در بیشتر كشورهای دنیا چه تاثیر بر كیفیت زندگی حیات وحش داشته است، اظهار داشت: به سبب كاهش تردد انسان در مناطق و زیستگاه های طبیعی، وضعیت طبیعت و زندگی موجودات بسیار بهبود پیدا كرده است.
بهبود تنوع زیستی به دنبال شیوع ویروس كرونا و خانه نشینی ایشان سپس با اعلان اینكه جمعیت حیات وحش خیلی از كشورها طی یك دهه اخیر بین ۲۹ تا ۴۰ درصد كاهش پیدا كرده است، اشاره كرد: حالا به خاطر سكوت، آرامش و امنیتی كه در طبیعت درپی شیوع ویروس كرونا حاكم شده است، میزان جفت گیری حیات وحش افزایش یافته و این مساله نشان دهنده بهبود تنوع زیستی و در نتیجه افزایش جمعیت انواع و اقسام حیات وحش شده است و نشانه های مثبتی تلقی می شوند.
این فعال حوزه محیط زیست همین طور درباره تاثیر در خانه ماندن مردم برتنوع گیاهی اظهار داشت: یكی از دلیلهای آتش سوزی ها در رویشگاه های جنگلی و مرتعی كمپینگ ها و حضور گردشگران در زیستگاه های طبیعی بود اما حالا با توقف صنعت گردشگری در بیشتر مناطق جهان این حضور به شدت كم شده و در نتیجه آتش سوزی های سهوی در جنگل ها و مراتع و دست درازی به عرصه های جنگلی و مرتعی به شدت كاهش پیدا كرده است اما از طرفی دیگر با افزایش میزان قاچاق چوب توسط جوامع محلی رو به رو هستیم چون بر اثر نابودی صنعت گردشگری و كسب و كارهای محلی به شدت فقیر شده اند و الان چاره ای جز رفتن به سمت كارهایی چون قاچاق چوب و زغال گیری و شكار بی رویه حیوانات ندارند. این دو مسئله به شدت نگران كننده و متاسفانه در كشور ما نیز بالا رفته است.
این عضو كرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی كشور در پاسخ به این پرسش كه چرا حفاظت از كره زمین برای انسان ها اهمیت دارد و ضرورت حفظ شرایط مطلوب كره زمین بعد از كرونا اشاره كرد: كرونا ویروس سبب شده زمین نفس عمیقی بكشد و الان بشر خردمند با این سوال روبرو شده كه چرا زمانی كه كارهای بشر بعنوان یك عضو اكوسیستم كاهش پیدا می كند نه فقط هیچ اتفاق سویی رخ نمی دهد بلكه وضع طبیعت بهتر می شود؟
درویش اشاره كرد: فكر كنید زنبورها از طبیعت حذف شوند. در این صورت تمامیت مایملك محیط زیستی كره زمین، زادآوری خیلی از گونه ها و خود انسان لطمه خواهند دید یا اگر خرس های قهوه ای از طبیعت حذف شوند میزان حاصلخیزی خاك كاهش می یابد یا اگر گرازها حذف شوند میزان نفوذپذیری آب در خاك كاهش و سیل ها افزایش پیدا خواهند كرد بدین سبب در خلقت تمام گونه های گیاهی و جانوری و حشرات حكمتی بوده است و به تاب آوری زمین كمك می نماید.
ایشان سپس اظهار داشت: چرا حالا چنین اتفاقی افتاده كه بشر كه خودرا اشرف مخلوقات می داند و باید مسئولیت پذیرتر از سایر مخلوقات باشد به نحوی رفتار كرده كه نبودش به نفع طبیعت و كره زمین است. امیدوارم درنگ دراین باره موجب شود چیدمان برنامه های توسعه خودرا به نفع طبیعت تغییر دهیم و با درك قوانین حاكم بر طبیعت اهتمام نماییم بجای صرف بودجه ها برای تولید جنگ افزارهای بزرگ تر و مهیب تر آنها را صرف پژوهش هایی در حوزه محیط زیست، سلامت و... و كمك به ارتقای نظام آموزش و پرورش نماییم تا بدین جهت در جهان پساكرونا با انسان های عاقل تر، داناتر و مسئولیت پذیرتری رو به رو باشیم.
این فعال حوزه محیط زیست ضمن بیان اینكه باید هنجارهای بهداشتی در این روزها را رعایت شود، اشاره كرد: مردم باید بدانند كه در ۲۰ ثانیه ای كه سفارش شده دست ها شسته شوند، لازم نیست شیر آب شرب باز بماند بلكه باید ۲۰ ثانیه مایع صابون روی دست ها باشد و در آخر با آبی به اندازه یك لیوان دست های خودرا بشویند.
ایشان سپس اشاره كرد: از زمان شیوع ویروس كرونا در ایران ( اوایل اسفند ماه ۹۸) مصرف آب آشامیدنی در خیلی از شهرهای كشور ۴۰ درصد بالا رفته است و نشان دهنده آن است كه به مردم به اندازه كافی آموزش داده نشده است كه در این شرایط چه كار كنند تا با یك تابستان وحشتناك رو به رو نشویم.
این عضو كرسی محیط زیست و امنیت ملی در شورای عالی امنیت ملی كشور همین طور اظهار داشت: مردم باید در این شرایط كه شهرداری ها به سبب كاهش خطر انتقال ویروس كرونا دیگر تفكیك زباله انجام نمی دهندتا جایی كه امكان دارد زباله كمتری را تولید و از خانه های خود خارج كنند همین طور زباله های خشك و تر را از یكدیگر جدا كنند و زباله های تر را در فضای تراس خانه های شان در معرض آفتاب و جریان باد قرار دهند تا خشك شود و دیگر شیرآبه ای تولید نكند و بعد آن زباله های خشك شده را خرد و به خاك گلدان ها یا باغچه های خود اضافه كنند یا اگر نخواستند بیرون بگذارند.

استفاده از دوچرخه بجای خودرو های شخصی در ایام كرونایی
درویش در آخر با اشاره به اینكه به سبب ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی مردم كمتر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می نمایند، اظهار داشت: مردم باید اهتمام كنند بجای استفاده از خودرو های شخصی از دوچرخه استفاده كنند و شهرداری ها نیز این عمل را تسهیل كنند و مسیرهای ایمن دوچرخه سواری را گسترش دهند. این فرصت خوبی است كه این چالش را به یك فرصتی تبدیل نماییم به جهت اینكه كم تحركی را كه دو سه ماه است با خانه نشینی و بسته شدن باشگاه ها موجب كاهش كارهای ورزشی شده است را جبران نماییم.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا روز زمین یا "روز زمین پاك" در سال ۱۹۶۹ میلادی با عنوان روزی برای بزرگداشت صلح، عدالت و مراقبت از زمین نامیده شد. این روز هر ساله در (۲۲ آوریل) كه امسال مصادف ۳ اردیبهشت ماه شده است در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می شود كه نباید سیاره خود "زمین" را فراموش كنند و باید در جهت حفظ آن بكوشند.

منبع:

1399/02/02
13:35:10
5.0 / ۵
3270
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , ایمن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است