مراقبت از زیستمندان میقان در فصل كرونا

مراقبت از زیستمندان میقان در فصل كرونا

به گزارش گل اركیده مركزی مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: با عنایت به آغاز فصل زادآوری پرندگان، نظارت ها در تالاب میقان تشدید شده است.


رضا میرزایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه فصل زادآوری حیات وحش را پیش رو داریم، اظهار نمود: هم اكنون با شیوع بیماری كرونا در كشور مواجه هستیم كه موضوعی كاملا جدی است، و در جهت كمك به پیشگیری از شیوع این بیماری، یگان حفاظت اداره كل محیط زیست استان مركزی از نزدیك شدن مردم به عرصه های طبیعی جلوگیری می كند.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون با زادآوری بعضی از پرندگان در تالاب میقان اراك روبرو می باشیم، اضافه كرد: بخشی از پرندگان مهاجر در دوره بازگشت به عرض های شمالی هستند و گونه هایی از آنها به تالاب بازگشته اند، اما در كنار این پرندگان مهاجر پرندگان كنار آبزی را در تالاب میقان میزبان هستیم كه در كنار تالاب زادآوری می كنند. خوشبختانه تابحال مشكلی در مورد این پرندگان گزارش نشده است، بیماری و تلفات خاصی نداشته ایم ولی از هر گونه تجمع افراد در این روزها در منطقه كه احتمال پراكندگی آلودگی را به دنبال دارد، جلوگیری می شود.
میرزایی خاطرنشان كرد: پساب فاضلاب شهر اراك به این تالاب وارد می شود و بر این اساس امكان دارد آلودگی های خاصی در این منطقه وجود داشته باشد، در نتیجه باید گردشگران حتما فاصله گذاری اجتماعی را در مورد این منطقه رعایت نمایند، هرچند كه نمونه برداری و پایش ها به صورت مستمر در حال انجام می باشد تا اگر آلودگی بود به سرعت گزارش شود.
وی با اشاره به مصوبه قرارگاه پدافند زیستی استان مركزی كه برپایه آن تمامی راه های منتهی به تالاب میقان اراك مسدود شده است، اظهار داشت: یگان حفاظت به صورت مرتب تمامی مناطق تالاب را تحت پایش دارد و این یگان در واقع یكی از پركارترین روزهای خویش را سپری می كند و مراقب زادآوری پرندگان است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی با تاكید بر اینكه خوشبختانه حال تالاب خوب است و با عنایت به بارندگی ها وضعیت آبی هم مطلوب است، اظهار داشت: تا عادی شدن اوضاع كشور هیچ گونه برنامه و همایشی در این منطقه برگزار نمی گردد و وضعیت حیات وحش مناسب می باشد، اما به جهت اینكه شیوع بیماری را در تالاب و در بین پرندگان نداشته باشیم و از انتقال احتمالی بیماری مشترك بین انسان و حیوان ممانعت شود تمامی ترددها تحت كنترل است و از نزدیك شدن به حیات وحش جلوگیری می شود، هرچند در روزهای عادی هم سفارش می شود مردم به حیات وحش نزدیك نشوند.
منبع:

1399/01/24
23:13:57
5.0 / ۵
2869
تگهای خبر: آب , آلودگی , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است