رییس سازمان دامپزشكی كشور اعلام كرد

مشخص شدن علت مرگ 8000 پرنده در میانكاله

مشخص شدن علت مرگ 8000 پرنده در میانكاله

به گزارش گل اركیده ایسنا/مازندران رئیس سازمان دامپزشكی كشور «بوتولیسم» را دلیل اولیه تلف شدن ۸۰۰۰ بال پرنده مهاجر میانكاله شهرستان بهشهر عنوان نمود.


علیرضا رفیعی پور در گفتگو با ایسنا با بیان علت مرگ پرندگان در تالاب میانكاله شهرستان بهشهر تصریح كرد كه بوتولیسم یك بیوتكسینه است؛ یعنی یك باكتری از جنس كلوستریدیوم بوتولینوم.
وی با اشاره به اینكه سازمان دامپزشكی بلافاصله در مورد تلفات تالاب میانكاله ورود كرده است، خاطرنشان كرد: مطالعات میدانی و محیطی سریعا آغاز و بعد از نمونه گیری شك به بیماری مشترك بین انسان و پرندگان بود كه كمتر از ۴۸ ساعت بیماری آنفلوآنزا و نیوكاسل رد شد.
رییس سازمان دامپزشكی كشور تصریح كرد: با عنایت به این كه آب تالاب میانكاله هم راكد و باتلاقی است، بیماری بوتولیسم هم ناشی از همین شرایط منجر به تولید سم در گیاه و آب در این منطقه شده و با تغذیه پرندگان از این آب و گیاه منجر به تلفات آنها شده است.
رفیعی پور اظهار داشت: نتیجه اولیه برپایه چندین آزمایش و بازدید میدانی به دست آمده است، در صورتیكه احتیاج به تكرار آزمایش و یا حتی ارسال نمونه ها به خارج از كشور برای آزمایش گیری باشد، از جانب دامپزشكی كشور انجام می شود.
وی با اشاره به اینكه ۳۰ تیپ از بیماری بوتولیسم در جهان شناسایی شد، اضافه كرد: نوع بیماری كه در پرندگان میانكاله مشاهده شده از نوع تیپ " سی ام " است كه قابلیت انتقال از پرندگان به انسان را ندارد.

رییس سازمان دامپزشكی كشور افزود: مرگ و میر پرندگان با درصد بالا بر اثر این سم طبیعی بوده است كه در بازه زمانی ۷ تا ۸ روز كاملا مرتفع می شود و شرایط به حالت عادی برگشته و قربانی نخواهد گرفت.
رفیعی پور با اشاره به اینكه نمونه ها به آزمایشگاه پاستور برای تایید بیشتر فرستاده شد، اظهار داشت: این سم در آزمایشگاه بر روی موش ها مورد آزمایش قرار گرفته و نمونه ها برای سازمان دامپزشكی كشور ارسال شد كه بعد از مباحث بالینی و اطلاعات محیطی بیوتوكسین به وجود سم بوتولیسم رسید و برای تكمیل قطعیت نتیجه نهایی طی این هفته اعلام می شود.
وی اظهار نمود: میكروب های این بیماری بی هوازی است و سم خطرناكی در آب راكد و زمین باتلاقی بوجود می آورد و پیشبینی می شود این بیماری حداكثر ۱۰ هزار پرنده را در تالاب میانكاله تلف كند.
رییس سازمان دامپزشكی كشور تصریح كرد: پیش از این محیط زیست مازندران از جمع آوری بیشتر از ۶۰۰۰ قطعه لاشه تا روز یكشنبه اطلاع داد و اعلام نمود كه در ایام اخیر روند این بیماری كاهش یافته و بر اساس گزارش محیط زیست در روز جاری میزان مرگ و میر به حد صفر رسیده است.
رفیعی پور اثر فاضلاب ها و آلاینده های صنعتی را رد كرد و خاطرنشان كرد: آزمایشات فلزات سنگین و فسفر هم منفی بوده است.1398/11/09
20:32:34
5.0 / ۵
4383
تگهای خبر: آب , آلاینده , سفر , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است