تشدید آلودگی هوا برای چند شاخه سیم

تشدید آلودگی هوا برای چند شاخه سیم

گل اركیده: پسماندسوزی معضلی است كه در حاشیه شهرها رخ می دهد و در ایام آلوده نفس كشیدن را برای شهروندان دشوارتر می كند؛ آن هم در شرایطی كه برمبنای «قانون هوای پاك» و «قانون مدیریت پسماند» پسماندسوزی ممنوع می باشد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا پسماندسوزی یكی از عوامل آلودگی محیط زیست شمرده می شود. بگفته سیامك دل زنده - معاون اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران- پسماندسوزی می تواند هم در خاك و هم درهوا آلودگی ایجاد كند.

او اضافه می كند: هنگام آلودگی هوای تهران كه بسیارهم خطرناكست و با پدیده «وارونگی هوا» مواجه هستیم، پسماندسوزی آلودگی هوا را تشدید می كند. در واقع یكی از علل اصلی آلودگی هوا می تواند پسماندسوزی باشد.

او گازها و آلاینده هایی كه از سوزاندن پسماندهای پلاستیكی در پایتخت متصاعد می شود را گازهای بسیار خطرناكی به اسامی «دی اكسین» و «فوران» ذكر می كند و می گوید: در مناطق جنوبی تهران كشت و زرع زیاد است و گاهی در این مناطق علاوه برلاستیك و پلاستیك، باقیمانده محصولات كشاورزی مانند كاه و كلش را نیز می سوزانند. در نتیجه آلاینده هایی نظیر«هیدروكربن ها»، «مونوكسیدكربن»، «دی اكسید نیتروژن»، «دی اكسید گوگرد» متصاعد و آزادسازی ذرات معلق حاصل از آنها سبب آلودگی هوا و شیوع بیماری های جدید می شود.

زهره عبادتی - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری- نیز یكی از اشكالات بسیار حاد شهرستان ری در موضوع آلودگی هوا را پسماندسوزی می داند و می گوید: پسماندسوزی مقادیر زیادی مواد آلاینده را وارد محیط زیست می كند.

حال این پرسش مطرح می شود كه باوجود مضرات پسماندسوزی چرا این عمل همچنان ادامه دارد؟ دل زنده در مورد دلیلهای پسماندسوزی می گوید: در ‍پایش های شبانه و بطور كلی پایش هایی كه سازمان حفاظت محیط زیست دراین زمینه در مناطق جنوبی تهران مانند آزادگان انجام داده است، شاهد بوده ایم كه گاهی پسماندهایی چون لاستیك، سیم و كابل را می سوزانند و متاسفانه كسی هم نیست كه بتوان با او برخورد كرد چون معمولا این افراد دوره گرد هستند و جزو افراد كم توان جامعه محسوب می شوند و با پسماندسوزی قسمتی از درآمد خودرا تامین می كنند و این فعالیت می تواند در اراضی ملی، بلاصاحب نامحصور و كارگاه های كوچك اتفاق افتد.

او هویت و مكان نامشخص مرتكبان پسماندسوزی را دلیل امكان پذیر نبودن انجام اقدامات لازم برای برخورد با آنان می داند.

اكبرپور- رئیس اداره حفاظت محیط زیست انسانی استان تهران - نیز یكی از دلیلهای اصلی پسماندسوزی را سوزاندن ضایعات و زباله ها برای استخراج مقدار كم فلز و فروش آن ذكر كرده است.

الهه بیگی - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر- نیز اظهار می كند: بیشتر مواقع پسماندسوزی در شب انجام می شود و هنگامی كه ما به محل برای خاموش كردن آن بازگشت می نماییم، عامل سوزاندن پسماندها حضور ندارد چونكه سوختن ضایعات مدتی طول می كشد بدین سبب عاملان پسماندسوزی ۲۴ ساعت بعد یا كمتر (بسته به حجم پسماند سوزانده شده) بازمی گردند و سیم ها را جمع آوری می كنند.

او با اشاره به اینكه بیشترین موارد پسماندسوزی (ضایعات سوزی) در شهرستان اسلامشهر مربوط به ضایعات لاستیك و كابل است، می گوید: افراد سودجو برای جداسازی اندك سیم موجود داخل لاستیك و كابل هایی كه پوشش پلاستیكی دارند آنها را می سوزانند تا بتوانند سیم ها را كه وزن بسیار كمی هم دارند، بفروشند اما این عمل در ایجاد آلودگی هوا مؤثر است.

در شرایطی كه عده ای برای مقدار اندكی سیم دست به پسماندسوزی می زنند و هوا را آلوده می كنند، لزوم آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به مردم در این عرصه دوچندان می شود.

اكبرپور ناآگاهی مردم را یكی از دلیلهای ادامه پسماندسوزی می داند و می گوید: اگر مردم بدانند نخستین مضرات پسماندسوزی از راه استنشاق تركیبات خطرناك ناشی از سوختن زباله به خود فردی می رسد كه این عمل را انجام می دهد. آموزش و تنویر افكار عمومی نیاز است تا حداقل مردم از مضرات پسماندسوزی آگاه شوند و از این عمل جلوگیری شود، نه اینكه منتظر باشیم پلیس یا نماینده محیط زیست یا نماینده شهرداری برسد و جلوی این كار را بگیرد.

الهه بیگی - اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر - هم ارائه آموزش های زیست محیطی برای عموم مردم را صد در صد بر كاهش پسماندسوزی و بطور كلی بر كاهش آلودگی هوا مؤثر می داند.

دل زنده نیز تاكید می كند: یكی از راهكارهای اساسی برای مقابله با پسماندسوزی، فرهنگسازی است. خطرات آلودگی هوا و میزان مسمومیت حاصل از پسماندسوزی را باید به شهروندان گوشزد و آنان را آگاه كرد تا این مشكل كمتر شود.

منبع:

1398/11/07
13:54:34
5.0 / ۵
4195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است