با تصویب مجلس؛

سازمان محیط زیست مكلف به ایجاد پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده شد

سازمان محیط زیست مكلف به ایجاد پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده شد

به گزارش گل اركیده نمایندگان مجلس سازمان حفاظت محیط زیست را مكلف كردند حداكثر ظرف مدت شش ماه بعد از تاریخ لازم الاجراشدن قانون، پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده را ایجاد كند.به گزارش گل اركیده به نقل از مهر، در ادامه جلسه علنی روز دو شنبه مجلس و در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده ۲۹ این لایحه در مورد عوارض سبز به شرح زیر به تصویب رسید.
در ماده ۲۹ آمده است: واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی آلاینده كه به تشخیص سازمان حفاظت محیط زیست، حدود مجاز و استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی كنند، در صورتیكه در مهلت زمانی كه توسط سازمان مزبور برای آنها تعیین می شود، نسبت به رفع آلایندگی خود اقدام ننمایند، بر طبق معیارهایی نظیر شدت، مدت، نوع و مكان آلایندگی با نرخ های نیم درصد (۵/۰%)، یك درصد (۱%) و یك ونیم درصد (۵/۱%)، به مأخذ فروش كالا یا خدمات، مشمول عوارض سبز می شوند. این حكم در مورد كلیه واحدهای آلاینده، شامل واحدهای معاف و غیرمعاف، صادراتی و واحدهای مستقر در مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جاری است. معیارهایی كه در تعیین سطح آلایندگی واحدها، مبنای عمل سازمان محیط زیست قرار می گیرد، حداكثر سه ماه بعد از لازم الاجراءشدن این قانون، توسط كارگروهی متشكل از نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، صنعت، معدن و تجارت، كشور و امور اقتصادی و دارایی (سازمان) تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد. میزان فروش واحدهای موضوع این ماده بر طبق سامانه مؤدیان یا اظهارنامه ای كه به همین دلیل به سازمان ارائه می شود، تعیین می گردد.
تبصره ۱- در صورتیكه واحدهای موضوع این ماده، دارای خطوط تولیدی مجزا با محصول مستقل از هم باشند عوارض سبز صرفاً از خطوط آلاینده دریافت می شود.
تبصره ۲ - در صورتیكه واحدهای موضوع این ماده، اقدام به تولید كارمزدی نمایند، درآمد ناشی از تولید كارمزدی، با پنج برابر نرخ های مذكور در صدر این ماده مشمول عوارض سبز می شود. شركت هایی كه در زنجیره تولید بنزین و سوخت هواپیما، نفت سفید، نفت كوره، نفت گاز، گازطبیعی و برق فعالیت می نمایند، از شمول حكم این تبصره مستثنا می باشند.
تبصره ۳- سازمان حفاظت محیط زیست مكلف است حداكثر ظرف مدت شش ماه بعد از تاریخ لازم الاجراءشدن این قانون، پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده را ایجاد نماید و امكان دسترسی برخط (آنلاین) سازمان به سامانه مزبور را فراهم آورد. سازمان حفاظت محیط زیست موظف است نام واحدهای آلاینده و سطح آلایندگی آنها را در پایگاه مزبور درج نموده و آنرا مستمراً به روزرسانی كند.
تبصره ۴- در صورتیكه سازمان حفاظت محیط زیست نام واحدی را در پایگاه واحدهای آلاینده درج نماید یا سطح آلایندگی آن واحد را در پایگاه مزبور افزایش دهد، واحد موردنظر از شروع دوره مالیاتی بعد، حسب مورد، مشمول عوارض سبز می شود، یا نرخ عوارض مزبور برای آن واحد افزایش می یابد.
تبصره ۵- در صورتیكه سازمان حفاظت محیط زیست نام واحدی را از پایگاه واحدهای آلاینده حذف نماید، یا سطح آلایندگی آن واحد را در پایگاه مزبور كم كند، واحد موردنظر از شروع همان دوره، حسب مورد، از پرداخت عوارض سبز معاف می شود، یا نرخ عوارض مزبور برای آن واحد كاهش پیدا می كند.
تبصره ۶- سازمان حفاظت محیط زیست موظف است حداكثر ظرف مدت یك ماه از تاریخ درخواست واحد آلاینده، درباب رفع یا كاهش آلایندگی آن واحد اعلام نظر نماید و هرگونه تغییر در وضعیت واحد موردنظر را در پایگاه اطلاعاتی واحدهای آلاینده منعكس نماید. در صورت عدم اعلام نظر سازمان محیط زیست در مهلت مقرر، واحد مزبور به صورت خودكار از لیست واحدهای آلاینده خارج می شود.
تبصره ۷- سرمایه گذاری هایی كه بمنظور رفع یا كاهش آلایندگی واحدهای آلاینده انجام می شود، در صورت تأیید رفع یا كاهش آلایندگی توسط سازمان حفاظت محیط زیست، در سال اول یا سال های بعد، از بدهی عوارض آن واحدها كسر می شود و در صورتیكه به رفع یا كاهش آلایندگی منجر نشود، بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می شود.
تبصره ۸ - در صورتیكه پالایشگاه ها و نیروگاههایی كه سوخت اصلی آنها نفت كوره و نفت گاز نیست، در مقاطع خاصی از سال با درخواست دولت، مجبور به استفاده از سوخت های مزبور شوند، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است این مساله را در احتساب سطح و مدت آلایندگی آن واحدها لحاظ نماید و افزایش آلایندگی ناشی از استفاده نفت كوره و نفت گاز را مطابق با پیش از گردنگیر مزبور محاسبه كند.
تبصره ۹ - اعلام سازمان محیط زیست صرفاً برای دوره های پس از ثبت در سامانه ملاك اعتبار است و سازمان مذكور مجاز به اظهار نظر نسبت به رفع و یا آلایندگی واحدهای تولیدی برای دوره های ثبت شده در سامانه تحت عنوان اصلاح و تصحیح اشتباه نیست.
تبصره ۱۰- یارانه پرداختی دولت موضوع بند «ج» تبصره (۲) ماده (۵) این قانون، جزء مأخذ محاسبه عوارض سبز نیست.
تبصره ۱۱- مؤدیان موضوع این ماده مكلفند اظهارنامه هر دوره را مطابق فرمی كه سازمان تعیین می نماید حداكثر تا اختتام ماه بعد از انقضای دوره، تسلیم و عوارض را ظرف مهلت مزبور به حساب تعیین شده واریز نمایند. عدم تسلیم اظهارنامه در مهلت های مقرر سبب تعلق جریمه غیرقابل بخشودگی به میزان ده درصد (۱۰%) عوارض موضوع این ماده می باشد و در صورت تأخیر در پرداخت عوارض، مشمول جریمه موضوع ماده (۴۰) این قانون می شود. واحدهای عضو سامانه مؤدیان ملزم به ارائه اظهارنامه موضوع این تبصره نبوده و سازمان به استناد فروش ابرازی آنها در سامانه مؤدیان، عوارض آلایندگی را وصول می كند.

1398/11/01
19:18:18
5.0 / ۵
4349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است