خطر جدی نابودی تالاب بین المللی میناب با تخلیه سوخت قاچاق بعلاوه فیلم

خطر جدی نابودی تالاب بین المللی میناب با تخلیه سوخت قاچاق بعلاوه فیلم

گل اركیده: ایسنا/هرمزگان همزمان با افزایش كنترل پدیده قاچاق سوخت و مواد نفتی در نوار ساحلی شرق هرمزگان، ورود و تخلیه مواد نفتی به دریا و آلودگی این اكوسیستم دریایی و همین طور جنگل های حرای تالاب بین المللی رود شور شیرین و میناب نیز افزایش یافته است.ویدئویی طی روزهای اخیر در حال انتشارست كه در آن با پاره شدن مَشك های حامل سوخت قاچاق، گازوئیل های آن به درون دریا تخلیه می شود، بهدنبال این خبر و با عنایت به پیگیری های مردمی و فعالان محیط زیست برای تهیه گزارش به محل مورد نظر در تالاب بین المللی میناب رفتیم.سرازیر شدن حجم قابل توجهی سوخت به درون دریا
بهادری یكی از ناخداهای بندزركی در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: فیلمی كه طی روزهای اخیر پخش شده مربوط به همین خور چاخا بخش بندزرك بوده كه متاسفانه مقادیر قابل توجهی سوخت به درون دریا سرازیر شده است.

وی، اشاره كرد: پس از آتش زدن مشك های حامل سوخت با عنایت به شناور بودن بر روی آب به سمت جنگل های حرا رفته و متاسفانه حجمی از این زیستگاه طبیعی را از بین برده است.

بهادری، تصریح كرد: تالاب بین المللی میناب در این فصل محل زیستگاه انواع پرندگان دریایی است.تخلیه ۱۶ مشك پانزده هزار لیتری گازوئیل به درون تالاب میناب
داوری، نگهبان محوطه لنگرگاه قایق های خور بندزرك در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: ۱۶ عدد مَشك بزرك حامل سوخت پس از تعقیب و گریز به این محوطه هدایت شدند.

وی، اظهار داشت: مواد نفتی منظور پس از متواری شدن صاحبان آنها با پاره شدن آن به درون تالاب روانه شدند.

داوری، بیان كرد: یك عدد تشت بزرگ حاوی مقادیر بسیاری گازوئیل كه در این محل نگهداری می شد نیز با به هدف خوردن تعدادی تیر سوراخ شد و مواد نفتی آن نیز به داخل خور ریخته شد.

تاثیر منفی تخلیه گازوئیل در دریا بر صیادی مردم
زمانی یكی از ماهیگیران بخش بندزرك در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: بیشتر از ۳۰ سال است بعنوان ماهیگیر در این منطقه مشغول به فعالیت هستم.

وی، اضافه كرد: طی این دو سه روز اخیر كه متاسفانه مقادیر زیادی گازوئیل به درون این خور ریخته شده هیچگونه صیدی نكرده ام.

این ماهیگیر مینابی، اشاره كرد: با هزینه بالای بنزین و سایر ملزومات اینگونه برخورد با طبیعت نیز بسیار بر روند معیشت ما صیادان تاثیر منفی گذاشته است.بررسی صحت و سقم تخلیه مواد نفتی در تالاب بین المللی میناب
رئیس اداره حفاظت منابع محیط زیست میناب در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: بلافاصله پس از دریافت اخباری در خصوص تخلیه مواد نفتی به درون تالاب بین المللی میناب كارشناسان خودرا به محل مورد نظر جهت پایش و بررسی میدانی منطقه فرستادیم.

داریوش صمصام پور، اضافه كرد: از آب دریا در این خور نمونه برداری های لازم انجام شده و به محض اعلام گزارش نتایج آن اطلاع داده خواهد شد.

وی، اشاره كرد: تالاب بین المللی رود شور شیرین و میناب در سال ۱۳۵۴برابر با ۱۹۷۵ میلادی بعنوان تالاب بین المللی در كنوانسیون رامسر به ثبت رسیده و حفاظت و بهره برداری مناسب از آن در مقطع كنونی برای منطقه از اهمیت بالایی برخوردارست.

كشف ۵۹ هزار لیتر سوخت قاچاق در میناب

سرپرست پایگاه دریابانی میناب در این خصوص، اظهار داشت: مرزبانان این پایگاه با انجام اقدامات اطلاعاتی و همكاری مرزنشینان منطقه، باخبر شدند قاچاقچیان مبادرت به جاسازی و دپوی مقادیری سوخت قاچاق در مشك های مخصوص حمل سوخت قاچاق در لابه لای جنگل های دریایی حرا كردند.

سرهنگ مجید كریم پور اضافه كرد: بر طبق این خبر بلافاصله اكیپی از مرزبانان این پایگاه جهت بررسی سوژه و برخورد با متخلفان به موقعیت شناسایی شده اعزام و مبادرت به بازرسی منطقه كردند.

سرپرست پایگاه دریابانی میناب اظهاركرد: با هوشیاری و تیزبینی مرزبانان در بازرسی از محل ۴ عدد مشك پلاستیكی حامل ۵۹ هزار لیتر سوخت قاچاق به ارزش ۴ میلیارد و ۱۸۹ میلیون ریال كشف شد.

كریم پور اشاره كرد: كوشش برای دستگیری متهمان این پرونده در دستور كار مرزبانان قرار دارد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، تالاب بین المللی رود شور شیرین و میناب را می توان مهد انواع آبزیان، پرندگان و دوزیستان دانست كه از پرندگان موجود در این تالاب می توان به صدف خور، گیلانشاه بزرگ و پلیكان پاخاكستری كه زمستان را در این تالاب می گذرانند و حواصیل بزرگ و هندی كه در اینجا جوجه آوری می كنند اشاره نمود كه بنا بر این رعایت اصول حفاظت از محیط زیست در این منطقه و خصوصا در این فصل از سال دارای اهمیت فراوانی است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/09/11
23:00:35
5.0 / ۵
4047
تگهای خبر: آب , آلودگی , جنگل , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است