معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران خبر داد

نصب فیلترهای دوده نسل جدید بر روی ۵۰ اتوبوس بی آر تی

نصب فیلترهای دوده نسل جدید بر روی ۵۰ اتوبوس بی آر تی

به گزارش گل اركیده معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران از نصب ۵۰ فیلتر دوده دیگر روی اتوبوس های تندرو بی.آر. تی اطلاع داد.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، محسن پورسید آقایی بامداد امروز در مراسم افتتاحیه نصب فیلترهای جاذب دوده روی اتوبوس های دو كابین با بیان این كه یكی از كارهایی كه در جهت كاهش آلودگی هوا می توان انجام داد این است كه فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس های دیزلی نصب شود، اظهار داشت: البته از سال قبل شهرداری تهران با سختگیری مضاعف نسبت به اتوبوس های خود اقدام نمود، بگونه ای كه همه اتوبوس ها به مراكز معاینه فنی مراجعه نموده و توانستند معاینه فنی دریافت كنند؛ اما دودهای ذاتی خودرو های دیزل هم بطور قطع باعث آلایندگی هوا می شوند و فیلترهای دوده می تواند به صورت كل جلوی خروجی آلایندگی از خودرو های دیزل را بگیرد.
وی با اشاره به اینكه از شركت اسنا خودرو كه سازنده ۷۰۰ دستگاه اتوبوس بی آر تی موجود در خطوط است درخواست كردیم كه اتوبوس های خویش را مجهز به فیلتر دوده كند تا مشكلات و دغدغه هایی كه در مورد تناسب موتور اتوبوس ها و فیلترهای دوده داشتیم رفع گردد، اظهار نمود: هم اكنون ۵۰ فیلتر دوده خریداری شده و تابحال هم ۲۰ فیلتر بر روی اتوبوس ها نصب شده است اما لازم است كه این روند ادامه یابد تا همه اتوبوس ها دارای فیلتر دوده شوند.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران با تاكید بر این كه لازم است از فیلترهای ساخت داخل هم استفاده نماییم اما هنوز هیچ شركتی نتوانسته این فیلترهای جاذب را بسازد، اظهار داشت: از شركت های دانش بنیان درخواست می نماییم كه نسبت به ساخت فیلتر دوده اقدام نماید و این در شرایطی است كه یكی از این شركت ها یك نمونه ساخته و آنرا روی یك اتوبوس نصب كردیم تا بیبیم چه خروجی خواهد داشت.
وی با تاكید بر این كه باید مسیر نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها باز شود و این فرایند ادامه یابد، خاطرنشان كرد: در مرحله اول تمام اتوبوس های شهرداری مجهز به فیلتر دوده خواهند شد اما پس از آن لازم است كه سایر اتوبوس های تردد كننده در شهر، كامیون ها و سایر خودرو های دیزلی هم به فیلتر دوده نصب شوند تا جلوی انتشار گازهای آلاینده گرفته شود.
پورسیدآقایی با اشاره به اینكه تغییرات آب و هوایی در اختیار ما نیست اما می توانیم جلوی انتشار آلایندگی ها را بگیریم، اظهار داشت: یكی از طریق حل ها این است كه مانع انتشار آلایندگی ها از مبداء شویم كه بطور قطع نصب فیلتر دوده می تواند میزان آلایندگی ها را كم كند.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران در مورد منابع اجرای این طرح هم با بیان این كه هزینه نصب فیلترهای دوده ۱۰۰ درصد از جانب شهرداری تامین می شود، اظهار نمود: هر فیلتر دوده ۱۰۰ میلیون تومان قیمت دارد كه تمامی این هزینه ها را شهرداری می پردازد.
وی اضافه كرد: البته قرار بود جرائم معاینه فنی در اجرای طرح LEZ به صورت ۱۰۰ درصدی به شهرداری تخصیص داده شود اما مشكلات قابل درك دولت، سبب شد كه دولت نتواند این مبلغ را به شهرداری بدهد. البته با عنایت به افزایش درآمدهای دولت با عنایت به افزایش نرخ بنزین به نظر می آید دولت لازم است به شهرداری كمك نماید.
پورسیدآقایی در پاسخ به این سؤال كه آیا شورای شهر و علیخانی رئیس كمیسیون حمل و نقل شورا كه مخالف نصب فیلتر دوده بودند با نصب این فیلترها موافق هستند یا نه؟ اظهاركرد: مجموعه شورا به خصوص كمیسیون محیط زیست و حمل و نقل موافق نصب فیلتر دوده هستند اما ابهاماتی وجود دارد و معتقدند كه امكان دارد این فیلترها روی موتور تأثیر بگذارد كه این دغدغه ها رفع شده است؛ چون كه خوشبختانه در این مرحله نصب فیلتر دوده، از شركت اتوبوس ساز درخواست كرده ایم كه نسبت به تامین فیلترهای دوده اقدام نمایند تا ابهامات و مشكلاتی كه می توانستیم برای نصب فیلتر دوده متصور شویم، رفع گردد.
معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری تهران درباره نوع فیلترهای نصب شده روی اتوبوس ها اظهار داشت: ما قبلا روی ۵۰ دستگاه اتوبوس فیلتر نصب كرده بودیم كه در آن فیلترها می بایست دائما مواد شیمیایی به سوخت اتوبوس ها اضافه می كردیم تا نسبت به پایش اقدام شود؛ اما این فیلترهای دوده متفاوت می باشد و برپایه آخرین تكنولوژی تهیه شده است. بگونه ای كه اگر اتوبوس ها تا حد كمی روغن سوزی داشته باشند باز هم فیلترهای دوده فعال می باشند.
وی با بیان این كه این فیلترهای دوده عمر زیادی دارند و به صورت آنلاین پایش می شوند، خاطرنشان كرد: به نظر می آید هر ۸ ماه یكبار لازم است كه این فیلترها پاك سازی شود.1398/09/07
12:15:50
5.0 / ۵
4307
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است