آخرین وضعیت پروژه انتقال آب خزر به فلات مركزی از زبان وزیر نیرو

آخرین وضعیت پروژه انتقال آب خزر به فلات مركزی از زبان وزیر نیرو

گل اركیده: پرونده انتقال آب دریای خزر به فلات مركزی ایران درحالی صفحات نهایی خودرا طی می كند كه موافقت با اجرای آن با اعتراض خیلی از كارشناسان و صاحب نظران روبه رو شده است. با این وجود به نظر نمی رسد كه دولت برنامه ای برای توقف آن داشته باشد و آنطور كه وزیر نیرو توضیح داده است، امور مربوط به پروژه طبق روال درحال اجرا بوده و مطالعات زیست محیطی آن درحال تكمیل شدن است.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، بحث انتقال آب به صورت جدی برای اولین بار در ایام پایانی دولت اصلاحات مطرح شد؛ مطالعات در رابطه با طرح انتقال آب خزر به سمنان در كارگروه «بررسی تامین آب استان سمنان» در تاریخ هشتم تیرماه ۱۳۸۴ با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت یعنی محمدرضا عارف و وزیر وقت نیرو - حبیب الله بی طرف - به تصویب رسید.
این طرح اما تا مدت ها معلق ماند تا این كه به دنبال مصوبه هیأت دولت در مسافرت استانی سمنان در چهاردهم دی ۱۳۸۹ و در دولت محمود احمدی نژاد به وزارت نیرو و سرانجام در تاریخ ۳۰ خردادماه ۱۳۹۱ به شركت «توسعه منابع آب و نیروی ایران» بعنوان مجری ابلاغ گردید.

احیای طرح انتقال آب از خزر
از آن زمان تابحال اجرای این طرح حدودا مسكوت ماند تا این كه آذرماه سال گذشته، رئیس جمهور در مسافرت استانی به سمنان، حجت را در این زمینه تمام كرد و اظهار داشت: «از نظر دولت مشكلات انتقال آب از شمال ایران به استان سمنان برطرف شده و كارهای مطالعاتی مربوط به آن نیز انجام شده است. اگر سرمایه داری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مركز كشور همچون استان سمنان اقدام نماید، دولت آمادگی را دارد تا امكانات لازم را در اختیار او قرار دهد.»
بعد از آن عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - اعلام نمود: «انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف نمودن نیاز آبی مصرف كنندگان صنعتی، آب آشامیدنی و بهداشت مردم درصورت نیاز و با رعایت ضوابط زیست محیطی از نظر من بلامانع است و با عنایت به این كه انتقال آب برعهده وزارت نیروست و محیط زیست وظیفه دارد بر نحوه انتقال آب نظارت داشته باشد كه حداقل خسارت به محیط زیست وارد شود، تلاش خودرا در این عرصه خواهیم كرد.»
در نهایت اواخر مهرماه بود كه سازمان حفاظت محیط زیست موافقت خودرا با اجرای طرح انتقال آب خزر به فلات مركزی ایران اعلام نمود. موافقتی كه عكس العمل های زیادی را از طرف مردم، كارشناسان و نمایندگان مجلس به دنبال داشت.

نظر كارشناسان درمورد انتقال آب دریای خزر به فلات مركزی
برخی كارشناسان اعتقاد دارند كه اجرای چنین پروژه ای باید با در نظر گرفتن تمام ابعاد محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی صورت گیرد كه انجام چنین مطالعاتی نیز حداقل به شش سال زمان نیاز دارد. آنها می گویند با عنایت به این كه با هر یك تن آب كه انتقال می یابد، سه تن نمك از این طریق بازگردانده می شود، لازم است كه تمام جنبه های محیط زیستی برای اجرای این طرح مورد توجه قرار گیرد.
آنان همین طور تاكید دارند كه علاوه بر در نظر گرفتن تبعات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی این كار باید به آثار توزیع درآمدی نیز توجه كرد، چونكه وقتی ارزش گذاری صورت گیرد، می توان در قالب های منفعت هزینه، فاكتورهای اقتصاد مهندسی طرح را ارزیابی كرد و از این طریق نسبت منفعت به هزینه را مورد سنجش قرار داد. باید به این مساله نیز توجه كرد كه انتقال آب سبب از بین رفتن حیات بخش و جنگل ها می شود، پس باید به تمام ابعاد این مساله توجه كرد.
كارشناسان ضمن انتقاد از هدررفت بسیار آب در سمنان می گویند در خیلی از كشورها بیشتر از ۱۵ مرتبه بازچرخانی آب انجام می شود، پس برای جلوگیری از هدر رفت آب می توان بازیافت آن و به حداقل رساندن استفاده از آب را پیشنهاد نمود.
برخی كارشناسان نیز اعتقاد دارند كه اجرای پروژه مذكور دریای خزر را به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار می كند و بر این مساله تاكید می كنند كه آب مورد نیاز استان سمنان می تواند از طرق دیگری مانند سد لار یا حتی مدیریت مصرف در این استان تامین گردد.
موضع وزیر نیرو چیست؟
وزیر نیرو در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر این كه موضع وزارت نیرو در اجرای پروژه انتقال آب خزر به سمنان، انجام مطالعات كامل فنی، اقتصادی، زیست محیطی و اجرای طرح ها برای مصالح عامه و برمبنای مقرراتی است كه وجود دارد، اظهار نمود: البته ملاحظات اقتصادی و اجتماعی نیز حائز اهمیت می باشد. وزارت نیرو هیچ طرحی را بدون ایجاد این مفاهمه نه اجرا و نه متوقف می كند.
وی افزود: اساس كار این است كه این طرح ها در خدمت توسعه كشور باشد و توسعه كشور هم وابسته به در نظر گرفتن همه ابعاد طرح های بزرگ است. هم ابعاد فنی، هم ابعاد اقتصادی، هم ملاحظات زیست محیطی و اجتماعی.
وزیر نیرو به این پرسش كه آیا برای اجرای پروژه مذكور چالشی بین وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد، پاسخ داد: چالشی بین وزارت نیرو و سازمان محیط زیست وجود ندارد و كارها طبق روال درحال انجام شدن است.
اردكانیان درمورد آخرین وضعیت اجرای پروژه نیز توضیح داد: اجرای پروژه در مرحله ای است كه مطالعات زیست محیطی كامل شود و ارزیابی مطابق مصوبه هیات وزیران توسط سازمان حفاظت محیط زیست صورت بگیرد و آنها اظهار نظر كنند.
منبع:

1398/08/13
23:53:42
5.0 / ۵
4297
تگهای خبر: آب , بهداشت , جنگل , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است