عوامل بروز و توسعه آتش در جنگل ها و مراتع

عوامل بروز و توسعه آتش در جنگل ها و مراتع

به گزارش گل اركیده آتش سوزی های سهوی و عمدی هر ساله خسارت زیادی را به جنگل ها و مراتع كشور وارد می نماید. بر مبنای اعلام سازمان جنگل ها بیشتر از ۹۰ درصد آتش سوزی های جنگلی و مرتعی منشا انسانی دارد.به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، بروز و توسعه حریق در عرصه های منابع طبیعی علل مختلف سهوی و عمدی دارد كه به بعضی از آنها در ادامه اشاره شده است.

۱) بی احتیاطی برخی رهگذران كه ته سیگار یا كبریت نیمه روشن خویش را در عرصه های طبیعی رها می كنند همینطور آتش زغال رها شده در جنگل بعد از پخت و پز و جرقه های ناشی از وسایل نقلیه موتوری از دیگر عوامل بروز آتش در عرصه های جنگلی و مرتعی است.

۲) برخی افراد سودجو جنگل ها و مراتع را به علت افزایش اراضی زراعی خود به آتش می كشند.

۳) وجود درختان پوسیده، توخالی، شكسته و افتاده فراوان در جنگل ها احتمال وقوع و توسعه حریق را زیاد می كند.

۴) بروز پدیده خشكسالی های پیاپی طی سالیان

۵) آتش زدن بقایای گیاهان زراعی در اراضی مجاور جنگل ها و مراتع

۶) آتش سوزی ناشی از اختلافات قومی و عشیره ای

مجازات روشن كردن آتش در جنگل ها چیست؟

بر اساس ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی هر كس عمداً سبب آتش سوزی در جنگل ها شود به حبس از دو تا پنج سال محكوم می شود همینطور مجازات شروع این جرم از شش ماه تا دو سال حبس است همینطور بر مبنای مواد قانونی ۴۵، ۴۶ و ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت مأموران جنگلبانی ممنوع می باشد. در صورتیكه در نتیجه بی مبالاتی حریق در جنگل رخ دهد. مرتكب به حبس تأدیبی از دو ماه تا یك سال محكوم می شود همینطور هر كس در تنه درخت جنگلی آتش روشن كند به حبس تأدیبی از سه ماه تا یك سال و برای هر درخت كه «كت یا پی زده» و یا در آن آتش روشن كرده باشد به پرداخت جریمه نقدی از ۱۰۰ ریال تا ۱۰۰۰ ریال محكوم می شود.
1398/07/18
21:39:59
5.0 / ۵
4249
تگهای خبر: باغ , جنگل , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است