طغیان آلودگی های نفتی در خلیج فارس

طغیان آلودگی های نفتی در خلیج فارس

به گزارش گل اركیده راه یافتن نفت و فرآورده های آن به محیط زیست می تواند مشكلات غیرقابل جبران بسیاری به بار بیاورد. مشكلاتی چون آلودگی هوای منطقه و همینطور باقی ماندن قسمت های سنگین تر تركیبات نفتی برای مدت طولانی در محیط زیست و آلوده ساختن خاك و منابع آبی مثل دریاها و اقیانوس ها و همین طور سواحل آنها. همینطور قرار دادن سكوهای نفتی و وسایل حفاری در مناطق دورافتاده سبب تخریب محیط زیست و تغییر بافت زیستی منطقه می شود.


به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، نفت منبع بسیار با ارزشی برای تولید انرژی و خیلی از مواد شیمیایی است، اما بی توجهی در استخراج و انتقال آن آلودگی های زیست محیطی فراوان و غیرقابل جبرانی را به دنبال دارد. بیشترین آلودگی های نفتی هم ناشی از نفت خام و یا فرآورده های آن از راه فعالیت های انسانی است.
نفت و فرآورده های آن مشكلات خیلی از جمله آلودگی هوای منطقه را به وجود می آورد؛ از این جمله باقی ماندن قسمت های سنگین تر تركیبات نفتی برای مدت طولانی در محیط زیست و آلوده ساختن خاك و منابع آبی مثل دریاها و اقیانوس ها و سواحل آنها، از بین رفتن جانداران دریایی، ورود تركیبات مختلف نفتی به دستگاه گوارش این موجودات كه سبب صدمات شدید و در نهایت نابودی آنها می شود و تاثیرات مخرب بر خاك، آب، هوا، پوشش گیاهی و حیوانی و سایر بخش های محیط زیست كه گاها غیرقابل جبران است.
منشا آلودگی نفتی آب های خلیج فارس چیست؟
در روزهای اخیر اخبار جسته و گریخته ای در خصوص وقوع آلودگی های نفتی ناشی از نشت در سواحل خلیج فارس منتشر می شود. رئیس اداره محیط زیست دریایی استان بوشهر در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: منشا آلودگی نفتی آب های خلیج فارس از تاسیسات دریایی و خطوط لوله نفتی دریایی فلات قاره در خارگ شناسایی شده، اما وسعت و خسارت ناشی از نشت نفت هنوز معلوم نیست.

محمدامین طلاب اضافه كرد: پس از وقوع آلودگی در قسمت هایی كه آلودگی به ساحل رسیده بود عملیات پاكسازی با نظارت محیط زیست در سواحل جزیره خارگ و گناوه شروع شده و هنوز هم ادامه دارد و در حال انجام می باشد. با عنایت به امكانات در دسترس و نیروهای موجود عملیات پاكسازی به خوبی پیش می رود.
وی خاطرنشان كرد: عملیات پاكسازی در شهر گناوه توسط شركت نفت فلات قاره بهرگان حدودا انجام شده و در خارگ هم با عنایت به تصاویر نهایی كه امروز دریافت شد بخش بسیار زیادی پاكسازی و مابقی هم به سرعت در حال انجام می باشد.
انجام پیگیری های قضایی و مطالبه خسارت های زیست محیطی
رئیس اداره محیط زیست دریایی بوشهر تصریح كرد: بعد از اتمام عملیات پاكسازی پیگیری های قضایی برای این مساله صورت خواهد گرفت، و خسارت های زیست محیطی این اتفاقات را از نفت فلات قاره مطالبه خواهیم كرد.
طلاب با اشاره به لزوم مقابله با آلودگی های دریایی خاطرنشان كرد: این آلودگی ها بر سواحل صدمه رسانده و همینطور بر زیست و زادوولد آبزیان اثرگذار است. میزان خسارت های این آلودگی بر آبزیان باید برآورد و تعیین شود كه بعد از آخر عملیات پاكسازی و طی چند دوره كارشناسی صورت خواهد گرفت.
فرسودگی لوله های انتقال و آلودگی های جبران ناپذیر
كمترین حضور انسان در محیط زیست و طبیعت می تواند بیشترین آلودگی و تغییرات را به دنبال داشته باشد، قرار دادن سكوهای نفتی و وسایل حفاری در مناطق دورافتاده هم سبب تخریب محیط زیست و همینطور تغییر بافت زیستی منطقه می شود. در خیلی از مناطق سكوهای حفاری در دریاها مستقر است و عمده ترین آلودگی نشت نفت هم از لوله های انتقالی از بستر دریا است كه كوچكترین برخورد با این لوله ها سبب انتشار آلودگی می شود، آلودگی كه شاید جبران آن سال های زیادی طول بكشد.
در كنار آلودگی های نفتی كه مستقیماً وارد آب می شود، نشت لوله های انتقال نفت هم سبب آلودگی می شود كه این نشت ها عمدتاً به سبب فرسودگی لوله های انتقال است.

ریزش نفت به دریا
به قول رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی استان بوشهر آلودگی های نفتی در خلیج فارس معمولا اتفاق می افتد و پاكسازی هم صورت می گیرد. احسان گلستانی در گفتگو با ایسنا عنوان كرد: ۲۳ شهریورماه گزارشاتی از منابع محلی (عمدتا دریانوردان بومی خارگ) در خصوص وقوع آلودگی نفتی در حوالی خارگ دریافت شد كه به سرعت و در اقدامات اولیه شامل پایش منطقه به منظور بررسی وسعت و منبع آلودگی نفتی انجام شد. بعد از مذاكرات و مكاتبات لازم با شركت های نفتی متولی، مشخص شد كه خطوط لوله نفتی میدان ابوذر در نزدیكی جزیره خارگ گرفتار نشتی و باعث ریزش نفت به دریا گردیده است.
وی با اشاره به اقدامات ثانویه انجام شده، اضافه كرد: اعزام "جایروپلین" به بندر خارگ جهت پایش لحظه ای آلودگی و ثبت وسعت و جهت حركت آن به منظور مدیریت تیم های مقابله با آلودگی لكه های نفتی در دریا (نزدیك به ۱۰ ساعت پایش هوایی طی ۳ روز متوالی) و امحاء لكه های نفتی با استفاده از دو فروند شناور توسط شركت نفت فلات قاره منطقه خارگ با نظارت اداره كل بندر و دریانوردی بوشهر صورت گرفت.
جمع آوری لكه های نفتی و پاكسازی ساحل
رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره كل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به اینكه ۲۶ شهریورماه، لكه های نفتی به ساحل خارگ نزدیك شدند، اظهار داشت: بعد از اعزام تیم كارشناسی و مقابله با آلودگی با تجهیزات مربوطه (پدهای جاذب نفت و ماشین های شستشو) به خارگ جلسه اضطراری با مشاركت بخشداری، اداره محیط زیست، شركت پایانه های صادرات مواد نفتی و شركت فلات قاره تشكیل شد. همینطور شستشوی ساحل با دستگاه های مخصوص، پاكسازی و جمع آوری لكه های نفتی با استفاده از پدهای جاذب و پاكسازی ساحل با استفاده از مواد امحاء كننده لكه های نفتی از دیگر اقدامات برای كنترل این پدیده بوده است.

گلستانی خاطرنشان كرد: بر مبنای گزارشات منابع محلی، در روز آغازین مهرماه لكه های نفتی باقیمانده با عنایت به شرایط جوی منطقه به نزدیكی سواحل گناوه، ریگ تا قلعه سفید رسید، و متعاقب با آن تیم مقابله با آلودگی نفتی و كارشناسان به همراه تجهیزات مربوطه به گناوه اعزام شد. همینطور شناور چند منظوره ای جهت بررسی وسعت و میزان آلودگی به منطقه اعزام و همینطور جلسه كمیته بحران با مشاركت فرمانداری، شهرداری، ادارات محیط زیست و راهداری با مدیریت بنادر و دریانوردی تشكیل شد.
گزارش آلودگی به كارگروه تخصصی مخاطرات دریایی
وی با تاكید بر انجام پیگیری های قضایی به منظور تعیین خسارت های زیست محیطی و هزینه های انجام شده اشاره كرد: بعد از مطرح شدن مبحث در جلسه كارگروه تخصصی مخاطرات دریایی (از كارگروه های مدیریت بحران) مقرر گردید گزارش آلودگی به منظور تصمیم گیری در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان بوشهر پیگیری شود. همینطور این مورد از راه سازمان بنادر و از سطوح بالای مدیریتی در وزارتخانه های ذیربط مطرح گردد.
رئیس اداره ایمنی و حفاظت دریایی بوشهر همینطور به ایسنا اظهار داشت: علت عمده آلودگی ها در محدوده حوالی خارگ و فراساحل این جزیره از خطوط لوله و تاسیسات نفتی میادین نفتی این منطقه می باشد كه به صورت مكرر رخ می دهد و احتیاج به بهسازی دارد.

دریاها، مدفن آلاینده های نفتی
گفتنی است دریاهای جهان در دهه های اخیر بعنوان مدفن آلاینده ها، به خصوص آلاینده های نفتی از جانب انسان مورد استفاده قرار گرفته است. حدود ۶۰ درصد ذخایر نفتی دنیا در خلیج فارس و به همین نسبت صادرات نفت از این خلیج صورت می گیرد و در كنار آلودگی های نفتی ناشی از حدود ۷۰ سكوی فعال نفتی در خلیج فارس، عامل وقوع بیشتر آلودگی های دریایی در این منطقه تردد نفتكش ها از تنگه هرمز، آب توازن كشتی هایی كه از سازمان جهانی دریانوردی مجوز نگرفته اند و تخلیه آب موتورخانه ها و قاچاق سوخت است.
به گزارش گل اركیده به نقل از ایسنا، نفت به سبب مایع بودن، به راحتی در آب و خشكی منتشر می شود و نشت نفت و فرآورده های نفتی آلودگی فراوانی به دنبال داشته و صدمات زیادی را به محیط زیست وارد می نماید. لكه نفتی در یك محل ثابت نمی ماند و با سرعتی معادل ۳ درصد سرعت باد حركت كرده و سرازیر شدن انواع پساب های صنعتی به خصوص نفت و فراورده ها و سموم، علاوه بر آلوده ساختن آب دریا، حیات آبزیان را هم به خطر انداخته است.1398/07/13
14:59:36
5.0 / ۵
4278
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , ایمن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
GOl Orkideh
گل ارکيده

گل اركیده

گل و گیاه

golorkideh.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل اركیده محفوظ است